logo

Yalvaç’ta hızlıca üzerinde uzlaşmamız gereken ilk mesele Yalvaç OSB olmalı

ÖZGÜRCE                                                                                                             Özgür KAYA

 

31 Mart yerel seçimlerinin tamamlanmasının ardından, belediye meclisleri ve il genel meclisleri de oluşarak görev bölümlerini gerçekleştirdiler ve artık çalışma dönemi başladı.

Burada her kurumun kendisine göre öncelikleri, yeni göreve başlayan yöneticilerin önem verdikleri hususlar vardır tabii ki.

Yalvaç olarak şehrin gündeminde ele alınacak pek çok konumuz söz konusudur. Zira, şehrimizin sorunlarının çokluğunun yanı sıra, vatandaş talepleri ve yeni göreve gelen yönetimin de vermiş olduğu söz ve vaatler bulunmaktadır.

Bunların hepsi, kişi ve kurumların kendi bakış açılarıyla mutlaka farklı farklı başlıklardan oluşacaktır.

Ama, bize göre, şehrin gündemine almamız gereken ilk konu, başlıkta da belirttiğimiz gibi, Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi meselesi olmalıdır.

Çünkü, şehrimizin çözülmesi gereken en önemli meselesi, bana göre, ekonomik sıkıntıların çözümüyle ilgili adım atılması ve istihdam konusunun bir an önce çözülmesi yoluna girmesidir. OSB’nin faaliyete geçmesi, belli bir vadede gerçekleştirilebilecek bir iştir. Bugün her şey üzerinde uzlaşsak birkaç sene sürecek bir süreçtir. O nedenle, vakit kaybetmeden, bu konu üzerinde yapacaklarımıza karar vererek, adımların tek tek atılmasına gayret etmek gereklidir. Yaşanacak her gecikme hem belli fırsatların kaçmasına hem da motivasyonun düşmesine neden olacak ve hem de iş bekleyen daha çok sayıda gencin şehrimizi terk etmesine kaynaklık edecektir.

Yalvaç OSB’nin %51’i Isparta İl Özel İdaresi’ne, % 43’ü Yalvaç Belediyesi’ne %6’sı da Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası’na aittir. Yani, üç ayrı kurumun koordinasyon içinde olmasının zorunlu olduğu bir iştir. Isparta İl Genel Meclisi’nde Ak Parti ağırlığı varken, Yalvaç Belediyesi İyi Parti’de bulunmaktadır. Yalvaç TSO yönetiminin yeni başkanla uyumlu olduğu düşünüldüğünde, iş Ak Parti ile İyi Partili başkan arasındaki uyumun sağlanmasında düğümlenmektedir. Bunun yanında da, Yalvaç OSB’nin bu şehirde yeşerip büyümesi noktasında paydaş olan tüm kurum ve işletmelerin katkısının önemli olduğu da ortadadır.

O nedenle, benim önerim, en kısa sürede, Yalvaç Kaymakamımızın öncülüğünde bir Yalvaç OSB konulu toplantı yapılarak, OSB’nin paydaşlarının aynı masa etrafında toplanarak atılacak adımları konuşması gereklidir. Burada belediyemiz, özel idaremiz, ticaret ve sanayi odamız, siyasetçilerimiz ve iş insanlarımız bir masa[1]da bir araya gelerek Yalvaç OSB’nin geleceğini birlikte değerlendirmelidir. Vakit geçmeden, bu toplantının yapılması temennisiyle tüm paydaşlara kolaylıklar diliyoruz. Basın olarak biz konuyu toplumun gündemine taşıyarak üzerimize düşeni yapıyoruz.

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.