• MODA YAPI

logo

30 Ekim 2017

Yalvaç’ta CUMHURİYET BAYRAMI FENER ALAYI

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. Kuruluş yıldönümü ilçemizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Yalvaç’taki kutlamaların en dikkat çeken bölümü akşam yapılan fener alayı ile yaşandı. Cumhuriyet Halk Partisi Yalvaç İlçe Başkanlığı öncülüğünde düzenlenen fener alayına vatandaşlar soğuk hava ve yağmur yağışına rağmen yoğun ilgi gösterdiler.

28 Ekim 2017 Cumartesi günü saat 13.00’te Atatürk Anıtına çelenklerin sunumu ile başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları 29 Ekim Pazar günü hava şartlarının elverişsizliği gerekçe gösterilerek KAB Ortaokulu Kapalı Spor Salonunda yapıldı. Burada günün anlamı ve önemini belirten konuşmalar, şiir ve halkoyunları gösterileri sunulurken çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrenciler için yapılan ödül töreni ve geçit töreni ile sona erdi.

Gündüz yapılan ve sessiz sakin geçen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına karşın Cumhuriyet Halk Partisi Yalvaç İlçe Başkanlığı öncülüğünde düzenlenen fener alayı ve yürüyüş vatandaşlarımıza uzun zamandır yaşanmayan bir coşkuyu yaşattı.

CHP Yalvaç İlçe Başkanlığı’nın öncülüğünde “Bayrağını al da gel” sloganıyla düzenlenen “Cumhuriyet Bayramı Fener Alayı”na Yalvaç, Akşehir, Ş.Karaağaç CHP İlçe Başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Demokrat Parti Yalvaç İlçe Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri,  bazı MHP üyelerinin yanısıra partili-partisiz birçok vatandaşımız katıldı.

Uzun zaman sonra FENER ALAYI

Pazar günü saat 20.00’de akşam yağmur yağışı ve soğuk havaya rağmen Yalvaç Anlatan Meydanı’nda buluşan vatandaşlar Gazipaşa Caddesi – Lokman Başaran Kavşağı – Hastane Caddesi –  Turgut Özal Bulvarı – Çınaraltı güzergahı izlenerek sadece Türk Bayrakları ile yapılan yürüyüşten sonra tekrar Anlatan Meydanı’na gelen vatandaşlarımız burada yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile uzun zamandır yaşanmayan fener alayı coşkusunu yaşadılar. Ayrıca törende yapılan havai fişek gösterisi de büyük ilgi ile izlendi.

Cumhuriyet sevdalısı ve vatansever birçok insan bir araya geldik

CHP Yalvaç İlçe Başkanı Hasan Tercan Özgül fener alayının ardından yaptığı açıklamada “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve hepimizin en büyük bayramı olan Cumhuriyetin kuruluşunun 94. Yılını kutladık. Geçmiş yıllarda yapılan ve son birkaç yılda unutturulmaya çalışılan geleneklerimizden fener alayını tekrar canlandırmak için böyle bir etkinlik düzenledik. Bunu geleneksel hale getireceğiz. Partili olsun olmasın herkesi, birlik ve beraberliğimizin simgesi olan Türk Bayrağı ile herkesi bu etkinliğimize davet ettik. Çağrımız karşılıksız kalmadı ve Cumhuriyet sevdalısı ve vatansever birçok insan bir araya geldik ve yürüdük. Katılan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.