• osman-köse

logo

02 Aralık 2016

YALVAÇ’TA 15.327 HEKTARA ARAZİ TOPLULAŞTIRMA TEKLİFİ

arazitopl2

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Şarkikaraağaç İlçesinde köy muhtarlıklarına yönelik olarak Arazi Toplulaştırma bilgilendirme toplantısı düzenlendi ve burada Yalvaç’ta 15.327 hektar alanda arazi toplulaştırma teklifi yapıldığı açıklandı.

 

Yapılan toplantıda İl Müdürü Mehmet Tuğrul ve İl Müdürlüğü teknik personeli tarafından Şarkikaraağaç ilçesinde köy muhtarlarına Arazi Toplulaştırmanın ne olduğu, ülke ekonomisine ve çiftçisine sağladığı avantajlar hakkında ayrıntılı olarak bilgiler aktarıldı.

 

Konuyla ilgili olarak il müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

 

“Tarım toprakları sabit kalmasına hatta azalmasına rağmen, nüfus hızla artmakta ve artan nüfusun gıda ihtiyacının karşılanabilmesi giderek zorlaşmaktadır. Nüfus artışına bağlı olarak tarım topraklarının da artırılması mümkün olmadığına göre, bu sınırlı kaynağı mümkün olan en verimli şekilde kullanmak gerekmektedir. Bunun anahtarı da Arazi Toplulaştırması’dır.

 

Arazi toplulaştırması arazilerin gerek parçalılık sorunun çözülmesinde gerekse ekonomik olarak parsellerin büyüklüğünü düzenleyen, her parsele yol ve sulama kanalı getiren bir sistem bütünüdür. Eski parsel sınırlarını ortadan kaldırılarak yola ve kanala cepheli yeni parseller oluşturulmaktadır. Parsellerin yer değiştirilmesinde çiftçilerin hak kaybını önlemek için toprak, konum ve verimlilik gibi kriterler ile bir arazi derecelendirme yapılmaktadır.

 

İlimizde de bugüne kadar kapsamda 7.903 ha alanda çalışmalar sonuçlandırılmıştır. Yalvaç ilçesi köylerinde 15.327 ha, Şarkikaraağaç ilçesinde 20.944 ha, Keçiborlu ilçesinde 3.920 ha, Atabey ilçesinde 8.300 ha ve Yenişarbademli ilçesinde 1.158 ha olmak üzere toplam 49.650 ha alan da “Arazi Toplulaştırması” yapılması teklif edilmiştir.”

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.