logo

08 Haziran 2023

Yalvaçlı engelli kadın girişimcinin hayatı İŞKUR’un desteğiyle değişti

İlçemize bağlı Kırkbaş Köyü’nde yaşamını sürdüren engelli Sevda Sarıkaya’nın hayatı İŞKUR’un verdiği destekle değişti.

İŞKUR’un engellilere yönelik verdiği proje desteğinden yararlanarak koyun yetiştiriciliği yaptığının belirten Sarıkaya, hayatındaki değişimi şöyle anlattı:

“Adım Sevda SARIKAYA. 1986 yılında dünyaya geldim. Isparta’nın Yalvaç İlçesine bağlı Kırkbaş köyünde yaşıyorum. Evli ve 5 çocuk annesiyim. Yüzde 52 oranında engelliyim. Durumumuz pek iyi değildi. Liseyi bitiremedim. Eşim inşaatta demir ustalığı yapıyordu. Bir trafik kazası geçirdi işini yapamaz oldu. Malulen emekli olmak zorunda kaldı. Bu kazadan sonra ben psikolojik rahatsızlık yaşadım. Hayat bizim için çok daha zor bir hal aldı. 5 çocuk okutmak kolay değil. Maddi sıkıntılar bizi bir hayli yıprattı. 2,5 yıl önceydi. Ne yapabilirim ailemi nasıl geçindirebilirim, bu dar boğazdan nasıl çıkabilirim diye düşünürken, sosyal medyada İŞKUR’un hibe desteği haberini gördüm. Hemen İŞKUR’u aradım. Böyle bir hibe desteği haberini okuduğumu söyledim. Onlar da sağolsunlar hemen beni İŞKUR’a davet ettiler. İş ve Meslek Danışmanları “Engelli Kendi İşini Kurma Projesi” hakkında beni bilgilendirdiler ve çok yardımcı oldular. Bana verilen hibe desteği sayesinde 30 koyun aldım. İşimi büyüttüm. Şu anda 150 koyunum var. İŞKUR’un desteğiyle dünyam değişti.

 

Burdan Tüm Engelli Arkadaşlara Sesleniyorum, Kendi İşinizi Kurmak İçin Daha Fazla Beklemeyin

Herkesin hayatında belirli dönemlerde zorluklar oluyor. Bir çıkış yolu bulmak, hayata tutunmak kolay olmuyor. Ama Allah devletimizden razı olsun. İŞKUR iyi ki var. Böyle bir projeyi başlatıp zor durumda olan insanların elinden tutması çok mükemmel bir şey. Böyle bir proje olmasaydı, böyle bir destek sağlanmasaydı inanın hayatımız nasıl olurdu bilmiyorum. İŞKUR tabiri caizse bize hayatımızı geri verdi. Buradan tüm engelli arkadaşlara sesleniyorum. Tüm zorluklara rağmen yılmasınlar. Devletimiz vatandaşının arkasında. Kendi işini kurmak için daha fazla beklemesinler.”

İŞKUR’dan aldığı hibe desteği sayesinde 30 koyun alan ve 2,5 yılda koyun sayısını 150’ye çıkaran Sarıkaya, “İşimizi daha da büyütmek istiyoruz. Bunun için de kurbanlık koyunlarımızın satışını yapmaya başladık. ” diye konuştu.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.