• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

09 Nisan 2019

YALVAÇ’IN KAZANMA USTASI: TALİP UYAROĞLU

Yalvaç, siyasetin çok çetin şartlarda yapıldığı bir şehir.

Bu şehirde, en güçlü siyasetçilerin bile ayakta kalabilmesi, uzun süre ve başarıyla sürdürülebilen bir iş olamıyor.

Siyasetin sert ve çetin geçtiği Yalvaç’ta, yıllara meydan okuyan bir yönetim başarısına imza atan bir isim var. O da 1955 yılında babası Ali Arslan Uyaroğlu’yla başlayan muhtarlık misyonunu, 1995’te alarak 24 yıldır sürdüren ve bir beş yıl daha mahallelisinden yetkiyi yine çok yüksek oy oranıyla alan Uyaroğlu Sarraf – Talip Uyaroğlu.

1955’ten başlayarak şimdilik 2024’e kadar uzanan yaklaşık yetmiş yıllık başarı hikayesinin sırrını, 7 defa seçim kazanma başarısının sırrını bu duayen politikacıya sorduk. Politikacı diyoruz, zira Talip Uyaroğlu’nu sadece muhtar olarak nitelemenin yeterli olmadığını, Yalvaç siyasetini yakından takip edenler iyi bilir.

“Başarının sırrı insanı sevmek” diyerek konuya giren Uyaroğlu, başarı hikayesini şöyle anlattı:

“Benim muhtarlıkla ilgili en önemli motivasyonumu rahmetli babam vermiştir. Babam 1955’ten itibaren rahmetli olduğu 1995’e kadar tam 40 yıl Görgü Cami Mahallesi Muhtarlığı görevini yürütmüştür. Ve bu görevi yürütürken, bildiğiniz gibi muhtar maaşı olmadan gönüllü olarak, severek bu işi yapmıştır. Öyle, şimdiki gibi, muhtar maaşı, sigortası için göreve talip olanlar gibi değil. Bu iş gönül işidir. Babam kırk sene yaptı. Bu işi bana emanet ederken söylediği şu söz, benim muhtarlığı yapmamın en büyük sebebidir: ‘Oğlum, mahallemizi garip bırakma. Kimin ihtiyacı varsa elinden geleni yap, gözümü arkada bırakma…’ Bizim geçmişimiz, ömrümüz bu mahallede geçti, inşallah bu mahallenin topraklarında yatacağız.

Benim muhtarlığı devraldığım dönemde de maaş yoktu ya da çok sembolik bir rakamdı. Ak Parti döneminde muhtarlara yönelik maaş iyileştirmesi ve sosyal güvence getirildi. Teşekkür ediyoruz. Ben muhtar olarak bu desteğe ihtiyacı olmayan biriyim. İşim buna müsait. Bu yüzden gelen maaşı mahallemin ve mahallelimin ihtiyaçları için harcıyorum, Allahım kabul etsin.

Ben sadece seçim zamanı değil, her zaman mahallelimin yanındayım. Bunu en iyi mahallelim bilir. Mahallemizin camiinden tutun elektrik faturasını yatıramayan ihtiyaç sahibi insanıma kadar herkese elimden geldiğince destek oluyorum. Bunları, kendimi övmek için anlatmıyorum. Benim muhtarlıktan bir maddi beklentim yok. Babamın vasiyetini yerine getirip onu mezarında rahat uyutabiliyorsam, Allah’ın nasip ettiği bu görevin sorumluluğunu yerine getiriyorsam, benim en büyük kazancım bu. Bir ihtiyaç sahibi insanımıza yardımcı olabiliyorsam ne mutlu.

Siyaset ve yönetim işleri kalp kırma değil, kalp kazanma işleridir. Biz de kalp kazanmaya gayret ettik. Allah’a şükür bunun karşılığını da her seçimde insanlar fazlasıyla veriyor.

Bakın şu son seçimde bir takım arkadaşlar, benim siyasi duruşuma karşı tavır takındıkları için bir araya gelip bir adayı desteklediler ve işi maddi boyuta dökerek bir çalışma yaptılar. Yapabilirler, demokrasi bu, saygı duyarız. Ama ne oldu? İnsanlar hizmeti unuturlar mı? Canları sağolsunlar, onlara kızmıyorum. Benim düsturum şudur: Bana oy vermeyenlerin bana oy vermeme sebebini ararım. Acaba ne hata yaptım da insanlar beni takdir etmedi, onların gönlünü nasıl kazanabilirim.

Onun için Yalvaç gibi yerde, 70 yıldır ayakta kalabiliyoruz. İnşallah nefesimiz yettikçe insanımıza hizmet etmeye gayret edeceğiz. Bana destek veren ve vermeyen herkese teşekkür ediyorum.

Biz Yalvaçlı’yız. Şehrimizi ve insanımızı severek siyaset yapar ve yönetirsek, en büyük hizmeti yapmış oluruz. Mesele gönülleri kazanmaktır, koltukları değil. İnşallah bütün bu görevlere talip olan ve görevde olan insanlarımız da bu düsturla hareket eder ve şehrimizi huzurlu ve güzel bir belde yapmaya devam ederiz.

Herkese teşekkür ediyorum, bana da verdiğiniz değer için gazetenize teşekkür ediyor, selam ve saygılar sunuyorum.”

Biz de şehrimizin en başarılı ve en çok kazanan politikacı ve yöneticisi Talip Uyaroğlu’nu kutluyor, daha nice yıllar hizmetler vermesini diliyoruz.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.