• MODA YAPI

logo

Yalvaç’ı şimdi de büyükşehire bağlanma olumsuzlukları bekliyor

Isparta’nın büyükşehire dönüşeceğinin açıklanması, zaten büyük ölçüde göç veren ve kamu kaynağı sıkıntısı yaşayan ilçemizi daha da zora sokacak…

Türkiye genelinde 30 olan büyükşehir sayısının 60 civarına çıkarılacağı, bunların arasında ilimiz Isparta’nın da bulunduğu kaydediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Beştepe’de AK Partili milletvekilleri ile bir araya geldiği toplantıda, milletvekillerinin, büyükşehir kapsamında olmayan illerde hizmetlerin götürülmesinde sıkıntı yaşandığı, farklı imar kararları aldığını belirtmesi üzerine Erdoğan, “Bu sorunu biz de tespit ettik. Yeni bir düzenleme yapacağız. Büyükşehir olmak için aranan nüfus rakamı düşürülecek. Büyükşehir sayısı 50-60’ı bulabilir. Büyükşehir merkez belediyeler güçlendirilecek” dedi. Daha önce yapılan düzenlemeyle, büyükşehir olmak için gerekli nüfus 700 bine düşürülmüş Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van gibi 13 şehir büyükşehir olmuştu.

BÜYÜKŞEHİR NÜFUSU 300 BİNE ÇEKİLECEK

Şimdi ise büyükşehir olmak için gerekli nüfus kriteri 300 bine düşürülüyor. Uy- gulamanın yürürlüğe girmesiyle birlikte 28 il daha büyükşehir olacak ve Türkiye’ nin büyükşehirlerinin toplamı 58’i bulacak. İşte büyükşehir olması beklenen iller:

bsehir

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.