• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Yalvaç’ı bu sıralamanın tepesine çıkarmalıyız

Isparta’nın en büyük ilçesi olmayla övünmek karın doyurmuyor, artık Yalvaç’ı hak ettiği yere getirmek için ayağa kalkmalı…

 

Geçtiğimiz 16 Nisan 2017 tarihinde Türkiye’nin kaderini etkileyecek çok önemli bir halk oylamasını gerçekleştirdik. Bu halk oylamasında, Yalvaç % 60,14’lük Evet desteğiyle Isparta’da en ön plana çıkan yerleşim yeri oldu.

Ak Parti’nin 2002 seçimlerinden bu güne tüm genel seçimlerde ve halk oylamalarında gerekli desteği veren ilçemiz Yalvaç, kamu yatırımlarından yeterli desteği alamamasının da etkisiyle, Isparta’nın en büyük ilçesi olmasına karşın sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında hak ettiği üst sıralara bir türlü oturamıyor.

2004 yılında Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı tarafından hazırlanan “İLÇELERİN SOSYO-EKO- NOMİK GELİŞMİŞLİK SIRALAMASI ARAŞTIRMASI” sonuçlarına göre, ilçemiz Yalvaç, -0,12494’lik gelişmişlik puanı ile Türkiye genelindeki 872 ilçe arasında 391. sırada yer alıyordu. 6 gruba ayrılan tüm ilçeler arasında, ilçemiz Yalvaç gelişmişlik sıralamasında 3. kategoride yer almaktaydı.

2004’te yapılan bu çalışmaya göre, ilçemiz Isparta merkezle birlikte tüm ilçeler arasında 10. sırada yer alıyordu. Bu sıralamada, ilçemiz Yalvaç sadece Gelendost, Aksu ve Sütçüler’i geride bırakırken; Isparta Merkez, Uluborlu, Atabey, Gönen, Yenişarbademli, Senirkent, Eğirdir, Keçiborlu ve Şarkikaraağaç’ın gerisinde kalmaktaydı.

İlçelerle ilgili olarak bu ölçeğe benzer en son yapılan çalışma, Eylül 2014’te Isparta Valiliği tarafından yapılan “ISPARTA KIRSAL KALKINMA PLANI (2014-2019)” isimli çalışma oldu.

Bu çalışmada, BAKA (Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı) tarafından yapılan araştırma verileri kullanılarak bir gelişmişlik sıralaması yapılmıştı.

Yan tarafta görünen tabloya göre, Yalvaç ilçemiz, BAKA’nın yaptığı sıralamaya göre 5. sırada yer alıyor. Yalvaç’ın sosyo-ekonomik gelişmişlik puanı da -0,39 olarak belirlenmişti.

Bu sıralamada, Yalvaç ilçemiz, Isparta Merkez, Eğirdir, Uluborlu ve Atabey’in ardından 5. sırada yer alıyor.

Her iki çalışmada da, ilçemiz Yalvaç, hak ettiği sıradan çok aşağıda yer alıyor. Zaten, nüfus, göç, ekonomik hareketsizlik gibi birçok konuda bu sıkıntıyı, net bir biçimde, her geçen yıl artan oranda ilçe olarak hissediyoruz.

Isparta Valiliği’nce hazırlanan raporun “İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlikleri” başlıklı kısmında şu bilgilere yer verildi:

“Ölçülebilir ve karşılaştırılabilir ekonomik ve sosyal göstergelerle bölgesel gelişmişlik analizi yapılarak gelişmişlik düzeylerinin belirlenmesi; mekânsal olarak dengeli ve sürdürülebilir kalkınma amacına hizmet edecek politikalar geliştirilmesi ve uygulanmasına zemin hazırlamaktadır. Bu kapsamda Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından 2004 yılında İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması yapılarak Türkiye geneli ilçeler 5 farklı gelişmişlik düzeyine ayrılmıştır.

Bu çalışmaya göre; Isparta Merkez İlçe, Uluborlu, Atabey, Gönen 2. gelişmişlik düzeyinde, Yenişarbademli, Senirkent, Eğirdir, Keçiborlu, Şarkikaraağaç, Yalvaç ilçeleri 3. gelişmişlik düzeyinde, Gelendost, Aksu ilçeleri 4. gelişmişlik düzeyi Sütçüler ilçesi ise 5. gelişmişlik düzeyinde yer almaktadır.

Benzer çalışma Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından TR61 Düzey 2 Bölgesi 2014-2023 Bölge Planı hazırlıkları kapsamında yapılmıştır. 2013 yılında yapılan ve güncel verilerin kullanıldığı çalışmada TR61 Düzey 2 Bölgesinde (Antalya, Isparta, Burdur) bulunan ilçeler sosyo-ekonomik gelişmişliklerine göre analiz edilmiştir.

Söz konusu çalışma neticesinde Isparta ilçeleri içerisinde Merkez ilçe en gelişmiş ilçe olarak ön plana çıkmıştır. Merkez ilçeyi Eğirdir, Uluborlu, Atabey izlerken, Gelendost, Aksu, Sütçüler en az gelişmişlik gösteren ilçeler olmuşlardır.”

İlçemiz Yalvaç’ın, nüfus ve sosyokültürel değerler bakımından en üst sırasında yer almasına rağmen, Isparta’nın sosyo-ekonomik göstergeler bakımından hak ettiği yerde bulunmamasına artık bir son vermenin zamanı geldi.

Bu konuda, Yalvaç’ın mevcut durumu gözden geçirerek sosyo-ekonomik bakımdan ayağa kalkması için, yol haritasının çizileceği toplantılarla işe başlaması gerekiyor. Haydi Yalvaç.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.