• MODA YAPI

logo

28 Haziran 2021

Yalvaç’a Veda Eden Başsavcı Durgut’tan Yeni Adliye Binası Müjdesi

Geçtiğimiz Mayıs ayı sonunda yayınlanan HSK Kararnamesi ile Akşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan Yalvaç Cumhuriyet Başsavcısı Abdülhamit Durgut, geçtiğimiz hafta ilçemizdeki görevinden ayrıldı. Hakimler ve Savcılar Kurul (HSK)’nın 25 Mayıs 2021 tarihinde karara bağlanan Adli ve İdari Yargı 2021 yılı Ana Kararnamesi ile komşu ilçe Akşehir’e atanan Başsavcı Durgut, 31 Mayıs 2019 tarihinde ilçemize atanmıştı.

Yaklaşık iki yıl boyunca ilçemizde başarıyla hizmet veren Başsavcı Durgut’u makamında ziyaret ederek yeni görevinde de başarılar diledik.

Yalvaç’ta görev yapmış olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başsavcı Durgut, “Yalvaç kadim bir kent. Burada adliye teşkilatı yüz yıldan fazla bir geçmişe sahip. Ağır Ceza Mahkemesi de 1963’te kurulmuş. Buna karşılık sessiz, sakin bir kent Yalvaç.

Burada görev yapmaktan, buranın insanlarına hizmet vermiş olmaktan, huzurun tesisi ve adaletin sağlanmasına katkıda bulunmuş olmaktan onur duydum” dedi.

Görev süresi boyunca birçok etkinliğe imza atan Yalvaç Cumhuriyet Başsavcısı Abdülhamit Durgut, ağaç dikim kampanyası, aşure ikramı, cezaevleri kütüphanelerine kitap toplama kampanyası gibi birçok sosyal etkinliğe de imza atmıştı.

Ağaç dikim kampanyası ile oluşturulan “Yalvaç Adalet Ormanı”nın geliştiğini ve burada bir iz bıraktığına inandığını belirten Başsavcı Durgut, geldiği ilk yıl düzenlenen aşure etkinliğinin pandemi şartları nedeniyle bu yıl tekrar ettiremediklerini de ifade etti.

Başsavcı Durgut, yeni cezaevinin faaliyete geçmesi nedeniyle boşalan ve metruk halde bulunan eski cezaevi binasının yıkıldığını ve çevre için tehlike arzetmesinin önüne geçildiğini de bildirdi.

 

YALVAÇ ADLİYE BİNASI ARTIK YETERSİZ GELİYOR

Yalvaç Adliye binasının artık yetersiz geldiğini ifade eden Yalvaç Cumhuriyet Başsavcısı Abdülhamit Durgut yeni bir adliye binası için girişimlerin başlatıldığı müjdesini de verdi.

Geçtiğimiz yıllarda adliye binasında hizmet veren, ancak fiziki yetersizlikler nedeniyle belediyeye ait bir binaya taşınan Denetimli Serbestlik biriminin ardından bu yıl da İcra Müdürlüğü’nün adliye binasından ayrılarak bir başka binada hizmet vermeye başladığını belirten Başsavcı Durgut, “Mevcut binamız adliye teşkilatımızın daha verimli çalışabilmesi için artık yetersiz durumda. Yalvaç’a yeni bir adliye binası kazandırabilmek için girişimleri başlattık, bunun için yaklaşık 14-15 dönümlük bir araziye ihtiyaç var.

Eski cezaevinin bulunduğu alan dahil birkaç alternatif var, arazi konusunun çözülüp kısa süre içinde gelişme sağlanacağına inanıyorum” dedi.

Görev süresi boyunca adaletin tesisi için yasaların kendilerine verdiği yükümlülükler dahilinde çalıştığını belirten Başsavcı Durgut, “Meslek hayatım boyunca adalet duygusu içinde, hukuka bağlılık, hesap verilebilirlik ve insan haklarına saygı gibi temel ilkeler çerçevesinde vatandaşlarımızın huzuru, can ve mal güvenliğini temini ve adaletin tesisi için hukukun üstünlüğü prensibine bağlı kalarak kimseyi kimsenin önüne koymamaya gayret gösterdim.

Yalvaç’ta da bu duygu ve düşünceler içerisinde görev yaptım. Yalvaç’ta huzurun ve adaletin tesisi için gerek mesai arkadaşlarımdan gerekse diğer kurum ve kuruluşlardan büyük destek gördüm. Yalvaç halkı da bize yardımcı oldu. Bize duyulan güven ve verilen destek için herkese teşekkür ederim” dedi.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.