• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

YALVAÇ’A KAPALI SULAMA SİSTEMİ İSTİYORUZ

Yalvaç’ta ekonomik durgunluk ve işsizlik vatandaşımızın belini bükerken, kurumların ve siyasetin yetersizliği karşısında ekonomiyi şehir gündemine getirmeye devam ediyoruz.

Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi’yle ilgili haberlerimiz gündem yaratırken, ilgililerden halen daha somut bir adım atılmamasını üzüntüyle izliyoruz.

Sanayi sektöründen çok daha önemli ve belki de çok daha sahipsiz olan ve bunun yanında zayıf Yalvaç ekonomisinin bel kemiği durumundaki tarım sektörünü de şehir gündemine taşıyarak ilgilileri çözüm üretmeye davet edeceğiz.

Yalvaç genelinde tarımla ilgili çeşitli sorunları, sorunları yaşayanlarla birlikte dile getirmeye gayret edeceğiz. Bu hafta, Yalvaç tarımının en önemli sorunu olarak tespit ettiğimiz sulama suyu sorunu üzerinde duracağız. 

Tarımın her kolu ve hayvancılık sektörü için hayati öneme sahip sulama suyu konusunda Yalvaç’ımızın hali ne yazık ki içler acısı durumda. Aldığımız bilgilere göre, Yalvaç’ta 2018 yılında Yalvaç Sulama Birliği vasıtasıyla sulanan alan toplamı 4.800 dekar olarak gerçekleşti. Bu yıl sonu itibariyle sulanan alan miktarının da 6.000 dekar olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

 

32.000 Dekarın Ancak Beşte Birine Su

Sücüllü Barajı’ndan mevcutta ortalama7.500.000 metreküp sulama suyu elde edildiği, bunun da hem Yalvaç’taki tarım sahaları için yetersiz kaldığı hem de sulama sistemindeki yetersizlikten dolayı büyük kayıp yaşandığı ifade ediliyor. Eski açık sulama sistemindeki sorunlar nedeniyle suyun yaklaşık %40’ının telef olduğu kaydedilirken, Hisarardı Göleti’ndeki suyun da sisteme dahil edilememesi nedeniyle değerlendirilemediği belirtiliyor. 

Toplam 32.000 dekarlık alanın sulanabilme kapasitesinin olduğu ifade edilen Yalvaç Sulama Birliği bünyesindeki Sücüllü Barajı ve sulama alanının sadece 5.000-6.000 dekarlık alanına sulama suyu ulaştırılabilmesi nedeniyle kalan alanda sulu tarım ve üretim yapılabilmesi mümkün olmuyor. 

Yalvaç’ta geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen, ancak birlik üyeleri tarafından devletin istediği katılım payının ödenememesi nedeniyle yapılamayan kapalı sulama sistemi, mevcut şartlarda tarımın ayağa kaldırılmasının en önemli şartlarından biri olarak görülüyor.

Birkaç yıl öncesi yaklaşık 40 milyonluk tahmini maliyeti bulunan kapalı sulama sistemi için, Gelendost ve Yalvaç bölgesinin planı yatırım programına girmek için sıra bekliyor. Son olarak Atabey ilçesinde kapalı devre sulama sistemi yatırımı gerçekleştirilirken, Gelendost-Yalvaç kapalı devre sulama sistemi ödenek yokluğu nedeniyle hayata geçirilemiyor.

  

Baraj ve gölet zenginiyiz, ancak suyu tarlaya taşıyamıyoruz

İlçemiz Yalvaç’ta son yıllarda yapılan yatırımlarla birçok köyümüz baraj ve gölet sahası içerisinde olma imkanını yakalamış durumda.  

DSİ verilerine göre, ilçemiz Yalvaç’ta Sücüllü, etince, Kozluçay, Kırkbaş, Çakırçal ve Aşağı Kaşıkara’da olmak üzere toplam 6 barajımız var. Diğer yandan Mısırlı, Eyüpler, Dedeçam, Kuyucak, Kurusarı, Bağkonak, Hisarardı ve Körküler’de olmak üzere 8 tane de göletimiz bulunuyor. Bunların yanında inşası süren Özbayat ve Yukarı Kaşıkara Barajlarımız da kısa süre içerisinde hizmete girecek.

Bunun yanı sıra, yapımı tamamlanan Tokmacık- Çaltı Sulaması, yaklaşık 50.000 dekarlık alana hizmet verme kapasitesine sahipken sadece 6.000 dekarlık bir alana hizmet götürebiliyor. Orada da suyun elektrik sistemiyle basılması nedeniyle çok yüksek maliyet yüzünden yeterli sulama yapılamadığı ifade ediliyor. Devletin desteği olmadan Tokmacık-Çaltı Sulaması’nın çalıştırılmasının mümkün olmadığı ifade ediliyor.

  

Tarım Paydaşları Kapalı Sulama Sistemine Odaklansın

Yalvaç’ta ekonominin canlandırılmasının en önemli ayağı tarım sektörünün ayağa kaldırılması olarak görülürken; tarımın ayağa kalkmasının en önemli şartlarından biri de su yoksunluğunun ortadan kaldırılması olarak değerlendiriliyor.

Bu nedenle, tarımla ilgili sorunların dile getirilmesi ve çözüm arayışı noktasında,Yalvaç’taki tarım paydaşlarının bir bütün olarak Gelendost-Yalvaç kapalı devre sulama sisteminin hayata geçirilmesine odaklanması zorunlu görünüyor.

Mevcut DSİ Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın’ın da Gelendost-Bağıllılı hemşehrimiz olması nedeniyle, bu önemli yatırımın kazandırılması için tarım paydaşlarının ortak hareket etmesiyle sonuç alma şansımızın yüksek olduğu da değerlendiriliyor.

Bu konuda, başta Yalvaç Sulama Birliği ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Yalvaç Ziraat Odası ve diğer ilgili kurum ve kuruluşların bir araya gelerek DSİ ve siyasiler nezdinde kulis çalışması yapması isteniyor.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.