• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

29 Nisan 2017

Yalvaç TSO’da KGF destekleri bankacılara anlatıldı

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu tarafından organize edilen ve konunun tarafları olan oda iş çevresindeki banka şube yetkililerinin de davetli olduğu Kredi Garanti Fonu” (KGF) Bilgilendirme Toplantısı, oda meclis üyeleriyle birlikte 26 Nisan 2017 Çarşamba günü akşamı odada yapıldı.

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya, Meclis üyeleriyle beraber Yalvaç’ta Şubeleri bulunan Ziraat Bankası, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Denizbank ve Finansbank temsilcileri katıldı.

Toplantı, bölgemizin işlem yönünden bağlı bulunduğu Denizli KGF Şube Yönetmeni Serkan UZUN ve Kıdemli Uzman Melih DÖNMEZ’in verdiği görsel sunumla başladı.

Daha sonra KGF’ de son değişiklikler ve yapılan uygulamalar hakkında bilgiler verildi.

Toplantı sonrasında uygulama konusunda banka yetkililerinin ve oda meclis üyelerinin sorularına KGF uzmanlarınca cevaplar verildi.

KGF uzmanlarının bahsetmiş olduğu değişiklilerin en önemlileri şu şekilde ortaya konuldu:

– KOBİ dışındaki tüm firmalara da kefalet verilebilecektir.

– Kefalet Komisyonu peşin olarak  % 0,03’e düşürülmesi; Buna göre komisyon artık peşin ancak bir kereliğine ve on binde 3 olarak firma tarafından verilecektir.

– Yatırım kredileri 10 yıl vadeli ve 3 yıla kadar ödemesiz dönemli olması; 7 yıl vadeli ve 2 yıl ödemesiz dönemli yatırım kredilerinin, yatırımı teşvik etmek amacıyla kredi vadesi 10 yıla ve ödemesiz dönemi de işletme sermayesi açısından önemli olması nedeni ile 3 yıla çıkarılması kararlaştırılmıştır.

– Kefalet oranı da KOBİ’ler için %90 ve KOBİ dışı firmalar için de %85 ‘e çıkarılmıştır.

– KOBİ firmalarında kefalet limiti 12.000.000.-TL, KOBİ dışı firmalarda ise 200.000.000 TL’ye kadar çıkarılması; Bu çerçevede kefalet limitleri çeşitli projelere göre 2.000.000.-4.500.000.- TL ile 1.000.000 -45.000.000.- USD iken günün gelişen ekonomik koşullarına göre KOBİ firmalarında 12.000.000.TL KOBİ dışı firmalarında ise 200.000.000.-TL’ye kefalet limitleri çıkarılmıştır.

 

YALVAÇ KGF’DEN FAYDALANMIYOR

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası’nın iş çevresinde KGF kullanım oranlarının çok düşük olduğunu belirten uzmanlar, KGF de yaşanan son değişikliklerle birçok konuda avantajlar elde edildiğini, bu toplantıdan sonra da gerek banka şubeleri gerekse ticaret odası kanalı ile gerekli tanıtımların yapılarak daha fazla işletmenin KGF’ den faydalanacaklarına inandıklarını söylediler.

Oda Meclis Başkanı Fevzi Yüncü, KGF uzmanlarına verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederek, KGF’nin üyelere tanıtımı ve daha fazla faydalanılması için gerekli çalışmaları yapacaklarını ve Yalvaç TSO olarak gerek bankalarla gerekse KGF ile her türlü işbirliğine hazır olunduğunu ifade etti.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.