logo

05 Kasım 2017

YALVAÇ TSO Çıraklık Eğitimindeki Yenilikleri Duyurdu

Yalvaç TSO, çıraklık eğitiminde gerçekleştirilen yeni düzenlemeler ile ilgili açıklama yaptı. Odadan yapılan açıklama şöyle:

Milli Eğitim Bakanlığınca çıraklık eğitimini zorunlu eğitim kapsamına alan kanuna dayanılarak hazırlanan yönetmelik değişikliği ile 18 yaşını bitirenlerin mesleki eğitim merkezlerine kayıt olup lise mezunu olabilmelerinin önü açıldı.

Çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alınması amacıyla geçen yıl çeşitli kanunlarda gerekli düzenlemeler yapılmış ve çıraklık eğitimi, zorunlu ortaöğretim içerisinde mesleki eğitim merkezi bünyesinde kalfalık ve ustalık eğitimine götüren programlar olarak yapılandırılmıştı.

İlgili kanunlara göre hazırlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemede, çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alınmasını sağlayan yasal düzenlemenin ardından “ortaöğretim kurumları” tanımları arasına kalfalık ve ustalık eğitimi ile mesleki ve teknik kurs programlarının uygulandığı mesleki eğitim merkezleri de eklendi.

Yeni yönetmelikte yer alan önemli değişiklikler:

 

1. ÇIRAKLIK EĞİTİMİ ZORUNLU EĞİTİM KAPSAMINA ALINMIŞTIR.

Öğrencilerimiz en az ortaokul veya imam-hatip ortaokulu mezunu olduktan sonra lise eğitimi yerine Mesleki Eğitim Merkezlerinde (Çıraklık Eğitim Merkezleri) eğitim hayatına devam edebilme hakkını kazanmışlardır.

Böylece çırak bulmada sıkıntı yaşayan esnaf, sanatkar ve sanayicimizin çırak ihtiyacının karşılanmasında büyük bir kolaylık sağlanmıştır.

Çıraklarımızın örgün eğitimdeki öğrencilere sağlanan bütün haklarından yararlanmaları sağlanmıştır.

 

2. İŞVEREN TARAFINDAN ÇIRAKLARA VE MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE ÖDENECEK BECERİ EĞİTİMİ VE STAJ ÜCRETLERİNİN 3’TE 2’Sİ DEVLET TARAFINDAN KARŞILANACAKTIR.

Çıraklarımızla yapılan sözleşmelerde, çıraklık eğitimi süresince çıraklarımıza en az asgari ücretin %30 oranında ücret ödenmesi (bu ücretin üzerinde ödeme yapmak işveren tarafından çırak ile yapılan sözleşmeye bağlı olarak artırılabilir.%30 alt limittir) gerekmektedir.

20’den az işçi çalıştırılan işletmelerde çıraklara ödenmesi gereken ücretin 3’te 2‘si bugünün şartlarında 380 TL’nin 253 TL’si devlet tarafından işverenin hesabına yatırılmaktadır.

20’den fazla işçi çalıştıran işletmelerde ise çıraklara ödenmesi gereken ücretin 3’te 1’i bugünün şartlarında 420 TL’nin 140 TL’si devlet tarafından işverenin hesabına yatırılmaktadır.

 

3. ÇIRAK ÖĞRENCİLERİN İŞ KAZASI, MESLEK HASTALIĞI VE HASTALIK SİGORTALARI PRİMLERİ DEVLET TARAFINDAN KARŞILANARAK SOSYAL GÜVENCE ALTINA ALINIR.

Sigorta uygulamasıyla işveren ve çıraklarımız her türlü iş kazası riskine karşı korunmuş turlar. Çırak öğrencilerimiz hastalık ve meslek hastalıkları durumunda Sosyal Güvenlik Sisteminden faydalana bilmektedirler.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.