• MODA YAPI

logo

29 Eylül 2019

Yalvaç Tarih ve Kültürüyle UNESCO Yolunda

Turizm ve Tanıtma Platformu Genel Başkanı Fikret Yıldız, Yalvaç Belediyesi’nin daveti üzerine Yalvaç’a gelerek , UNESCO Dünya Mirası Listesine yapılacak başvuru için ön çalışma yaptı.

Geçtiğimiz hafta sonu Yalvaç’a gelen Turizm ve Tanıtma Platformu Genel Başkanı Fikret Yıldız ve Genel başkan Yardımcısı Şerife Karacabay ilk olarak Yalvaç Belediyesi’ne gelerek Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’yü makamında ziyaret etti. UNESCO başvurusu için fikir alışverişinde bulunduktan sonra Yalvaç Belediyesi’nden Arkeolog Ercan Kafafçı ile birlikte kentin tarihi ve kültürel mekanlarını gezip, Pisidia Antiokheia antik kenti kazı başkanı Prof. Dr. Mehmet Özhanlı ile görüştüler.

Gezip gördüklerinden etkilenen Genel başkan Fikret Yıldız, Yalvaç’ın Dünya Mirası Listesine girebilecek çok sayıda tarihi ve kültürel değeri olduğunu ifade edip, bundan sonraki süreçte Yalvaç Belediyesi ve Antiokheia kazı başkanlığı ile birlikte çalışıp başvuru dosyası planına hazırlayacaklarını ve özellikle Men Kutsal Alanı’nın son derece önemli bir yer olduğunu ve dünyada tanrı Men adına bilinen tek kentleşmiş merkez olarak mutlaka UNESCO Dünya Mirası listesine girmesi gerektiğini söyledi. Fikret Yıldız ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Şubat 2019 tarihinde yapmış oldukları işbirliği protokolü çerçevesinde, ülkemizde bulunan tüm UNESCO dünya miras alanlarımızın tanıtım çalışmalarının kendileri tarafından yürütülmekte olduğu ve elde edilen her türlü veri ve materyali de Bakanlıkla paylaştıklarını belirtti.

Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü de, Yalvaç’ın tarihi ve kültürel anlamda Dünya Mirası Listesine girebilecek pek çok değeri olduğunu söyleyip, hazırlık çalışmalarında Yalvaç Belediyesi olarak ekibe her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.