• MODA YAPI

logo

18 Temmuz 2017

Yalvaç SYDV’den 2017’nin ilk 6 ayında 4 milyon yardım

Yalvaç Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, 1 Ocak-30 Haziran 2017 tarihleri arasında, yani yılın ilk altı ayında ilçemiz genelinde 3394 vatandaşımıza toplam 4.112. 094,05 TL’lik yardım faaliyeti gerçekleştirdi.

Vakıf’tan aldığımız bilgiye göre, Yalvaç SYDV, bu yardımların 413.120,00 TL’sini özkaynaklarıyla gerçekleştirirken; 3.698.974,05 TL’sini merkezi kaynakla gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili olarak Yalvaç SYDV’den aldığımız bilgilerde şu hususlara yer verildi:

“Yalvaç Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nca, 3294 sayılı Kanun kapsamında, fakir ve muhtaç vatandaşlarımıza muhtelif ihtiyaçlarına binaen, yardım yapılmakta olup,  Genel Sağlık Sigortası kapsamında vatandaşlara ilişkin gelir testleri, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli merkezi yardımlar ile engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza 2022 sayılı kanun kapsamında yardımlar devam etmektedir. Yine muhtaç asker ailelerine ve öksüz yetim olanlara yardımlar da sürdürülmektedir. Her yıl olduğu gibi bu Ramazan Bayramı öncesi de fakir ve muhtaç 338 vatandaşa nakdi yardımlar yapılmıştır.

Yalvaç SYDV olarak ilçemiz merkezinde daha önce Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nce kabul edilerek ödeneği tahsis edilen 240 öğrenci kapasiteli yurt binası tamamlanarak 05/04/2017 tarihli protokolle Yalvaç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kullanımına tahsis edilmiştir.

İlçemizde ikamet eden fakir ve muhtaç durumdaki ilk, orta ve lise öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, derslerinde başarılarını arttırmak, bilimsel ve teknik konularda gelişimlerini desteklemek amacıyla Tübitak’tan 4734 civarında muhtelif kitaplar satın alınarak dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Yine Yalvaç merkez ve köylerinde yaşayan fakir ve muhtaç ve kimsesiz durumdaki yaşlılara yönelik olarak Şefkat Eli Projesi kapsamında evlerinin temizliği devam etmekte olup, projenin 1 yıl daha sürdürülmesi hususunda Mütevelli Heyeti kararı alınmış ve hizmet alımı şeklinde ihaleye çıkılmıştır.

Bir başka proje çalışması olarak, Vakfımızca ilçemiz merkezindeki fakir ve muhtaç durumdaki ailelerin okul öncesi çağındaki (48-71 aylık) çocuklarının yaz aylarında okul öncesi eğitim almalarına yönelik “Anneler Tarlada Çocuklar Ana Okulu’nda Projesi” hazırlanarak Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne gönderilmiştir. Konuyla ilgili Fon Kurulu kararı beklenilmektedir.”

Yalvaç Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 2017 yılı içerisinde (1 Ocak-30 Haziran)  tarihleri itibariyle yapılan yardımlar aşağıda gösterilmiştir.

Diğer yandan, vakfın görev alanında olan gelir tespiti işlemleri dağılımı da şöyle gerçekleşti:

G0                   : 3997

G1                   : 2559

G2                   :    97

G3                   :    22

Toplam            : 6675.

 

sydd

 

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.