• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

05 Aralık 2020

YALVAÇ OSB KONUSUNDA BELEDİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMADI

YALVAÇ OSB’DE YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ TAM OLARAK YERİNE GETİREN TEK ORTAK ISPARTA İL ÖZEL İDARESİ

MHP Yalvaç İlçe Başkanı Ali Osman Sönmez’in yaptığı açıklamaların doğrudan muhatabının kendileri olmadığını belirten Başkan Özer şunları söyledi:

“Protokolün neden iptal edildiği hususunda sayın kaymakamımız mutlaka açıklama yapacaktır. Ancak, ben de iktidar partisinin ilçe başkanı olarak, Yalvaç OSB’nin bir an önce hayata geçmesi konusunda milletvekillerimizin, Isparta İl Özel İdaremizin katkılarının yok sayılmaya çalışıldığı, söylentilerin yayılmaya çalışıldığı bu ortamda, halkımızın doğruları bilmesi adına belli hususlara açıklık getirmek istiyorum. Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi için bugüne kadar üzerine düşen yükümlülükleri yerine getiren tek kurum Isparta İl Özel İdaresi’dir. Isparta İl Özel İdaresi, Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’nün DP İlçe Başkanı iken Yalvaç Belediye Başkanı seçtirdiği Tekin Bayram’ın kapatmaya kalktığı Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi’nin %75 hissesini devralarak kapanmasının önüne geçmiştir. Ardından 11 Mart 2015 ve 26 Kasım 2015 tarihlerinde değerli milletvekilimiz Süreyya Sadi Bilgiç’in Türkiye’de örneği görülmemiş şekilde Isparta İl Özel İdaresi’ne Yalvaç OSB için çıkarttığı birer milyonluk, toplamda iki milyonluk ödenekle, Yalvaç OSB’nin birinci etap kamulaştırma çalışmaları tamamlanmıştır. Isparta Özel İdaresi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirirken, seçimleri kazanırken ilk işimiz Yalvaç OSB’yi hayata geçirmek diyen ve 2016’da OSB’den altyapıyı yapma karşılığında pay isteyen Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü, yedi yılını doldurduğu başkanlık sürecinde yükümlülüklerini yerine getirmedi. Başkan Sönmez, bakanlık onayının neden dört beş ay önce yapıldığını sormuş. Onu partisine sahip belediye başkanına sorması gerekirken, kime sorduğu da belli olmayan biçimde ortaya atmış konuyu. Bakanlık onayının alınmasında da, konunun bu noktaya gelmesinde de başta milletvekillerimiz olmak üzere Isparta İl Özel İdaresi’nin büyük katkısı olmuştur. Bildiğiniz gibi, Yalvaç Çalışma Grubu oluşumunda parti olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapma gayreti içerisinde olduk. İki defa TBMM’de milletvekillerimizi ziyaret ederek başta Yalvaç OSB konusu olmak üzere tüm sorunlarımızı birinci ağızdan aktarma ve milletvekillerimizin desteğini alma şansımız oldu. Yalvaç OSB Kuruluş Protokolü’nün onaylanmasında en büyük desteği de TBMM Başkan Vekili, Milletvekilimiz Süreyya Sadi Bilgiç vermiştir, buna heyetteki tüm arkadaşlarımız şahittir. O tarihe kadar o dosyayı hazır edip bakanlığa yollamayan, gayret göstermeyen, medya ve kamuoyu baskısıyla ancak çalışmaya yanaşanlara sormalı Başkan Sönmez bu soruyu.

 

YALVAÇ OSB KONUSUNDA BELEDİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMADI

Yalvaç OSB konusunda Yalvaç Belediyesi üzerine düşenleri yapmamıştır, topu hep taca atmayı tercih etmiştir. Belediye başkanı yapması gerekenleri yapsın, biz zaten gerekenleri yapıyoruz. Biz teşkilat olarak, il genel meclisi üyelerimizle belediye meclisi üyelerimizle OSB konusunda her türlü desteği verdik, gerekli iletişimi sağladık, kolaylıkların sağlanması için her şeyi yaptık.

Son altyapı protokolünün iptali konusuna gelince, açık ve net olarak şunu söylüyoruz, Yalvaç için çalışmak yerine dedikoduyla politika yapmaya çalışan bir grubun söylentilerinin aksine, protokolün iptali ile bizim hiçbir şekilde bir ilgimiz olmamıştır. Protokolün iptali Yalvaç OSB’nin üç ortağı Isparta İl Özel İdaresi, Yalvaç Belediyesi ve Yalvaç TSO arasında gerekli iletişimin kurulmamasından kaynaklanmıştır. Yalvaç OSB ile ilgili bir protokol imzalanırken, OSB’nin en büyük ortağı Isparta İl Özel İdaresi’yle görüşmeyen, görüşlerini almayan diğer ortaklar, protokolün iptalinin müsebbipleridir. Konuyu Isparta İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve İl Genel Meclisi Başkanımızdan teyit edebilirsiniz. Protokolün iptalinin ikinci gerekçesi de, Yalvaç Belediyesi tarafından protokole konulan altyapı hizmet bedelleridir. Yaklaşık 8,5 milyonluk bir rakamı protokole hangi hesapla koymuştur Yalvaç Belediyesi? Kamu kurumları arasındaki protokollerde tek taraflı bir hesaplama usulü nerede görülmüştür? Bu devletin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü vardır bu işte uzman. Öbür tarafta, Isparta İl Özel İdaresi’nde bu işin en iyi uzmanları bulunmaktadır. Özel İdareyle oturur hesaplama yöntemi konusunda uzlaşırsınız, protokolü imzalarsınız ya da Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne hesaplatırsınız, Özel İdarenin olurunu alır protokole koyarsınız. Bu kadar basit, sıradan bir kamusal işlemi Yalvaç Belediye Başkanı bilmiyorsa vay halimize. Burada iki ihtimal var: Ya Yalvaç Belediye Başkanı devletteki işleyiş konusunda bilgisiz ya da bilgili ancak burada kendince bir uyanıklık yapmaya çalışmış.

 

ALTYAPIYI YAPMA SÖZÜ VEREREK HİSSE ALDILAR, GEREĞİNİ YAPMADILAR

Bakın size belgeleri gönderiyorum, Yalvaç Belediyesi tarafından 02.03.2016 tarihinde yazılan yazıda, Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi hisselerini almak için “Kurumumuza verilecek hisse karşılığında, tüm alt yapının ivedi ve en uygun şartlarda belediyemizce yapabileceği” taahhüdünde bulunulmuş. Bu yazının yazılmasının ardından 07.03.2016 tarihinde Isparta İl Özel İdaresi Sekreteri, İl Genel Meclisi Başkanı, Yalvaç Kaymakamı ve OSB Başkanı, Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü ve Yalvaç TSO Başkanı tarafından % 35 hissenin Yalvaç Belediyesi’ne devrinin uygun görüldüğü bir protokol imzalanmış. İmzalanan bu protokolde, Yalvaç OSB’nin sermayesinin 4 milyona çıkarılması, Yalvaç Belediyesi’nin devralacağı % 35’lik hisse karşılığında OSB içinde bulunan 30.914 metrekare arazi, OSB’nin ihtiyaç duyacağı miktarda nakit para ve kalan miktarında altyapı inşaat taahhüdü vermesi taraflarca imza altına alınmış. Yani, Yalvaç Belediyesi aldığı hisse karşılığında altyapıyı yapmaya söz vermiş. Hisseyi almakla ilgili protokolü bugün itibariyle 4 yıl 2 ay önce imzalayan Yalvaç Belediyesi, aradan geçen sürede altyapı ile ilgili neden adım atmamış? Isparta İl Özel İdaresi’nin bu geçen 4 yıl 2 aylık süre içerisinde yapmadığı, eksik bıraktığı ne olmuş? Ak Parti Isparta Milletvekillerinin, başta Sayın Süreyya Sadi Bilgiç’in eksik bıraktığı, yapmadığı ne olmuş? Sayın Sönmez ve Sayın Tütüncü çıkıp bu son iki soruma cevap verebilirler mi?

 

YALVAÇ’TA BİR GRUP, OSB İŞİNİN SORUMLULUĞUNU AK PARTİ’YE YIKMAYA ÇALIŞIYOR

Yalvaç’ta bir grup, bunun içinde bu iki sayın başkan da var, Yalvaç OSB’nin hayata geçmemesinin nedeni olarak Ak Parti’yi, milletvekillerimizi hedef göstererek işi bize yıkma gayreti içerisindeler. Kaymakam beyin odasında protokolün iptal edilmesinin ardından yaptığımız görüşmede, bu durumu kendisine söylediğimde, Başkan Tütüncü, “Evet sağda solda partiniz hakkında konuşmuş olabilirim, ama resmi bir açıklamam yok.” şeklinde cevap vererek, dedikoduyla partimizi ve vekillerimizi hedef gösterdiğini kabul etmiştir. El insaf. Siz Yalvaç’ta ilgili kurumlar üzerinize düşeni yaptınız da, Isparta İl Özel İdaresi, Isparta İl Genel Meclisi, Süreyya Sadi Bilgiç, Recep Özel, Mehmet Uğur Gökgöz hangi engeli önünüze çıkardı? Hangi konuyu götürdünüz de olumsuz cevap verdiler? Elinizi vicdanınıza koyun ve cevap verin lütfen.

Siyaset yapacağız diye Yalvaç’a bedel ödetmemeliyiz. Şunu buradan tüm Yalvaçlı hemşehrilerimizin bilmesini istiyorum, Yalvaç OSB işi asla ve asla böyle kalmayacak, biz bu işin takipçisiyiz, olmaya devam edeceğiz. Bu siyasi bir mesele değil, Yalvaç’ın meselesidir, Yalvaç’ın geleceğidir, biz geleceğe sahip çıkacağız.

Başkan Sönmez, belediye başkanına sorsun: İl Özel İdare’yle görüşmeden neden protokol hazırlamış? Hazırladığı protokoldeki rakamları hangi esasa göre hazırlayıp oraya koymuş?

 

KONUYA ÇÖZÜMÜ YİNE BİZ ÜRETECEĞİZ

Konuyla ilgili olarak İl Genel Meclisi üyelerimiz Ahmet Sektioğlu ve Kadir Elbengili, İl Genel Meclisi Başkanımız Serkan Keskin ve İl Özel İdaresi Sekreteri Mahmut Zadeoğlu ile gerekli görüşmeleri yaptılar. Önümüzdeki hafta içinde, MHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Salih Başar hocamızla birlikte bizim üyelerimiz OSB paydaşlarıyla gerekli görüşmeleri yaparak Sayın Valimizin başkanlığında yapılacak bir görüşmeyle yeni bir protokol yapılarak çalışmaların devam etmesi için gerekli girişimleri gerçekleştirecekler. Bizler de yakından bu gelişmeleri takip ediyoruz. Biz bu işi yarıda bıraktırmayacağız.

Bugüne kadar Yalvaç OSB için en büyük katkıyı sağlayan değerli milletvekilimiz Süreyya Sadi Bilgiç’e bu vesileyle şehrimiz adına çok teşekkür ediyorum. Vekilimiz süreci sürekli yakından takip ediyor. Onun gayretleriyle iş bu noktaya geldi, bu işin burada kalmayacağını bana defalarca söyledi ve destek olmaya devam etmektedir.

Özet olarak, Yalvaç OSB işinde iktidar partisi olarak biz üzerimize düşeni yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Üzerine düşeni yapmayanlar yaptığı zaman zaten iş çözülmüş olacaktır. Bakın ilçelerde kurulan OSB’lerin hikayelerine. Hepsinde de belediyeleri bırakın taşın altına elini, gövdesinin tamamını koymuştur. Bizde ise ne yazık ki, ben şu kadarına karışırım, şu kadarı beni ilgilendiriyor, o benim görevim değil, bu benim vazifem değil gibi bir işi yokuşa sürme anlayışına sahip belediye var. Yalvaç olarak talihsizliğimiz Ak Partili bir belediyeye sahip olmamamızdır. Belediyemiz gerekli duyarlılığı gösterirse, bu işi hızlı bir biçimde bitirmek mümkün olacaktır.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.