logo

05 Ekim 2023

Yalvaç OSB ve deri sektörünün sorunları çözümsüzlüğe terk

İlçemiz ekonomisi açısından büyük önem taşıyan Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi ile deri sektörünün sorunları adeta çözümsüzlüğe terk edilmiş durumda.

Yıllardır sürüncemede kalan Yalvaç OSB’nin paketleme dışındaki bir yatırıma açılamayacağı haberlerinin yanı sıra altyapı ve yollarının tamamlanmaması, OSB Müdürlüğü’nün bir türlü kurulmaması ve tahsis aşamasına geçilememesi sorunları aynı şekilde sürmeye devam ediyor.

OSB’deki yatırımların önünün açılabilmesi için kimyasal arıtma tesisi yapılması hususu da aynı zamanda ilçemizin lokomotif sektörü dericilik için de acil şekilde çözüme kavuşturulmayı bekliyor.

Daha önce Yalvaç girişinde Sanayi Bakanlığı desteğiyle yapılan Dericiler Küçük Sanayi Sitesi’ndeki binalara kimyasal arıtmaları olmadığı için gerek iskanlarının gerekse işletme ruhsatlarının verilmediği bilinirken; geçtiğimiz Ocak ayında Isparta Valiliği’nde yapılan bir toplantıda, Yalvaç OSB’nin kuruluş aşamasında yapılan teknik bir hata ya da eksiklik nedeniyle Yalvaç OSB’de paketleme tesisleri dışında bir üretim tesisinin mevzuat gereğince kurulamayacağı, Eğirdir Gölü Koruma Planı hükümleri nedeniyle de Yalvaç OSB’nin hayata geçmesinin mümkün olamayacağı yönünde bilgiler aktarıldığı iddia edilmişti.

Yalvaç’ta ekonomik hayatın canlanması bakımından büyük önem taşıyan Organize Sanayi Bölgesi’nin faaliyete geçebilmesi ve deri işletmelerimizin iskan ve işletme ruhsatlarını alarak yaş işlenti yapabilecek hale gelerek sektörü büyütebilmeleri için gerekli kimyasal arıtma için siyasilerce daha önce defalarca sözler verilmiş ve hatta 20 Şubat 2014’te Isparta Valiliği, Yalvaç Kaymakamlığı, Yalvaç Belediyesi ve deri işletmecilerimizin kooperatifi arasında protokol de imzalanmıştı.

Bu hususlarda ilgili ve yetkililer sessiz kalmayı sürdürürken, işletmecilerimiz ve istihdam sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımız, Yalvaç’ ta sanayinin önünü açacak kimyasal arıtma konusunun artık ele alınarak somut adımlar atılmasını istiyorlar.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.