logo

23 Haziran 2024

Yalvaç Fen Lisesi’nin düşürülen kontenjanı yeniden yükseltilmeli

2023 yılında daha önce 90 olan öğrenci kontenjanı 60’a düşürülen Yalvaç Fen Lisesi’nde kontenjanların yeniden 90’a yükseltilmesi isteniyor.

2023 yılında kontenjanı azaltılan Yalvaç Fen Lisesi’nde bu yıl da 60 öğrencilik kontenjan açılması beklenirken, özellikle Yalvaçlı öğrenci velilerimizden konuyla ilgili büyük tepki geliyor.

Başarılı okulumuz 2010-2011 eğitim öğretim yılında 4 şube ve 96 öğrenci ile eğitim öğretime başlamıştı. İlk mezunlarını 2014 yılında veren okulumuz, her geçen yıl başarılarına yenilerini ekleyerek eğitim öğretime devam ederken; geçtiğimiz yıl alınan kontenjan düşürülmesi kararı okulumuzun başarı düzeyini de aşağıya çekecek gibi görünüyor.

Konuyla ilgili olarak gazetemizi ziyaret eden öğrenci velileri, “Aynı zamanda yatılı olan okulumuza, sadece Yalvaç’tan değil Türkiye’nin her yerinden başarılı öğrenciler tercihte bulunarak yerleşiyorlar. Sayının düşürülmesiyle kapasitesi yeterli okulumuz, kapasitesinin altında çalışmaya yöneltilirken, diğer yandan da öğretmen kadrosunun da norm fazlası nedeniyle zayıflaması gibi bir olumsuz sonuç daha ortaya çıkacaktır. Okulumuzda 15 derslik olup spor salonu fizik kimya biyoloji ve bilgisayar laboratuvarları ile tam donanımlıdır. Öğretmen kadromuz da oldukça yeterli ve başarılıdır. Bu okulumuzdan daha fazla öğrencimizin yararlanmasında nasıl bir sakınca olabilir. Yalvaç olarak bu okulumuza hepimiz sahip çıkmamız gerekir.22 bin nüfuslu Yalvaç’ın Fen Lisesi kontenjanı 60, 10 bin nüfuslu Ş.Karaağaç’ın 60, 3.500 nüfuslu Gönen’in 90. Bunun nasıl bir izahı olabilir? Çocuklarımız ve şehrimiz için Fen Lisemize sahip çıkılmasını ve siyasilerimizin bu konuya eğilmesini istiyoruz.” dediler.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.