• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

22 Kasım 2018

Yalvaç Fen Lisesi’nden Bir Proje Daha

Yalvaç Fen Lisesi Proje Ekibi Erasmus+ Stratejik Okul Ortaklıkları “Hikayelerle İngilizce Öğretimi” projesi kapsamında planlama toplantısını düzenlemek üzere Polonya, Romanya, İtalya ve Bulgaristan’dan gelen konuklarını geçtiğimiz hafta içerisinde 12-16 Kasım tarihlerinde Yalvaç’ta ağırladı.

Proje tanıtımı, seminerler, hikaye temelli ders içi aktiviteleri ve toplantılarının yanı sıra iki yıl sürecek bir ortaklığın ilk adımı olan kaynaşma, kültürel ve sosyal aktivitelerle dolu beş gün geçirildi.

Yalvaç Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen uluslararası yemek etkinliğinde ise Yalvaç’a özgü yerel yemekler sunularak konuklara okul müzik ekibi tarafından Türk müziği eşliğinde danslarımız tanıtıldı. Özellikle 4 ayrı ülke için tasarlanmış 5 farklı sınıfta öğrencilerin misafir ülkelerin dillerinde şarkılar söylemesi ve o ülkelere özgü görsel ve videolarla sunumlar yapması misafirleri hem şaşırttı hem de mutlu etti. Geleneksel hale gelmiş Yalvaç Fen Lisesi kardeşlik günü öğle yemeğinde veliler ve öğretmenler tarafından hazırlanan ev yemekleri sunuldu.

Projenin Nasrettin Hoca temelli hikaye çalışmaları, gelen 12 öğretmenin en çok dikkatini çeken ve en çok eğlendiren bölümü olduğu belirtilirken, iyi uygulamaların değiş tokuş edileceği proje kapsamında diğer dört ülke, buradaki etkinlik ve uygulamaları kendi okullarında uygulayacaklar ve bunun da Türk Kültürünün ve Nasrettin Hoca hikayelerinin yaygınlaştırılmasına büyük katkı yapacağı ifade edildi.

Ayrıca Yalvaç, Eğirdir ve Antalya’da çeşitli tarihi bölgelere kültür gezileri düzenlenirken, Belediye Başkanı, Milli Eğitim Müdürü, Yalvaç Müzesi ve Antik kent ziyaret edildi. Buralarda yapılan konuşmalarda kültürler arası etkileşimin önemi vurgulanarak herkesin bir dünya vatandaşı olduğu ve ortak yönlerin öne çıkarılmasının gerekliliği üzerinde duruldu.

4 ülkeden 12 yabancı öğretmenin katıldığı etkinlikler sonunda gazetemize bilgi veren Proje Koordinatörü Tuncay Dolmacı, “Projemizin amacı İngilizce derslerini sıkıcı olmaktan kurtararak öğrencilerin ilgisini çekecek hikayeler aracılığıyla onların, eğlenirken öğrenmesini sağlamak. Yaklaşık 20 öğrencimiz bu proje sayesinde 4 farklı ülkeye giderek kendisini geliştirerek, yapılacak çalışmalarla diğer öğrencilerle beraber ortak çalışma fırsatını yakalayacaklardır. Karşılıklı anlayış ve farklı kültürlere saygı duymanın ön plana çıkarıldığı bu tür projelerin yaygınlaşması bu dünyada yaşayan insanların kardeşçe ve barış içerisinde bir hayat sürmesini sağlayacaktır. Bu bağlamda Projenin ilk ayağı olan Türkiye ziyaretinde bize destek olan ve bu projeye emek veren herkese teşekkür ederim” dedi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.