• MODA YAPI

logo

06 Eylül 2021

Yalvaç Eğitim-İş’ten, Milli Eğitime torpil iddiası ve tepkisi

Eğitim İş Sendikası Yalvaç Temsilciliği Yönetim Kurulu, bugün yaptığı bir basın açıklamasıyla, Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılan öğretmen görevlendirmelerinde, bir siyasi parti ilçe başkanının eşinin görevlendirilmesinde torpil yapıldığı iddiası dile getirilerek tepki gösterildi.

Sendikanın açıklama metni şöyle:

“Yeni başlayan eğitim-öğretim dönemi ne yazık ki olmaması gereken duyumlarla başlamıştır. Görevlendirme süreçleri, belirli bir takvim içerisinde yapılması gereken süreçlerdir. İl dışı, özür grubu ve il emri atamalarının ardından okulların ihtiyaçları belirlenerek yapılması gereken görevlendirmeler, ilçemizde maalesef kişiye özel işletilen bir sürece dönüşmüştür.

Normal şartlarda öğretmen geçici görevle görevlendirmeleri, tüm ilçenin ihtiyaçları belirlendikten sonra liste halinde onaya sunulmaktayken, bu yıl 4 öğretmenin ihtiyaç belirleme süreci başlamadan görevlendirilmesi ve özellikle bu öğretmenlerden birinin -geçen yıl olduğu gibi yine- bir siyasi partinin ilçe başkanının eşinin olması ilçemiz öğretmenleri arasında büyük rahatsızlığa yol açmıştır. Okullardaki öğretmen ihtiyacı belirleme süreci 31 Ağustos tarihinde tamamlanmıştır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise, bu süreçten çok önce, 25/26 Ağustos tarihlerinde, ilçe merkezindeki bir okuldan bir öğretmeni başka bir okula geçici görevlendirip onun yerine bir siyasi partinin ilçe başkanının eşini görevlendirmiştir. Kadrosu bir köy okulunda olan sözkonusu bayan öğretmenimiz okulunda norm fazlası değildir ve okulunda okutabileceği bir sınıfı vardır. Bu görevlendirme sonucunda, o sınıf öğretmensiz kalmış ve onun yerine de başka bir öğretmen görevlendirmesi daha yapılması gerekecektir.

Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kocagöncü’yle geçtiğimiz hafta yaptığımız görüşmede sorduğumuz soruları kamuoyu önünde bir daha sormak ve bu sefer gerçekçi cevaplar almak istiyoruz:

  • Eğitim öğretime başlanacağı, uyum haftası bahanesiyle görevlendirildiğini söylediği bu öğretmenimiz, geçtiğimiz hafta yeni okulunda uyum süreci sınıflarının birinde mi işbaşı yapmıştır?
  • Kendisinin bize ifade ettiği gibi, diğer köy okulundaki sınıf öğretmenlerine Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bilgilendirme yapılmış mıdır, başvuruları alınıp puan üstünlüğü gözetilmiş midir?

Unutmamak gerekir ki Milli Eğitim bir siyasi oluşum değildir. İktidarı elinde tutan siyasi partilerin emrinde bir kuruma dönüşmemelidir. Temel amacı halka hizmet olan, eğitimli, nitelikli bir toplumsal yapının inşası olması gereken kurumumuzun bu halini görmek bizleri endişelendirmektedir. Bir kişiyi memnun etmek için yüzlerce öğretmenimizin moralini bozmaya ve Milli Eğitim kurumuna olan güvenini kırmaya hiç kimsenin hakkı yoktur!

Eğitim İş Sendikası Yalvaç Temsilciliği Yönetim Kurulu”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.