• MODA YAPI

logo

23 Temmuz 2018

YALVAÇ DH ACİL SERVİSİMİZ SINIF ATLADI

Hastanemiz tarihinde bir ilki gerçekleştirerek acil servisin seviyesini A2 seyiyeye yükseltti.

İl Sağlık Müdürlüğü ve üniversiteden gelen denetçi uzman ve hocalar, Yalvaç Devlet Hastanesi Acil Servisi’nin A2 acil servis seviyesi için uygun bulunduğunu belirterek, bu kadar kısa sürede eksiklerin giderilerek tescile hak kazanıldığı için hastane yöneticilerini tebrik edip hayırlı olsun dileklerinde bulundular.

Peki, Yalvaç Devlet Hastanesi Acil Servisi’nin A2 seviye acil servis olması, hastane ve halkımız için neleri değiştirdi:

1- Acil serviste triyaj uygulaması yapılmaya başlandı (hastalar durumlarının aciliyetine göre anemnez alınıp muayene edilecek, gerçek acil hastalar sıra beklemeyecek.

2- Acil servise her gün bir cerrahi branş uzmanı ve dahili branş uzmanı nöbetçi olacak hastalara 24 saat hizmet verilecek.

3- A2 seviye acil için gerekli üst düzey tıbbi cihaz ve malzemeler temin edildi ve kullanılmaya başlandı.

4- A2 seviye acilin Yalvaç Devlet Hastanesi’ne ve tüm Yalvaç halkına en önemli ve büyük katkısı da şu oldu:

Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu hastane rolü sınıflandırılmasında, hastanemizin C olan sınıf rolünün B sınıfı hastane rolüne çıkarılabilmesi için zorunlu kriter olan A2 seviye acil tescilinin alınması çok önemli bir adım oldu.

Yalvaç’ımıza kazandırılacak olan ve 2018 yatırım planına alınan Yalvaç Devlet Hastanesi ek bina yapımı ile birlikte artacak olan yatak ve poliklinik kapasitesi, tıbbi cihaz, MR, tomografi ünitesi ve birçok yeni kazandırılacak hasta bakım üniteleri ile birlikte B grubu hastane olmamız sağlanacak.

Peki Yalvaç Devlet Hastanesi’nin B grubu hastane olmazı durumunda neler değişecek:

1- Her branştan uzman hekim sayısı en az 2 olacak.

2- Acil Tıp Uzmanı, Beyin Cerrahı, Çocuk Cerrahisi, Nefroloji. Enfeksiyon Hastalıkları, Deri ve Cilt Hastalıkları uzmanları gibi hastanemizde mevcut olmayan uzman hekim kadrolarının açılabilmesi sağlanacak.

3- Hastalarımızın uzman hekim yetersizliği, yatak doluluğu ve cihaz eksikliği nedeni ile bir üst kuruma sevklerinin en aza indirilmesi sağlanacak ve hastalarımızın maddi kayıpları en aza indirilecek.

4- Hastanemize başvuran hastaların tüm hizmetleri hastanemizden alınabilmeleri sağlanmış olacak ve çevre ilçelere hizmet verilerek sağlık kalitesi yükseltilmiş olacak.

Yani, kısaca Yalvaç Devlet Hastanesi’nin B grubu hastane statüsüne yükseltilmesi Yalvaç halkı ve çevre ilçelerdeki vatandaşlarımız için büyük bir kazanım olacak.

Bu önemli başarının elde edilmesinde baştan sona büyük gayreti olan Yalvaç Devlet Hastanesi’nin başarılı ve çalışkan Başhekimi Op.Dr. Ceyhun Coşkun ve ekibini kutluyor, daha önemli çalışmalar için gayret diliyoruz.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.