• osman-köse

logo

27 Ağustos 2020

Yalvaç CHP’den Yalvaç’a teşvik haksızlığına sert tepki

Cumhuriyet Halk Partisi Yalvaç İlçe Başkanlığı, geçtiğimiz günlerde yayımlanan yatırım teşvik kararı kapsamında ilçemiz Yalvaç ve ilimiz Isparta’nın mağdur edilmesine sert tepki gösterdi.

CHP Yalvaç İlçe Başkanlığı’nın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“21 Ağustos 2020 tarihinde açıklanan yatırım teşvik uygulamalarında Ispartamızın, doğru olmayan bir kararla 2.bölgedeki yerinde kalarak Konya, Kayseri, Denizli, Aydın, Sakarya gibi sanayide, teknolojide, turizmde, ihracatta Isparta’ya 100 kat, 500 kat fark atan illerle birlikte değerlendirilmesi, Akparti iktidarının şehrimizin gelişmesini, ilerlemesini istememesinin en güzel göstergesidir.

Tarihi bir gerçeği hatırlatmak istiyoruz, 60’lı, 70’li yıllarda meclisimizde 450 milletvekili görev yapıyordu. Ispartamız o dönemde mecliste 4 milletvekili ile temsil ediliyordu.

2002 seçimlerinde 5 milletvekilimiz seçilmişti. Akparti iktidarları, Ispartamızın milletvekili sayısını 3’e kadar düşürmüştü. Milletvekili sayısı 600 olduğu için tekrar 4 milletvekilimiz oldu.

Bu basit kıyaslama bizlere göstermektedir ki Akparti iktidarları döneminde Ispartamızın sürekli ekonomisi, sanayisi gerilemiştir, küçülmüştür.

Güzel şehrimiz rahmetli Süleyman Demirel sayesinde üniversitemiz ve öğrenci sayımızla anılmaktadır, ayakta durmaya çalışmaktadır.

Açıklanan yatırım teşviki kararları Yalvaçımız için de karamsarlık ve hüsran olmuştur.

Bölgesel teşvik kapsamında ilimizdeki ilçeler arasına alınmayan Yalvaçımız, yıllardır küçülmesine göç vermesine rağmen, ilimiz ilçelerinden tek organize sanayi bölgesine sahip olmasına rağmen, Akparti iktidarları ve 5-6 dönemdir milletvekilliği yapan sayın Bilgiç’in Yalvaç saygısızlığı nedeniyle hakkı olan teşvik ve destekleri alamamaktadır.

Kısaca söylemek gerekirse, Yalvaçımız bölgesel teşvik kapsamına girse idi, organize sanayi bölgesi yatırımlarında 4.derecede olan Afyon’un yaralandığı teşviklerden yararlanarak yeni iş alanları açılacak, can suyu alacaktık, göç vermemiz duracaktı, ekonomimiz güçlenecekti.

Bu önemli fırsatı kaçıran Akparti ilçe yöneticileri bizlere doğal, olması gereken olayları müjde, müjde diye sunarak komik duruma düşmektedirler.

Yalvaçımızın tarihinden gelen kendi işlerini, ihtiyaçlarını kendisinin yaptığı örnekler gibi (okulları, hastanesi, deri fabrikası, doğalgaz) belediyemiz öncülüğünde hep birlikte organize sanayi konumuzu da çözmek bizlere yakışır.

Saygıdeğer halkımız Ispartamızı, Yalvaçımızı sevmeyen Akparti iktidarına ilk seçimlerde gerekli tepkiyi göstererek demokratik yöntemlerle dersini verecektir.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.