• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Yalvaç Belediyesi riskli binaları tespit ediyor

Yalvaç Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından tehlike arz eden yapılar bir bir tespit edilerek yıkımı için gerekli yasal işlemler gerçekleştiriliyor.

Yalvaç Belediyesi özellikle son zamanlarda ülkemizde görülen deprem olaylarının artması üzerine uzun zamandır devam eden yıkım çalışmalarını hızlandırdı.

Konuyla alakalı Yalvaç Belediyesi’nden şu bilgi verildi:

“Gerek doğal afetlere karşı korumasız,  gerekse de genel güvenlik ve asayiş bakımından tehlike arz ettiği tespit edilen metruk yapılar ile yıkılacak derecede tehlikeli olduğu tespit edilen yapıların mail-i inhidam kararlarını alıp Fen İşleri Müdürlüğü’müzle birlikte yıkım çalışmalarını gerçekleştiriyoruz.

Zira kontrolsüz bir şekilde kendiliğinden çöken yapılarda çok ciddi kayıplar yaşanabiliyor, yaşanacak bu tür olumsuz olayların önüne geçebilmek için erken tespit ve tedbir önemli. Burada öncelikli amacımız vatandaşlarımızın can güvenliğidir. Vatandaşlarımızın da bu şekilde tehlikeli olduğunu düşündüğü yapılar varsa incelenmek üzere belediyemize başvurabilirler. Belediyemiz bu konuda incelemelerini tamamladıktan sonra gereken iş ve işlemleri başlatacaktır.”

ÇARŞI MERKEZİNDEKİ APARTMAN VE İŞYERLERİ BOŞALTILIYOR, APARTMAN YIKILACAK

Yalvaç Belediyesi’nin depreme dayanıklı olmadığı tespit edilen ve yıkılmasını istediği binalardan biri de, halihazırda kullanılan ve çok sayıda insanın oturduğu Pazaraşağı Mahallesi, 90 ada, 34 parselde bulunan apartman oldu.

Söz konusu apartmana yönelik lisanslı yetkili firma tarafından hazırlanan Deprem Tahkiki ve Risk Tespiti Raporu, apartman yöneticisi Halil Kılınç tarafından belediyeye sunuldu. Belediye tarafından yapılan incelemeyle söz konusu apartmanın boşaltılarak yıkılmasına karar verildi. Boşaltılması için 10 gün süre verilen apartmanın yıkılması için de 30 gün süre verildi. Söz konusu yapıyla ilgili alınan kararda, “Yapı için hazırlanan Deprem Tahkiki ve Risk Tespiti Raporu ve rapora istinaden düzenlenen Mail-i İnhidam Raporu gereğince herhangi müessif bir kazaya sebebiyet vermemek ve mağduriyet yaşamamanız için 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 39.maddesi gereğince tebliğ tarihinden itibaren en geç 10(on) gün içinde yapıyı tahliye etmeniz ve yine tebliğ tarihinden başlamak üzere en geç 30 gün içinde tehlikeyi ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Tehlikeyi ortadan kaldırmadığınız takdirde maliki veya kiracısı bulunduğunuz bağımsız bölüm içinde, yapının ortak alanlarında maddi ve manevi herhangi bir şey olup olmadığına bakılmaksızın Belediyemizce yıkım işleri tamamlanarak 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 39.maddesine istinaden yasal işlemler yapılacaktır.” ibaresine yer verildi.

 

ESKİ HASTANENİN YIKILMASI İÇİN İHTAR

Öte yandan, Yalvaç Belediyesi tarafından yıkımı için tespit yapılan ve girişimde bulunulan bir diğer bina da, eski devlet hastanesi binası oldu.

Konuyla ilgili olarak valilik ve kaymakamlığa defalarca yazı yazan Yalvaç Belediyesi, söz konusu binanın gerek depreme dayanıklı olmaması gerekse metruk vaziyette olması nedeniyle tehlike arz ettiğini vurgulayarak, yaşanabilecek olumsuzluklardan Isparta İl Sağlık Müdürlüğü’nün sorumlu olduğu kaydedildi. Söz konusu binayla ilgili olarak önümüzdeki günlerde yıkım yönünde gelişmeler yaşanmasının beklendiği öğrenildi.

Bir deprem ülkesi olan ülkemizde birinci derece deprem bölgesinde yer alan ilçemizdeki depreme dayanıksız binalarla ilgili olarak bu titiz çalışmayı yürüten belediyemizi kutluyor, daha büyük kentsel dönüşüm projeleriyle daha etkin bir çözüm üretilmesi için çaba harcamalarını diliyoruz.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.