• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

18 Aralık 2020

Yalvaç Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali yapımı sürüyor

Yalvaç Belediyesi tarafından enerji maliyetlerinin düşürülmesi ve temiz enerji üretimi amacıyla Güneş Enerjisi Santrali yatırımı gerçekleştiriliyor.

Alınan bilgiye göre, 2 Ekim 2020 tarihinde ihalesi yapılan ve sözleşmesinin imzalanmasına müteakip yapımına başlanan Yalvaç Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali yapımı tüm hızıyla devam ediyor.

Yapımı devam eden ve Yalvaç’a elektrik üretimi konusunda ciddi katkılar sunması beklenen santralle alakalı Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi TÜTÜNCÜ yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Dünyada giderek popülerleşen ve en temiz enerji kaynaklarından biri olarak kabul edilen Güneş Enerjisi Santralini ilçemize de kuruyoruz. Temiz ve ucuz olması nedeniyle dünyada en çok tercih edilen enerji üretim modeliyle inşallah Yalvaç’ta da elektrik üreteceğiz. 470 ada 14 parsel üzerinde Salur mevkiinde kurulacak olan Güneş Enerjisi Santrali hem ilçemizin elektrik enerjisi üretimine ciddi katkılar sunacak hem de belediyemizin elektrik gider yükünü azaltarak tasarruf sağlayacak. 1 megawatt elektrik üretim gücüne sahip olacak olan santral belediyemizin, özellikle de yüksek faturalar ödediğimiz arıtma tesisimizin elektriğini karşılayacak ayrıca ilçemizdeki park, bahçe ve yeşil alanlarda da gece aydınlatmasına ciddi katkılar sağlayacak. Ayrıca bu tesisin yapımında KDV istisnası ve gümrük vergisi muafiyeti gibi teşviklerden de yararlanılarak maliyet yükünü en aza indirdik. İnşallah en geç 2021’in Şubat ayında Yalvaç’ı bu temiz enerji kaynağıyla buluşturacağız.” dedi.

Daha önce Dünya Bankası desteğiyle yapılacağı duyurulan projenin, söz konusu desteğin gerçekleşmemesi nedeniyle belediye özkaynaklarıyla yapıldığı öğrenildi.

 

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.