logo

06 Mayıs 2024

Yalvaç Belediye Meclisi 11 maddeyi görüşerek karara bağladı

Yalvaç Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı olağan toplantısı, 3 Mayıs 2024 Cuma günü gerçekleştirildi.

Yalvaç Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda Mustafa Kodal’ın başkanlığında tüm üyelerin katılımıyla saat 19.00’da toplanan meclis toplam 11 maddeyi görüşerek karara bağladı.

Kamuoyunun merakla beklediği araç satışı ile GÖLTAŞ hisselerinin satışı konusunda meclis, Başkan Kodal’a vize vermedi.

Yalvaç Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı olağan toplantısında tartışmalara neden olması beklenen gündemin 3. maddesindeki “Belediyeye ait İş Makinaları,
Otobüs, Traktör ve Arazöz’den oluşan araçlarının satışlarının yapılmasının görüşülmesi” yönünde Başkan Mustafa Kodal tarafından sunulan teklif, uzun süre
meclis üyeleri tarafından tartışıldı. Ak Partili üyelerin araçların durumuyla ilgili ayrıntılı bir inceleme yapılması talebi üzerine bir inceleme komisyonu kurulmasına karar verildi.

Görüşmeler sonucunda İbrahim Ceylan, H.Hüseyin Özdemir, İbrahim Aksoy, Yakup Kırtıklı ve Halil Eğrikılınç’tan oluşan bir inceleme komisyonu kurulmasına ve konunun bir sonraki ayki mecliste tekrar oylanmasına oybirliğiyle karar verildi.

Bir başka tartışmalı geçmesi beklenen 4. maddedeki “Belediyemizin hissesi bulunan Göltaş Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.’deki hisse alımı-satımı ile diğer iş ve işlemler için Belediye Başkanına yetki verilmesi” yönünde Başkan Kodal tarafından sunulan teklif, 5 İYİ Partili üye ve 1 MHP’li üyenin (Hasan Keçeci) kabul, 8 Ak Partili ve 1 MHP’li üyenin red oyuyla, oy çokluğuyla reddedildi.

Toplantının diğer gündem maddelerinde ise şu kararlar alındı:

Toplantının ilk gündem maddesinde, Belediye Meclisi’nin 15.04.2024 tarihli toplantı tutanakları ile kararları okundu ve oy birliği ile kabul edildi.

İkinci maddede, 2023 Mali Yılı İdare Kesin Hesabı ile Taşınır Kesin Hesabı Muhasebe Müdürü Levent Arı tarafından okundu ve görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

Toplantının 5. gündem maddesinde, Belediye Meclis toplantılarının sesli ve görüntülü cihazlarla kayıt altına alınması, halka canlı yayınla iletilmesi görüşüldü ve oy birliğiyle kabul edildi.

Altıncı maddede, Kısmi Zamanlı Sözleşmeli Avukat Personelinin Ücret Tespiti yapılarak oy birliğiyle kabul edildi.

Yedinci maddede, Essom İşletmesinin ve şubelerinin temsil yetkisi görüşüldü. Maddeyi İşletme Müdürü Ahmet Akkaş okurken, maddeyle ilgili görüşmelerde Ak Parti Sözcüsü Av. İbrahim Aksoy, mevcut işletme müdürünün geçtiğimiz yıllarda birimini zarar ettirdiğini belirterek müdürlük görevinden alınmasını istedi. Müdür Akkaş’ın da kısa bir açıklama yaptığı görüşmelerde zaman zaman gergin anlar yaşandı. Maddenin yapılan oylamasında Başkan Kodal’a ve Müdür Akkaş’a temsil
yetkisinin verilmesine 8 Ak Partili üye red oyu verirken, 5 İyi Partili ve 2 MHP’li üye kabul oyu verdi. Başkan Kodal’ın oyuyla 8-8 şeklinde oluşan oylamada, başkanın oyuyla madde kabul edilmiş oldu.

Sekizinci maddede, şehiriçi otobüs taşımacılığı hizmetlerinde 65 yaş ve üstü vatandaşların ücretsiz taşınması konusu görüşüldü. Teklifle ilgili görüş bildiren Ak Partili üyeler, kapsamın 60 yaşa indirilmesini isterken, Başkan Kodal bunun ileride değerlendirilebileceğini söyledi. Madde teklif edildiği haliyle oy birliğiyle kabul edildi.

Dokuzuncu maddede, Çiftçi Malları Koruma Meclisi’ne üye seçimi yapıldı. Yapılan seçimler sonucunda şu isimler mecliste görev aldılar:

Çiftçi Malları Koruma Meclisi Asil
Üyeler:
1- Sedat Acar,
2- Ramazan Kavas,
3- Mehmet Ak,
4- Mustafa Kalaycı,
5- Nuh Akif Büyükkaplan.
Çiftçi Malları Koruma Meclisi Yedek Üyeler:
1- Tuncay Sarıgül,
2- Yusuf Dönertaş,
3- Sami Vural,
4- Caner Büyükünsal,
5- Ünzile Gülsoy.
Çiftçi Malları Murakebe Heyeti Asil
Üyeler:
1- Veli Kondal,
2- Zekeriya Demirden,
3- Abdülaziz Bakır,
4- Batuhan Ak,
5- İsmail Bacaksız,
Çiftçi Malları Murakebe Heyeti Yedek Üyeler:
1- Işıl Arıcan,
2- Zekeriya Gülsoy,
3- Kadir Kodaloğlu,
4- Ahmet Kılınçlı,
5- Ramazan Çapar.

Gündeme ilave edilen bir maddeyle, belediye kadrosunda bulunan mühendis kadrosu yerine şehir plancısı kadrosunun ihdası hususu da oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin son maddesinde Haziran ayı meclis toplantısının 4 Haziran 2024 Salı günü saat 19.00’da yapılması kararlaştırıldı. Toplantı sonunda ise ESSOM İşletme Müdürü Ahmet Akkaş’ın Ak Parti Grup Sözcüsü Av. İbrahim Aksoy’a yönelik sözlü tepkisi söz konusu olurken, olayın büyümesini araya giren meclis üyelerinin engellediği kaydedildi.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.