• MODA YAPI

logo

11 Aralık 2021

YAĞCI: Koltuk için Değil Hizmet İçin Göreve Talibim

Terziler Odası başkanlığına aday olan Sürmeli Yağcı: “Esnaf arkadaşlarımız diyor ki ‘Başımız her sıkıştığında biz seni buluyoruz, sorunumuzu çözüyorsun, içeride – dışarıda herkes seni bizim başımız olarak tanıyor. Vekil olarak değil asaleten başkanımız ol…”

 

Yalvaç’ta esnaf teşkilatlarının genel kurul toplantıları heyecanı Ocak ayı başında başlıyor. İlk genel kurulu ilk toplanacak oda, Yalvaç Terziler, Hazır Elbiseciler, Kahveciler ve Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası.

Yalvaç S.S. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sürmeli Yağcı, önümüzdeki Ocak ayı başında yapılacak olan Yalvaç Terziler, Hazır Elbiseciler, Kahveciler ve Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası genel kurulunda oda başkanlığı için aday olacağını açıkladı.

Adaylığı ile ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Yalvaç ESSKK Başkanı Yağcı, 1999 yılından beri farklı sektörlerde ticaret hayatında yer aldığını, bu süre içerisinde Yalvaç Pazarcılar Derneği başkanlığı, yaklaşık beş yıldır da Yalvaç Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığı’nı yürüttüğünü belirterek “1999’dan bu yana ticari hayatta ve esnafa ait kurumlarda esnafla iç içe oldum, buralarda edindiğim bilgi birikim ve tecrübeyi yine esnaf arkadaşlarımız için sarf edip onların daha iyi şartlarda yaşamaları, rahat ve huzur içinde mesleklerini icra edebilmeleri için üyesi olduğum Yalvaç Terziler, Hazır Elbiseciler, Kahveciler ve Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı görevine talip oldum” dedi.

 

Her Zaman Esnafın Yanında Oldum…

Aday olmasındaki başlıca sebebin, esnafın yaşadığı sorunlar karşısında mevcut yönetimin pasif kalması, dolayısıyla da sorunların çözülememesi olduğunu belirten Sürmeli Yağcı “Bizim pazarcı esnafımız çok fazla, özellikle çevre il ve ilçelere giden esnafımızın sayısı çok. Yalvaç’lı esnaf kardeşlerimiz gittikleri yerlerde zaman zaman sıkıntı yaşamaktalar. Pazarcı esnafı Terziler, Hazır Elbiseciler, Kahveciler ve Pazarcılar Odası üyesi olmasına rağmen oda yöneticilerimiz pazarcı esnafımızın sorunlarına hep duyarsız kaldı. Bizim de geçmiş dönemlerden ve halen yaptığımız görevle edindiğimiz tecrübe ve birikimlerle sorunları çözmek için gösterdiğimiz çabaları bilen esnaf arkadaşlarımız yaşadıkları sıkıntıların çözümü için bizi arayıp yardım istediler, biz de kimseyi geri çevirmeden her zaman esnafımıza faydalı olmaya çalıştık, her zaman da çalışacağız” dedi.

Terziler Sitesi’nde Mağdur Olanların Yanında Olduk…

Geçtiğimiz Mart ayında Terziler Sitesinde yaşanan yangın felaketi yaşandı. Burada bir çok arkadaşımız mağdur oldu. İlk duyduğumuz andan beri esnaf kardeşlerimizin yanında olmaya çalıştık, çevre il, ilçe kooperatiflerinin, meslek odalarının başkanları bizi aradı, geçmiş olsun dileklerini ilettikten sonra her yaraların sarılabilmesi için maddi, manevi her türlü yardıma hazır olduklarını ifade ettiler. Mevcut oda başkanımıza bunu ilettik, bir dernek kanalıyla maddi yardım toplanabilmesi o gün için en uygun yoldu, yeni bir dernek kurmanın zorluğunu bildiğimiz için halen faal olan Pazarcılar Derneği’nin yardım toplamasını ve yangından etkilenen esnafa ulaştırmasını teklif ettik kabul görmedi. Yangının üstünden bir zaman geçti ancak başta Terziler Odamız olmak üzere duyarsızlık sürdü, ben de bir adım öne çıktım ve diğer meslek odaları başkanlarımızı da dışlamadan beraberce Terziler Sitesi yangınında zarar gören esnaf arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalıştık. Kaymakamlık ve AFAD’ın yaptığı yardımlar kadar biz de aynı miktarda, oda başkanlarımızla birlikte gayret göstererek yardım yapılmasını sağladık. Bundan başka ben de Kooperatif olarak yapılması için gayret gösterdim ve önemli miktarlarda yardımı esnafımıza ulaştırdık. Biz bunlar için gayret gösterirken aynı gayreti oda başkanımızdan göremedik” dedi.

Yalvaç’a ESNAF SİCİL BÜROSU Açtık…

Yalvaç ESKKK bünyesinde açılan Esnaf Sicil Bürosu ile esnafa büyük kolaylık sağlandığını belirten Yağcı, “Bildiğiniz gibi esnafımız bir esnaf sicil belgesi alabilmek için dükkanını kapatıp Isparta’ya gitmek zorunda kalıyordu, iş kaybının yanında para emek sarf ediyordu. Bu zorluğu ortadan kaldırmak için meslek odalarımızın başkanları ile beraberce hareket ettik ve Birlik Başkanımız sayın Ahmet Tural’dan Yalvaç’a Esnaf Sicil Bürosu’nun açılmasını talep ettik, o da bu isteğimizi uygun buldu ve kooperatifimiz bünyesinde büroyu açtık ve hizmete başlattık. Artık esnaf dükkanı kapatıp Isparta’ya gitmek zorunda kalmadan işini burada görebiliyor. Bundan dolayı sayın Ahmet Tural’a teşekkür ederiz” dedi.

 

Pandemiden Etkilenen Esnafın Yanında Olduk…

Covid-19 salgını nedeniyle yaklaşık iki yıldır süren pandemi tedbirlerinden esnafın büyük ölçüde zarar gördüğünü, birçok esnafın uzun zaman dükkanını ya da sergisini açamadığını, açıldığı zamanlarda da yeteri kadar satış yapamadığını belirten Yağcı “Pandemiden en çok zararı esnaf kardeşlerimiz gördü, o kadar ki evine ekmek götüremeyecek kadar kötü durumdaydı esnaf. Biz de gerek kooperatif olarak gerekse bireysel çabalarımızla burada da hep esnafın yanında olduk. Zaruri ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için alışveriş çeki dağıtımı sağladık, Kaymakamlık SYDV aracılığı ile dağıtılan yardımlara ulaşabilmelerini sağladık” dedi.

Ben Makam-Mevki Peşinde Değilim, Hizmet İçin Adayım…

Terziler, Hazır Elbiseciler, Kahveciler ve Pazarcılar Odası Başkanlığına aday olmasının bir başka nedeninin de esnafın kendisine olan teveccüh olduğunu belirten Sürmeli Yağcı “Ben de bir esnafım, küçük yaşlarımdan beri esnaflığın her türlü zorluğunu da yaşadım, sıkıntıları da. Bu zaman içinde sorunlarımızın çözüm yollarını da öğrendik, hangi esnaf arkadaşımın ihtiyacı varsa ben oradayım her zaman. Gece de gündüz de, başı sıkışan her esnaf arkadaşımızın yanında olduğum için, yardıma ihtiyacı olan her arkadaşımızın yanında olduğumuz için, sadece kooperatif olarak değil, her anlamda her zaman esnafa faydalı olmaya çalıştığım için arkadaşlarımız teveccüh gösterdiler ve beni oda başkanlığına aday olmamı istediler. Ben makam –mevki peşinde değilim, mevcut başkan arkadaşımızın aktif olmaması nedeniyle hizmet isteyen, sorunlarına çözüm isteyen esnaf kardeşlerimizin talebi üzerine yani esnafımızın hak ettiği hizmetlere ulaşabilmesi için aday olmaya karar verdim” dedi.

 

Çalışan, üreten, her an yanlarında olacak bir başkan istiyorlarsa biz göreve talibiz…

Bugüne kadar yaptığı görevleri hakkıyla yerine getirmek için çalıştığını ve bunda başarılı olduğunu belirten Sürmeli Yağcı, “Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır, Yalvaç ESKKK’yı göreve geldiğimizden bugüne yaptığımız çalışmalarla 10 kat büyüttük. Terziler, Hazır Elbiseciler, Kahveciler ve Pazarcılar Odası Başkanlığı görevini de uzun yıllardır edindiğim bilgi-birikim ve tecrübelerimle, projelerimle en iyi şekilde yerine getirerek esnaf kardeşlerime faydalı olacağım. en iyi şekilde yerine getirerek esnaf kardeşlerime faydalı olacağım. Yalvaç’ın ufkunu açacağım, burada üretilen tekstil ürünlerimizin ülke geneline açacağım. Ayrıca terzi esnafımız için, pazarcı esnafımız için ve kahveci esnafımız için ayrı ayrı projelerimiz olacak. Bunları da önümüzdeki günlerde duyuracağım. Zoru başaracağız, imkansız ise zaman alacak. Hizmet bizden, takdir siz esnaf arkadaşlarımızdan, çalışan, üreten, her an yanlarında olacak bir başkan istiyorlarsa biz göreve talibiz” dedi.

 

Biz insanların sırtına binmek için değil hizmet için yola çıktık…

Adaylığının duyulmasından sonra kendisi hakkında ‘Attan inilip eşeğe binilir mi’ şeklindeki eleştiriler yapıldığını belirten Yağcı, “Biz insanların sırtına binmek için değil hizmet için yola çıktık, onlar bizi değil biz onları hizmetlerimizle daha iyi noktalara taşıyacağız. Ayrıca makamlar gelip geçici, bugün var yarın yok. Bu makamlar gönül işi, fedakarlık ister. Maddi bir beklentim de yok, çok şükür şahsen kendi maddi durumum iyi bu yönde bir beklentim yok, kimsenin de böyle bir beklentisi olmamalı, buraları geçim kaynağı olarak görülmemeli” dedi.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.