logo

18 Ocak 2018

YAĞCI: Esnafa Zarar Veren Marketler İçin Çözüm İstiyoruz

Yalvaç Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 2017 yılı olağan genel kurulunun açılışında konuşan Yalvaç ESSKK Başkanı Sürmeli Yağcı kooperatifin plasmanını arttırdıklarını, kredi takip oranında da önemli miktarda düşüş sağlandığını belirtti.

eskk-genel-kurul

Yalvaç Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi kullandırdıkları krediler hakkında da bilgi veren Yağcı, büyük marketlerin Yalvaç’taki şubelerinin esnafa zarar verdiğini buna bir çözüm bulunması için Hükümetten yardım istedi.

Plasmanımız 18.000.000 TL.’ye Ulaştı…

Başkan Sürmeli Yağcı ilk olarak, göreve geldikleri günden bu yana yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yağcı ”Görev bizlere nasip olduktan sonra içinizden biri olarak, kasabanızda, köyünüzde, sanayi sitesindeki işyerinizde ziyaret ederek sizlerle hasbihal ettik. Düğününüzde, nişanınızda sevincinizi, hastalıkta, cenazenizde üzüntünüzü paylaşmaya çalıştık. Yönetim Kurulu olarak kooperatifimizde sizlerin menfaatine olan bütün gelişmeleri sizlere zamanında duyurmaya çalıştık. Bölge Birlik Başkanımız sayın Ahmet Tural’ın da desteğiyle ortaklarımızı plasmansız ve parasız bırakmadık. Göreve geldiğimizde 6.750.000 TL. olan plasmanımızı bugün itibariyle 18.000.000 TL.’ye ulaştırdık. Bununla birlikte %48’lerde olan takip oranını %25’lere keder düşürmenin gururunu yaşıyoruz. Kooperatifimizde bir ortağımıza 100 bin TL.’ye kadar kredi kullanabilirken bu miktar 150 bin TL.’ye çıkmıştır. Sıfır araç alımında 5 yıl vadeli 500 bin TL.’lik Hazine Destekli kredi kullandırmaktayız. Ayrıca işyeri alımında üst limiti 500 bin TL’ye kadar kredi verilmeye başlanmıştır. İşyeri kredisi esnaf ve sanatkarımız rahat geri ödeyebilsin diye 5 yıl değil 10 yıllık olarak Hazine destekli olarak kullandırılmaktadır” dedi.

Kredilerden Tüm Esnafımız Faydalanmalı

Esnaf ve Sanatkarların içinden gelen biri olarak yaşanan sıkıntıları çok iyi bildiğini belirten Yağcı, “Hükümetimizin, kredilerin geri ödenmesinde zorlanan esnaf kardeşlerimizi için çıkarmış olduğu yapılandırma imkanından yararlanabilmesi için elimizden geleni yaptık. 0 Faizli kredilerin kullanımı için bütün esnaf faydalansın diye birebir görüşerek elimizden geleni yaptık. Biraz önce saydığım limit artışı, sıfır araç kredisi, işyeri alımı kredisi, yeniden yapılandırma yasalarının çıkarılması hususunda esnafın sıkıntılarını dile getiren, çözüm noktasında gayretleri ile bizlere yardımcı olan 6. Bölge Birlik Başkanımız sayın Ahmet Tural’a, Genel Başkanımız ve Ak Parti Milletvekilimiz A.Kadır Akgül’e ve ilgili bakanlıklarımıza teşekkür ederim” dedi.

Marketler Esnafa Zarar Veriyor…

Merkezi Yalvaç dışında bulunan bazı marketlerin burada açtığı şubelerin Yalvaç’lı esnafa büyük zarar verdiğini belirten ESSKK Başkanı Sürmeli Yağcı, “Şu anda ilçemizde 15 -20 civarında yabancı sermayeli, günlük nakitimizi dışarıya götüren, bakkalın az canlısı, market adı altında çalışan ve her köşe başında bulunan bu işletmeler yüzünden bakkal, tuhafiyeci, manav, pazarcı,ve adını sayamadığım birçok esna ve sanaatkar kardeşimizin işleri günden güne kötüye gitmektedir. Sayın Bölge Birlik Başkanımızın da her zaman dile getirdiği bu sıkıntılarımızın çözümü noktasında, siz değerli esnaf ve sanatkarımızın geleceği için Hükümetimizin biran önce bu konularda çalışmalarını hızlandırması bizlerin lehine olacaktır” dedi.

ekk1

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.