• osman-köse

logo

19 Temmuz 2021

Varank: “Yalvaç OSB’nin 2024’te tamamlanması öngörülüyor”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İyi Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur’un verdiği soru önergesine verdiği cevapta, Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi’nin 2024’te tamamlanarak sanayicilerin hizmetine sunulmasının öngörüldüğünü açıkladı.

Aylin Cesur’un geçtiğimiz Şubat ayında verdiği soru önergesi, Bakan Varank tarafından geçtiğimiz günlerde cevaplandı.

İyi Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur’un Yalvaç OSB ile ilgili olarak Varank’a yönelttiği soru önergesi şöyleydi:

“Isparta ilimizin Yalvaç İlçesi’nin önemli sorunlarından biri uzun yıllardır Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi’nin faaliyete başlayamamasıdır. Yalvaç nüfus bakımından Isparta ilinin merkez ilçeden sonraki en kalabalık ilçesidir. Yalvaç’taki ekonomik faaliyetler sanayi ve ticaret üzerine yoğunlaşmaktadır. Ancak organize bir sanayi bölgesi yokluğu Yalvaç’ın gelişmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu kapsamda ilçemizde daha fazla istihdam ve gelir kaynağı yaratmak adına vatandaşlarımızın Organize Sanayi Bölgesi’nin bir an önce faaliyete başlamasına yönelik talepleri bulunmaktadır.

Bu anlamda:

Soru 1- Isparta ilimizin Yalvaç İlçesi’nde Yalvaç Kaymakamı, Yalvaç Belediye Başkanı, Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve İlçe Özel İdare Müdürünün bir araya gelerek 14.10. 2020 tarihinde imzaladıkları Yalvaç OSB Altyapı Protokolü’nün ertesi gün iptal edilmesinin gerekçeleri nelerdir?

Soru 2- Isparta ilimizin Yalvaç İlçesi’nde yer alan Organize Sanayi Bölgesi’ne ait protokolde yaşanan sorunların çözümüne ilişkin adımlar atılmakta mıdır?

Soru 3- Isparta ilimizin Yalvaç İlçesi’nde yer alması planlanan Organize Sanayi Bölgesi’nin faaliyete geçmesine ilişkin hangi tarih öngörülmektedir?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aylin Cesur’un önergesine şu cevabı verdi:

“Bakanlığımız kuruluş, görev, yetki ve sorumluluklarını düzenleyen bir numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çerçevesinde; organize sanayi bölgelerinin faaliyetleri için gerekli olan ve bakanlıkça uygun görülecek projelerin tamamına kadar olan kısmı kredi ile desteklenmektedir.

Isparta Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi projesi, Bakanlığımız 2021 yılı Yatırım Programında “devam eden” projeler arasında yer almakta olup, yatırım programına göre altyapı inşaatının tamamlanarak sanayicilerimizin hizmetine sunulması 2024 yılı olarak öngörülmektedir. Söz konusu projenin OSB tarafından hazırlattırılan imar planı Bakanlığımızca onaylanmıştır ve altyapı proje çalışmaları devam etmektedir.

Bundan sonraki süreçte projenin OSB tarafından hazırlattırılan altyapı projeleri ve keşiflerinin tarafımızca onaylanmasını müteakip, altyapı inşaat ihalesinin yapılması planlanmaktadır.

Bakanlığımızca kamu kaynaklarının rasyonel kullanımı açısından; proje, ihale ve yapım süreçlerinde kontrol ve denetim görevi yürütülmektedir. Bu kapsamda, Bakanlığımız yatırımcı bir kuruluş olmayıp, koşulları önceden belirlenen vade ve faiz oranları nispetinde geri alınan ve dolayısıyla kredi veren bir kuruluş statüsündedir.

Söz konusu projelere ait inşaatlar OSB Yönetimlerinin sorumluluğu altında yürütülmekte ve bu kapsamda projelerin tamamlanma sürelerinde değişiklikler olabilmektedir.”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.