• MODA YAPI

logo

06 Aralık 2021

Valilikten kamu yararına çalışan derneklere uyarı

Isparta Valiliği İl  Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü, bir basın açıklaması yaparak kamu yararına çalışan ve bilanço esasına göre defter tutan dernek yöneticilerini uyardı.

Müdürlükten yapılan açıklama şöyle:

“İlimizde kurulu ve faaliyette bulunan Kamu Yararına Çalışan ve Bilanço Esasına Göre defter tutan derneklerin dikkatine:

Dernekler Kanunu’nun 11. maddesinin son fıkrası: “…Dernekler tarafından tutulacak defter ve kayıtlar ile ilgili usul ve esaslar yönetmelikte düzenlenir. Bu defterlerin dernekler biriminden ya da noterden onaylı olması zorunludur.” hükmünü,

Dernekler Yönetmeliği’nin değişik 36. maddesi “…Yönetmelikte yazılı defterleri kullanacak dernekler, …bunları kullanmaya başlamadan önce il müdürlüğüne veya notere tasdik ettirirler. Bu defterlerin kullanılmasına sayfaları bitene kadar devam edilir ve defterlerin ara tasdiki yapılmaz.

Ancak, Yevmiye Defteri kullanılacağı yıldan önce gelen son ayda, her yıl yeniden tasdik ettirilir…” hükmünü amirdir.

Bu sebeple,  herhangi bir cezai işleme maruz kalmamak için,  bilanço esasına göre tutulacak defterlerden sadece Yevmiye Defter’in 31.12.2021 Cuma günü mesai bitimine kadar Isparta İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğünden ya da noterden tasdik ettirilmesi gerekmektedir. İlanen duyurulur.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.