• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

29 Temmuz 2019

Uysal: Türkiye’nin milli mutabakata ihtiyacı var

Çeşitli programları nedeniyle, cumartesi günü ilçemiz Yalvaç’a gelen Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyon Millet- vekili Gültekin Uysal, gazetemizi ziyaret ederek önemli açıklamalarda bulundu.

Beraberinde DP GİK Üyesi Durmuş Ali Karip ve Afyon-İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin’le birlikte gazetemizi ziyaret eden Uysal, son güncel siyasi gelişmelerle ilgili değerlendirmeler yaparak, Türkiye’nin yaşadığı zor süreçten çıkmasının tek yolunun Milli Mutabakat olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin 17 yıldır kötü yönetildiğini ifade eden Uysal, bu süreç içerisinde Demokrat Parti olarak her zaman çevresiyle barış içinde, güçlü, demokratik ve hukuk devleti ilkesine dayalı bir anlayışı ön plana aldıklarını belirtti.

Ak Parti iktidarı kendisine verilen şansı iyi kullanamadı

Türkiye’nin geçmişinde olmadığı kadar zor bir süreçten geçtiğini ifade eden Uysal, “Türkiye, üst üste yapılan yanlışların üstüne, tek bir kişinin şahsi yönetimi pahasına bu zor konjonktürde mücadele vermeye çalışıyor. 17 yıllık Ak Parti iktidarı kendisine verilen şansı iyi kullanamamıştır. Ne yazık ki, yanlışlardan geri adım atmak yerine, Türkiye’nin sorunlarına deva olmak yerine,kendisi sorun üre- ten bir sisteme mahkum edilmiştir.

Bu sistemden geri dönüş gibi bir niyet olmadığını görüyoruz. Eski parlamenter sistem de bazı sıkıntılar içeriyor olsa da, başkanlık sisteminin pek çok kusur ve sıkıntısını taşımamaktaydı. Mesele sadece sistem meselesi de değil, anlayış meselesidir. Kuvvetler ayrılığının sağlam biçimde uygulandığı başkanlık sistemine karşı değiliz. Türkiye’nin bugün ihtiyacı bir milli mutabakat kurularak bu işlerin çözümlenmesidir.” dedi.

“Erken seçime ihtimal vermiyorum”

Türkiye’nin bugün önündeki önemli sorunlardan birinin nitelikli insan yetiştirmek olduğunu belirten Uysal, “Ne yazık ki iktidarın bu konuyu gündeminde değerlendirmediğini görüyoruz. Biz son olarak 11. Kalkınma Planı’nı sadece bir günde mecliste görüşürek geçirdik. Bu iktidarın gelecek planlarına verdiği öne- mi ne yazık ki olumsuz anlamda gördük.” dedi.

Erken seçimin yapılmasına ihtimal vermediğini belirten Uysal, “Mecliste erken seçim kararı alınabilmesi için en az 360 milletvekiline ihtiyaç var. Şu şartlarda iktidarda erken seçime gitmez, daha alacağı hangi yetki var. Ben erken seçime ihtimal vermiyorum.” dedi.

ERKAN MUMCU’YA TEŞEKKÜR

Hemşehrimiz, eski bakan Erkan Mumcu’nun geçtiğimiz haftalarda ODA TV’ ye verdiği röportajda oyunu genel olarak Demokrat Parti’ye verdiğini söyleyerek, partinin ayakta durması için gayret gösterenlere teşekkür ettiğini hatırlatmamız üzerine Başkan Uysal, “Sayın Erkan Mumcu’ya bu güzel düşünceleri için çok teşekkür ediyorum. Geçmişte bu parti sayesinde bir yerlere gelen bazı isimlerde görmediğimiz vefayı göstermiştir. Her zaman kendisini takdirle izlemişizdir, keşke yaşanan olumsuzluklar olmasaydı da kendisi yine siyasette olsaydı.” dedi.

Tütüncü’ye Başarı Dileği

Yalvaç’ta son üç dönemdir belediyede DP çizgisinin hakim olduğunu hatırlattığımız Uysal, “Partimizden çıkıp başka partilerde başarılı olmuş arkadaşlarımız var. İnşallah onları ileride yeniden aramızda görürüz. Tütüncü’ye başarılar diliyorum.” dedi.   (devamı var)

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.