• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

28 Ekim 2016

URGE Projesi için Yabancı Alım Heyeti Yalvaç’taydı

1

 

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası tarafından geliştirilen UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi) projesi hayata geçirildi. İlk alım heyeti Yalvaç’a gelerek incelemeler yaptı.

 

Yalvaç ve Gelendost’ta özellikle meyve üretimi ve ticareti yapan YALTSO üyelerinin sektörel olarak yurtdışına açılmalarını sağlamak amacıyla YALTSO tarafından hazırlanan UR-GE projesi kapsamında ilk alım heyeti meyve bahçeleri ziyaretlerine başladı. Malezya’dan 3, Etiyopya’ dan 1, Ürdün’den 1 ve Çin’den 2 şirketin temsilcileri geçtiğimiz hafta Yalvaç’a geldiler ve ilk olarak projeye dahil olan firmalara ait Gelendost’taki elma bahçelerini ziyaret ettiler. Heyet bahçelerdeki incelemelerden sonra bölgedeki soğuk hava depoları ve paketleme tesislerini gezerek firma yetkililerinden bilgi aldı.

 

HEYET 10 ÜRETİCİ FİRMA İLE GÖRÜŞMEYE BAŞLADI

Yalvaç ve çevresinde üretilen sebze,meyvenin ihraç edilerek üretimin arttırılması, üreticilere ihraç yoluyla yeni pazarlar oluşturulması amacı ile UR-GE projesi hazırladıklarını belirten YALTSO Genel Sekreteri Mehmet Sesli’nin verdiği bilgiye göre Yalvaç ve çevresinde üretilen elma, kayısı, armut ve erik için geçtiğimiz aylarda bir çalışma başlatıldı ve fizibilite çalışması tamamlandı. Bu çalışma sonucunda UR-GE projesine dahil olan elma üreticisi 10 firma ile alım heyetini bir araya getirildi.

 

İLK İZLENİMLER OLUMLU

Bu arada alım heyetinin ilk günkü inceleme çalışmalarının ardından YALTSO tarafından düzenlenen yemekli bir toplantı ile üretici ve alıcı firma temsilcileri geçtiğimiz pazartesi akşamı Psidia Otel’de tekrar bir araya getirildi ve görüşmeler burada da devam etti. Heyetin elma hakkındaki ilk izlenimlerinin olumlu olduğu ve fiyatın uygun olması halinde hemen bu yıl alım yapmak istedikleri belirtildi.

 

YALTSO’dan alınan bilgiye göre önümüzdeki Kasım ayında Dubai’de yapılacak olan fuara katılmak üzere hazırlıklar yapıldığı bildirildi. Bu fuarda bölgemizde üretilen elma, kayısı, armut ve erik tanıtımını yapmak üzere bir stand kiralandığı belirtildi.

 

YALTSO İLÇELER ARASINDA İLK

Bir proje içerisinde, Türkiye’de yerleşik şirketlerin, uluslararası arenada rekabetçiliğini ve ihracatını artırmak amacı ile Ekonomi Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan kısa adı URGE olan “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi” projesinin il merkezlerin- deki Ticaret ve Sanayi Odaları’nca zaman zaman uygulandığı ancak ilçelerdeki Ticaret ve Sanayi Odaları arasında URGE projesini uygulayan ilk odanın YALTSO olduğu bildirildi. YALTSO Genel Sekreteri Mehmet Sesli’den alınan bilgiye göre URGE adlı projeye dahil olan firmalara %75 devlet desteği sağlanıyor, ancak projeden faydalanmak için bir sektörde en az 10 firmanın bir araya gelmesi gerekli.

 

URGE NEDİR?

Kısaca UR-GE olarak anılan teşvik,2010/8 Sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında, Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır.

 

Bu desteğin amacı, bir proje içerisinde, Türkiye’de yerleşik şirketlerin, uluslararası arenada rekabetçiliğini ve ihracatını artırmaktır. Bu kapsamda şirketler, işbirliği kuruluşlarının proje başvuruları sonucu desteklenir.

 

Üyeleri için işbirliği faaliyeti gerçekleştiren Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, İhracatçı Birlikleri, İl Ticaret ve/veya Sanayi Odaları, Organize Sanayi Bölgeleri, Endüstri Bölgeleri, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Sektörel Üretici Dernekleri, Sektörel Dış Ticaret Şirketleri ile imalatçıların kurduğu dernek, birlik ve kooperatiflerdir.

 

Bu kapsamdaki destekler:

* Eğitim desteği,

* Danışmanlık desteği,

* 2 kişiye kadar istihdam desteği,

* Yurt dışı pazarlama ve ticaret heyetleri (seyahat, konaklama ve organizasyon giderleri)

* Alım heyetleri

 

Teşvikten Faydalanmak İçin: İşbirliği kuruluşunun, üye şirketlerle beraber, bir proje hazırlaması ve bu proje ile Ekonomi Bakanlığı’na başvurması gerekmektedir.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.