• MODA YAPI

logo

TYP Kapsamında OKULLARA 180 GÜVENLİK GÖREVLİSİ

İŞKUR Isparta İl Müdürlüğü ile Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda öğrencilerin daha güvenli bir ortamda eğitim almalarını sağlamak amacıyla “Toplum Yararına Program” kapsamında, 9 ay süreli, 01 Ekim 2019 – 30 Haziran 2020 tarihleri arasında ekli listede belirtilen yerlerde çalıştırılmak üzere özel güvenlik görevlisi alınacağı açıklandı.

Konuya ilişkin olarak İŞKUR Isparta İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre,  programa katılmak isteyen kişilerin Isparta Çalışma ve  İş Kurumu  İl Müdürlüğü’ne 16 Eylül 2019 – 20 Eylül 2019 tarihleri arasında bizzat gelerek veya www.iskur.gov.tr internet adresi üzerinden  başvuru yapmaları gerektiği bildirildi.

Isparta ili genelinde 180 kişinin alınacağı güvenlik görevlisi programı için Yalvaç’a 11 kişilik kontenjan ayrıldığı bildirildi.

TYP’ye katılarak çalışmak isteyenlerin 25 Eylül 2019 tarihinde saat 09.00’da programın uygulanacağı merkezlerde belirlenen salonlarda yapılacak Noter çekilişi ile 300 kişinin belirleneceği bildirilen açıklamada “Toplum Yararına Program” kapsamında çalışmak isteyenler için katılım şartları da şöyle sıralandı

“TOPLUM YARARINA PROGRAM KATILIM ŞARTLARI

Kuruma kayıtlı işsiz olmak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin Kuruma kayıtlı olmasını ve SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında, çalışıyor kaydının olmamasını ifade eder. (5510 sayılı Kanunun 4. Maddesinde b fıkrasının 4. bendindeki tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı Kanundaki EK-5 tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların sigortalılığı kapsamında olan kişilerin, SGK girişi yapıldığında sigortaları SGK tarafından kesildiğinden TYP’ye başvuru yapmalarında ve programa katılmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.) Kuruma kayıtlı olduğu hâlde TYP düzenlenen alanda ve konuda çalışma izni belgesi olmayan yabancılar ile iş akdi askıda olan mevsimlik işçiler TYP’ye katılamazlar. 

a-18 yaşını tamamlamış olmak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmasını ifade eder. 

b-Emekli ve malul aylığı almamak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında emekli ve malul aylığı almamasını ifade eder. İş göremezlik ödeneği alanlar TYP’ye katılabilir. 

c-Öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç); TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla kişinin açık öğretim dışında herhangi bir resmi ya da özel eğitim kurumunda öğrenci olmamasını ifade eder. Uzaktan eğitim alanlar TYP’ye katılamaz. 

d-Özel Güvenlik Kimlik Kartı (tarih kısmı geçerlilik süresinin güncel olması gerekmektedir. Geçerlilik süresi dolmuş olan kimliğin hiçbir hükmü olmayıp geçersizdir. 

e-Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin bekar ve çocuksuz bir kişi için hesaplanan net tutarının bir buçuk (1,5) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz. 

f-Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere; ADNKS’de aynı adreste ikamet eden kişilerin seçim yöntemleri sonrası oluşan listelerde isimlerinin olması halinde başvuranlardan Kuruma kayıt tarihi daha eski olana öncelik tanınır. Kurum kayıt tarihlerinin aynı olması halinde ise başvuranlardan yaşı büyük olan söz konusu TYP’ye katılır. 

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.