• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

16 Eylül 2019

Tütüncü: “Belediye taşın altına elini koymaya hazır, paydaşlarımızdan da aynı duyarlılığı bekliyoruz”

Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü, gündemde tartışılan Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi’nin geleceği konusuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.

Yalvaç Belediye Başkanlığı’na seçildiği ilk günden bu yana Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi konusunda hep hassas davranarak kurum olarak üzerlerine ne düşerse yapma gayreti içerisinde olduklarını belirten Tütüncü, “Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi’nin açılarak hayata geçmesi detaylı bir iş. Yani, belediye istedi ve karar verdi diye OSB hemen hayata geçer gibi yanlış algılayanlar var. OSB’ler bizzat müteşebbisler tarafından kurularak ayakta tutulan yapılardır. Yalvaç gibi yerlerde sanayi kuruluşlarının yatırım yapması için kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları OSB kuruluşlarına öncülük ediyorlar. Yalvaç’ta da biz belediye olarak bu öncülük rolünü taşıyoruz, taşımaya devam edeceğiz. Ancak, bu OSB’nin hem kuruluşunda hem de yaşamasında esas sorumluluk girişimci kardeşlerimize, yani işadamlarımıza düşecek. Ülkemizin 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana yaşadığı türbülans ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle yatırımcı iş adamlarımız sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Yer talebinde bulunan 50 girişimci olduğundan söz ediliyor, oturup bunlarla tekrar görüşüp o listeyi güncellemek lazım.” dedi.

Belediye olarak bugüne kadar yapılanlarla ilgili bilgi veren Tütüncü, “Biz OSB konusunda ne istendiyse, ne zaman çağrıldıysak hep koştuk. Bunu Yalvaç TSO eski yönetimi ve kaymakamlarımız da bilmektedir. Bildiğiniz gibi, bizden önceki başkan Tekin Bayram, OSB’nin kapatılması için mücadele etti, başaramayınca hisseleri Isparta İl Özel İdaresi’ne devrederek kaçtı. Biz göreve geldiğimizde belediye olarak hisse talep ettik, bize ancak %34’ünü vermeyi uygun gördü Isparta İl Özel İdaresi. Biz de hissemize karşılık belediye olarak kamulaştırılan arazilerimizi koyduk ortaya.

Altyapı proje aşamasında her türlü desteği verdik. Şu anda, OSB’yle ilgili adım atabilmemiz için biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Ancak paydaşlarımızın da aynı duyarlılıkla hareket etmesi gerekiyor. Yani, %51 hisse sahibi Isparta İl Özel İdaresi, %15 hisse sahibi Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası ile burada ciddi şekilde yatırım yapmak isteyen işadamlarımızla bir araya gelerek bu konuyu masaya yatırmamız gerekiyor. Biz üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız.” dedi.

Haberimizin yayımlanmasının ardından, ilgili personeline konuyla alakalı çalışma yapması talimatını verdiğini belirten Başkan Tütüncü, “Arkadaşlarımız Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki yetkililerle görüştüler. Şu an bulunduğumuz aşamada, birkaç önemli konuyu aşmamız gerekiyor. Bunlardan ilki Yalvaç OSB’nin idari yönetiminin oluşturulmasıdır. Burada çalışacak arkadaşlarımız kim olabilir, maaşları nasıl karşılanacak, bu nasıl sürdürülecek, bunların konuşulması lazım. Zira, yapılan her başvuruda Yalvaç OSB’nin müdürü olmaması nedeniyle red cevabı geliyor. Bunu halletmeden adım atabilmemiz mümkün değil. Bunların maaşlarının belediyeden karşılanması mümkün değil. Buna bir formül üretilmesi gerekiyor, biz de bu konuda yapabileceğimiz ne varsa yaparız. Arkadaşlarımızın yaptığı görüşmenin ardından, ilk olarak Yalvaç OSB Müteşebbis Heyeti’ni toplantıya çağıracağız. Bu müdür ve yönetim birimi atamalarını konuşacağız. İkinci husus, yine müteşebbis heyeti topladığımızda halledilmesi gereken husus, bizim aldığımız %34 hisse halen daha bakanlıkça onaylanmış değil, heyetin karar alarak bakanlığa onaya gönderilmesini sağlayacağız. İdari yönetimin oluşturulması konusunu nasıl halledeceğimize karar verip yönetimi oluşturup müdürümüzü atamamız gerekiyor. Bunların ardından parselasyon planlarının yapılmasını sağlayacağız.

Kamulaştırmada halen aşamadığımız bir parsel var, mülk sahibi mevzuata uygun olmayan isteklerle geliyor, onu da aşacak bir formülle yürüyebiliriz. Parselasyon planlarının onayının yanı sıra, altyapı projelerinin onaylanması noktasında bakanlığın istediği bazı eksikliklerin giderilmesi var. O noktaya gelirsek, onları bir şekilde hallederek bakanlıktan onay alabileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Belediye olarak hisse oranlarında artış isteyip istemediklerini sorduğumuz Başkan Tütüncü, “Biz her şey bizim elimizde olsun, kontrolümüzde olsun gibi bir tavır içinde değiliz. Biz talep ettik, Isparta İl Özel İdaresi %51’i kendilerinde kalarak %34 hisseyi bize vermeyi uygun gördü. Biz de bu şekilde aldık. Şimdi burada harcama yaparken, özel hayatınızda davrandığınız gibi davranamazsınız. Her şey yasaya, mevzuata uygun olmak durumunda. Bizim %34’lük hisse bazında harcama yapma şansımız var. Isparta İl Özel İdaresi %51’lik hissesinin karşılığını %99 oranında kamulaştırmaya harcadığı parayla tamamlamış durumda. %15 hisse sahibi Yalvaç TSO’nun bütçesi yok. Bizim verdiğimiz arazilerin karşılığı da %34’lük hissemize denk düşüyor. Bunların halledilmesi gerekiyor, bizim bir şeyden kaçtığımız yok, ama bizim de üzerimize düşeni yapmamız için paydaşlarımızla samimi ve gerçekçi bir şekilde oturup konuşabilmemiz lazım, inşallah bunu da yapacağımıza inanıyorum. Biz altyapı projelerinin onaylanmasının ardından iş makinalarımızla, araç ve personelimizle yasal olarak ne kadar iş yapabiliyorsak yapmaya hazırız. Bu iş dışarıdan konuşulduğu gibi basit bir iş değil, dediğim gibi biraz detaylı bir iş. Vatandaşlarımızın ve ilgililerin sadece şunu bilmesini istiyorum, Yalvaç Belediyesi ve Halil Hilmi Tütüncü olarak biz üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Konuyu gündeme getirdiğiniz için de teşekkür ediyorum, konuyu izah etmemize vesile oldunuz.” dedi.

Tütüncü, müteşebbis heyetinin toplanmasının ardından sürecin hızlanmasını ümit ettiğini ifade etti.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.