• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

07 Şubat 2019

Trafikte Artık Öncelik YAYANIN

Trafikte yaya önceliğinin anlatılması için “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak başlatılan kampanya kapsamında bugün Yalvaç Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda bir tanıtım toplantısı düzenlendi.

Bugün saat 11.30’da Yalvaç MAE Ortaokulu’nda düzenlenen kampanya tanıtım toplantısına Kaymakam Aytekin Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Tarık Korucu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kocagöncü, tüm okul müdürleri, daire amirleri, çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla başlatılan kampanyanın tanıtım toplantısında saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi, yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması ve vatandaşların yaya geçitlerini kullanmasının önemine dikkat çeken konuşmalar yapıldı, trafik konulu bir film gösterimi yapıldı.

Toplantının ardından Yalvaç Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu önünde bulunan yaya geçidinde “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” kampanyası uygulamasına geçildi. Okulun çıkış saatine rastlayan uygulamada okul önündeki yaya geçidinde öğrenciler ve yayaların geçişi sırasında araçlar trafik ekiplerince bekletildi, sürücülere, öğrencilere ve yayalara kampanyanın tanıtım broşürleri dağıtıldı. Sürücülerin kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamaları gerektiği, varsa buralardan geçen ve geçmek üzere olan yayaları bekleyerek ilk geçiş hakkını yayalara vermek zorunda oldukları hatırlatıldı.

Bilindiği gibi, Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23’ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldı. Yapılan düzenleme ile “Yaya Öncelikli Trafik” anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken “yavaşlamak”, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa “ilk geçiş hakkını vermesi” zorunlu hale geldi. Bu amaçla İçişleri Bakanlığınca “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edildi.

Trafikte can kaybının en aza indirilmesi ve trafik güvenliği bilincinin tüm topluma yayılmasının amaçlandığı bu toplantıya siyasi partilerden sadece CHP’nin ilgi gösterdiği görüldü. CHP Yalvaç İlçe Başkanı Hasan T. Özgül toplantıya CHP Yalvaç Belediye Başkan Adayı Erkan Ünal ile birlikte katıldı.

x

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.