• MODA YAPI
  • osman-köse-ak-parti-aday-adayı
  • osman-köse

logo

11 Eylül 2023

Tokmacık Köyü, bu şehrin üvey evladı mı?

İlçemize bağlı Tokmacık Köyü, göç nedeniyle en çok nüfusunu kaybeden köyümüz.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nin devreye girdiği 2007 yılından 2022 yılı sonuna kadar Tokmacık Köyümüz, ne yazık ki nüfusunun 3’te 2’sini kaybetti. Tüm köylerimizin 15 yıllık nüfus kaybı %35 civarındayken, %65’lik oranıyla Tokmacık Köyümüz, ilçemizin en çok göç veren köyü durumunda.

Ekonomik ve sosyal birçok koşulun etkin olduğu bu duruma, ne yazık ki kamu hizmetlerinden yeterince yararlanamamak da eklenince, köyden göçmeyen ya da göçemeyen hemşehrilerimizin sıkıntısı daha da artıyor.

 

YAPILMAYAN TAŞKIN KORUMA NEDENİYLE HER YAĞMURDA SEL TEHLİKESİ

Geçtiğimiz hafta meydana gelen yoğun yağış nedeniyle Tokmacık Köyümüzde büyük bir facianın eşiğinden dönüldü. Yoğun yağış nedeniyle köyün birçok sokağı su altında kalırken birkaç evi su bastı, zirai ürünler zarar gördü. Yıllar önce DSİ tarafından yapılan çalışmayla köye taşkın koruma yapılması planlanmışken, aradan geçen yıllara rağmen yapılmadığını belirten köylüler, “Köyümüzde daha önce sel nedeniyle can kayıpları yaşanmış, sık sık da facianın ucundan dönülmüştür. Yetkililer neyi beklemektedir, illa canımız mı yanması beklenmektedir? Hiçbir sorunumuz kamu yetkililerince dikkate alınmamakta, bir nevi köyümüz cezalandırılmakta mıdır? Pek çok sorunumuz mevcut, ancak öncelikle bu taşkın korumanın yapılarak can ve mal güvenliğimizin sağlanmasını istiyoruz.” dediler.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.