• MODA YAPI

logo

18 Ağustos 2021

Tefenni Rezenesi ile Kadın İstihdamına Destek

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2020 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenen “Göller Yöresinin Sarı Gelini Tefenni Rezenesi ile Genç-İşsiz Kadın İstihdamı” projesi tamamlandı.

2019 yılında 18.000 dekar alanda Türkiye rezene üretiminin %63’ünü ve Türkiye organik rezene üretiminin %93’ünü tek başına sağlayan Tefenni ilçesinde; proje ile ham madde olarak satış gelirlerinin az olduğu rezene bitkisine katma değer kazandırılması ve satış gelirlerinde artış sağlanması hedefleniyor. Bu kapsamda Burdur ili Tefenni ilçesinde atıl durumda bulunan yapı, tadilattan geçirilerek “Rezene İşleme Paketleme ve Şişeleme Tesisi” haline getirildi.

Proje ile hem rezenenin katma değerli ürünlere dönüştürülmesi ve markalaşması hem de bölgedeki rezene üreticisine destek olunarak üreticinin gelirinin artırılması hedefleniyor. Projenin tarımsal üretime sağladığı desteğin yanında proje kapsamında kurulan tesiste 10 kadın çalışanın istihdam edilmesi ile dezavantajlı kesimlerin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif şekilde katılımının sağlanması hedefleniyor.

Kurulan tesiste rezene dışında; anason, çörek otu ve kekik gibi yöreye özgü aromatik bitkiler de işlenerek tüketime hazır hale getirilecek.

Tefenni Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bu projenin başka belediyelere de örnek olmasını diliyoruz.

 

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.