• MODA YAPI
  • osman-köse-ak-parti-aday-adayı
  • osman-köse

logo

12 Eylül 2023

Tasarruf için sınıf birleştiren Milli Eğitim’den Fen Lisesi’nde tuhaf tasarruf (!) uygulaması

Eğitim-İş Sendikası Yalvaç Temsilciliği, yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, Yalvaç Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tasarruf edileceği adı altında yapılan sınıf birleştirme uygulaması eleştirilirken, bir taraftan tasarruf gerekçesiyle yapılan bu uygulamayla çelişen Yalvaç Fen Lisesi’ndeki zemin tadilatı uygulamasıyla ilgili çeşitli soruları kamuoyunun gündemine taşıdı.

Eğitim-İş Sendikası Yalvaç Temsilciliği tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:

Tasarruf için sınıf birleştiren Milli Eğitim’den Fen Lisesi’nde tuhaf tasarruf (!) uygulaması

Yeni Eğitim Öğretim Yılına maalesef tüm öğrenci ve öğretmenlerimiz mutlu bir şekilde başlayamadı. Yaşanan ekonomik krizin faturası ilk olarak öğrenci ve öğretmenlerimize kesildi.

Cumhurbaşkanlığı tasarruf tedbirleri kapsamında son bir aydır sınıfları bir kapatıp bir açan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tüm ilçede kaosa neden olmuş, öğretmeninden ayrılmak istemeyen öğrencilerin gözündeki yaşların sebebi olmuş, öğretmen ve velileri huzursuzluğa sürüklemiştir. Hiçbir pedagojik altyapısı olmayan bu çalışma kapsamında önce ilkokullarda sınıflar birleştirilmeye çalışılmış çok itiraz gelmesi sonrası ilkokullarda bu uygulamadan vazgeçilmiş ama ortaokullarda var olan yönetmelikle çelişerek birçok sınıf kapatılarak birçok öğretmen norm fazlası durumuna düşürülmüştür. Daha önceki yıllarda Milli Eğitim tarafından sınıf mevcutlarının düşürülerek eğitimde kalitenin artırılacağı söylemleri ile çelişen bu uygulamaya karşı olduğumuzu bir kez daha kamuoyuna bildiririz.

Ülkemizin tarihin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşadığı bugünlerde ilçemizde yıkım ve güçlendirme çalışması bekleyen birçok okul başka okullara taşınmışken ve koskoca yaz dönemi para yok diye birçok okulda neredeyse hiçbir çalışma yapılmamışken, daha 13 yıl önce yapılan Yalvaç Fen Lisesi’nin koridorlarındaki karo taşları sökülmüş yerine fayans döşenmiştir. Hiç bir ihtiyaç oluşmadan yapılan bu anlamsız tadilat, Milli Eğitim Müdürlüğünün sınıfları birleştirerek tasarruf yapacağı söylemleriyle çelişmiş, kafalarımızı karıştırmış ve midemizi bulandırmıştır.

Şöyle ki;

– Birkaç karo taşının tamir edilmesi yerine sökülüp tüm koridorların fayansla döşenmesi kamu zararına yol açmamış mıdır?

– Bu tadilat tam olarak kaç liraya mal olmuş, ihale hangi kurum tarafından yapılmış, ihale parası hangi kalemden ödenmiştir? Köylere Hizmet Götürme Birliği’nden bu tutarın ödendiği yönünde duyumlar alıyoruz. Eğer bu gerçekse Fen Lisesi bir köy okulu mudur?

– İhaleyi alan firma, aynı okulda memur olarak çalışan bir kişinin eşine mi aittir ve iş takibini okulun memuru bizzat kendisi mi yapmıştır? Bu durum kamu etiğine ne kadar uygundur?

– Sağlam bir şekilde çıkarılmış olan eski karo taşları nerede kullanılacaktır?

– Aslında daha çok yıpranması gereken yerler olan sınıflarda, ıslak zeminlerde, merdivenlerde eski karo taşları bırakılmış sadece yapımı kolay olan koridorlarda bu tadilat yapılmıştır.

– Dahası dış kapıların sökülme zahmetine katlanılmayıp kapı altları yamalı bohça misali neden bırakılmıştır?

Buradan yetkililere sesleniyoruz; tasarruf bahanesiyle öğrenci, öğretmen ve velilerimizi huzursuz etmeyiniz, sınıfları kapatmayınız. Enerjinizi yapılması gerekli işlere, mesela 10 yılı aşkın süredir depreme dayanıksız olduğu bilinen ve bazılarında hala eğitim öğretime devam edilen okullara harcayınız. Birçoğu birleştirilmiş sınıfa düşen köy okullarında okuyan öğrencilerimiz için anayasadaki eğitimde eşitlik ilkesini sağlamaya çalışınız.”

Sendika tarafından yapılan basın açıklamasına ek olarak şu görseller paylaşıldı:

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.