• MHP Hüyüklü Belediye Başkan Adayı Kadir MİNNET

logo

19 Kasım 2017

TALES MATEMATİK MÜZESİ YARIN FEN LİSESİ’NDE

Yalvaç Fen Lisesi’nde İngilizce Öğretmeni Tuncay Dolmacı’nın öncülüğünde gerçekleştirilen Erasmus projesi kapsamında, yarın merkezi Aydın’da bulunan Tales Matematik Müzesi’nin sergi açılışı yapılacak.

Finansmanını hayırsever işadamı Mustafa Büyükkutlu’nun üstlendiği Tales Matematik Müzesi’nin ilçemize getirilmesi, hem proje açısından hem de öğrencilerin matematiğe bakış açısına yaratacağı katkı açısından büyük önem taşıyor.

Serginin açılışı pazartesi sabahı saat 09.00’da Mustafa Büyükkutlu, Yalvaç Kaymakamı Aytekin Yılmaz, Yalvaç Belediye Başkanı Halil H.Tütüncü, Romanya’dan gelen misafir grup, öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Müzenin sergi süresince diğer okulların da ziyaretlerine açılması bekleniyor.

Böyle bir etkinliği gerçekleştiren Yalvaç Fen Lisesi’ne ve değerli katkıları için kıymetli büyüğümüz Mustafa Büyükkutlu’ya öğrencilerimiz adına teşekkür ediyoruz.

 

TALES MATEMATİK MÜZESİ HAKKINDA BİLGİ

Tales Matematik Müzesi, 27 Mayıs 2015 tarihinde Başak Eğitim Hizmetleri tarafından Aydın’da kuruldu. Tales Matematik Müzesi, yarım asırı geçkin eğitim tecrübesine sahip kurucular ile yola çıkmış olup size farklı bir dünyanın kapılarını açıyor!

Tales; Almanya Giessen’deki Mathematikum, ABD New York’taki MoMath, İtalya’daki Arşimet Bahçesi ve Güney Kore’deki Mathlove gibi örneklerin incelenmesinin ardından yapılan AR-GE çalışmaları sonucunda ziyaretçileriyle buluşmaya başladı ve bu yolda hızlı adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Günlük hayattaki matematiğin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun istasyonlarla matematiği, soyut olmaktan çıkarıp somut hale getirerek bireylerin matematiğe dokunmalarını sağlıyoruz.

Kendi alanında uzman matematik eğitmenleri ile matematiği hikayelerle anlatıyor ve teoremleri mantıksal yoldan ispatlıyoruz. Problemler üzerinde özgürce düşünerek yeni fikirler üretiyor, farklı çözüm yolları olabileceğini yaşatarak anlatıyoruz. Matematiğe dokunuyor, matematikte sınır tanımıyoruz! Çocuklarımızda hem matematik sevgisini arttırmaya çalışıyor, hem de onlarda müze ziyareti bilincini kazandırmaya çalışıyoruz.

 

Müze İçeriği

 Tales Matematik Müzesinde ilköğretim müfredatından üst düzey matematiğe kadar her seviyeye uygun istasyonlar mevcuttur. Biz, Tales Matematik Müzesi olarak hayal gücü yardımıyla matematiksel algıyı arttırıcı eğitim vererek ilköğretim 3. Sınıf ve üzeri her bireye hitap ediyoruz. İlkokul grubuna atölye çalışmalarıyla ve matematiksel oyunlarla hitap ederken, yüksek matematik grubu için uygulamalı laboratuvar destekli eğitim veriyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim-öğretim müfredatından yola çıkarak; olasılıktan Pascal üçgenine, seri açılımlardan ardışık sayıların toplamına, parabolden asal sayılara, çevre-yarıçap ilişkisinden silindir-yarıçap ilişkisine, tam kare açılımının geometrik ispatından çarpma işlemi mantığına kadar birçok istasyon oluşturduk. Günlük hayattaki matematiğe ilgi çekerek, Altın Oran’dan Dört Renk Problemine, açı-görüntü sayısı ilişkisinden, kanalizasyon kapağındaki sırra, Mimar Sinan köprüsünden perspektife, Sezar Şifrelemesinden çeşitli mantıksal oyunlara örnekler verdik. Tüm bunlar, uzman matematik eğitmenleri ile rehberli turlar ile gerçekleşmektedir.

İlköğretim grubunun atölye çalışması ile eğlenerek öğrenmesi 1-1.5 saati bulurken, yüksek matematik grubu yaklaşık 2 saatlik rehber desteği ile eğitim gezisini tamamlıyor. Ayrıca Tales Matematik Müzesinde, cebirsel yüzeylerin denklemlerle birlikte sunulduğu uygulamalı laboratuvarda, Imaginary Sergisi de mevcuttur. Bu uygulamalı laboratuvarda, kendi denklemlerimizle kendi topolojik yüzeylerimizi oluşturarak lisans ve lisansüstü eğitimi destekliyoruz.

Ayrıca, Avrupa’nın en büyük Açıkhava Bilim Parkı olan I.Q. Center Açıkhava Bilim Parkı’nda, İskandinav ülkelerinin uyguladığı duvarsız eğitim sistemini uyguluyoruz. Açıkhava Bilim Parkı ile daha özgür bir eğitim vererek, sınıfa bağlı kalmadan teorik ve ezberci mantığı yıkıyoruz.

Detaylı bilgi almak isteyenler için: http://talesmatematikmuzesi.com/default.aspx

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.