• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

27 Ağustos 2020

Suni Çim Hakkında Merak Edilenler

Suni çim hammaddesi petrol olan bir zemin ürünüdür. Farklı kullanım alanlarında kullanılmak üzere tasarlanan, çok sayıda ürün yelpazesine sahip olan suni çim; en çok peyzaj alanlarında ve halı saha yapımında kullanılmaktadır.

 

Suni Çim Kullanmanın Faydaları

Suni çim kullanmanın birçok faydası bulunmaktadır. Çok sayıda alternatifi olan ürünlerden doğru ürünü seçip kullanıyor olmak da önemlidir.

Kullanım alanı için seçilen uygun ürün, uzun yıllar kullanıma olanak tanır. Dekoratif çimler 1-2 yıl gibi bir süre dayanıklı olurken landscape ve spor zeminler için tasarlanan ürünler yaklaşık 6-8 sene kadar dayanabilmektedir. Nurteks gibi şirketler peyzaj ve spor alanında ürettikleri ürünlere 5-10 yıl arasında olabilen ve değişen sürelerde garantiler vermektedir.

 

Suni Çim Toprak Zemine Uygulanır mı?

Bahçelerine suni çim uygulayacak kişilerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi; suni çimin toprağa uygulanıp uygulanmayağıdır. Suni çimin toprağa uygulanması sağlıklı değildir. Suni çimi toprak üzerine uyguladıktan sonra; suni çimin çökmesi, koku yapması gibi sıkıntılar olacaktır. Bu sebeple toprak temizlenir, kötü torftan arındırılarak, yumuşak bir zemin elde edildikten sonra üzeri sıyrılarak 1 nolu kırmataş mıcır serilebilir veya betonlama işlemi yapılabilir. ,

 

Suni Çim Temizliği Nasıl Yapılır?

Suni çim temizliğini yapmak oldukça kolaydır. Üzerine düşen maddeleri ayıklamak temizliğini yapmak için ilk adımdır. Üzerine düşen kuru gıda gibi maddeleri toplayabilir, elektrik süpürgesi ile süpürebilirsiniz. Üzerine düşen jel, yağ gibi maddeleri ise su püskürterek temizleyebilirsiniz. Suni çim üzerinde deterjan kullanılması, suni çimin renginin değişmesine sebebiyet vereceği için; bu tavsiye edilmez. Halı sahalarda ise aylık bakımlar yapılırken, suni çim temizleme işlemi tamamlanmış olur. Özel ekipmanlarla halı saha süpürülür ve temizliği sağlanmış olur.  Bahçe ve balkon için sadece su ve süpürge temizlikte yardımcı olmaya yeterlidir.

 

Suni Çim Nasıl Seçilir?

Farklı kullanım alanları için üretilen suni çim,  yine bu alanlar içinde de farklı ürün yelpazesine sahiptir. Bu sebeple suni çim seçimi biraz karmaşık görünebilir. Fakat zannedildiği kadar da karmaşık değildir. Öncelikle kullanım alanına ve amacına uygun bir ürün seçmek sağlıklı olacaktır. Yani peyzaj alanı için dekorasyon ürünü seçmek ürünün kısa sürede yıpranıp, işlevsiz olacağı anlamındadır. Kullanım alanına uygun olan ürünü kullanım yoğunluğuna göre seçmek en önemli kriterdir. Kır düğünü alanları için kullanılan suni çim ile balkonda kullanılan suni çimin yüksekliği aynı olmamalıdır.

 

Suni Çim Küflenir mi? Kışın Kullanılır mı?

Suni çim 4 mevsim kullanıma uygun bir üründür. UV ışınlarına dayanımı olan bir ürün seçtiğiniz takdirde yazın herhangi bir sararma  problemi ile karşılaşmazsınız.

Açık alanlarda kullanılan suni çim ürünler genellikle kışın çok fazla su ile temas edeceği için küflenme gibi problemlerle karşılaşmak olasıdır. Bu giderlerle alakalıdır. Doğru alt yapı sayesinde, su giderden gideceği için herhangi bir küflenme problemi yaşamazsınız. Tüm alanlarda kullanabileceğiniz suni çimi uygularken doğru bir uygulama ürünü uzun süre kullanmanıza olanak tanır.

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.