• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

28 Nisan 2021

SUGÖZÜ’nde Düzenleme Çalışmaları Tamamlandı

İlçemize bağlı Bağkonak Köyü’nün gözbebeği Su gözü Şenlik ve Piknik alanında bir süredir devam eden yenileme, düzenleme ve temizlik çalışmaları tamamlandı.

Bağkonak’ta uzun yıllar boyunca geleneksel olarak düzenlenen Sugözü Şenliklerinin yapıldığı Fatih Mevkiine giden yol boyunca yaptıkları iyileştirme çalışmaları ile ulaşımı kolaylaştırarak işe başladıklarını belirten Bağkonak Köyü Muhtarı İsmail Başoda, Sugözü çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Sugözü Şenlik alanına giden yolun iyileştirme ve genişletme çalışmalarının ardından Sugözü kanal boyunda çeşitli bakım onarım çalışmaları yapıldığını bildiren Muhtar Başoda, “Kanal boyunu koruma telleri ile koruma altına aldık. Kanal çevresi ile meydanlık alanı çakıl taşları ile şekillendirdik. Gözlerin üzerinde bulunan dam alanın zemin betonunu yenileyerek sağlamlaştırdık. Binalar ve taş duvarları yeniden boyadık. Yeni bir cami, abdest alma yeri ve tuvalet oluşturduk. Mesire alanındaki eski ve yıpranmış masaları kaldırarak ve yerlerine yeni masalar koyduk, her iki masanın arasına mangal ocakları yerleştirdik. Alanın tümünde temizlik yaptık. Sugözünün geçmişten bugüne kadar gelen tarihi dokusuna dokunmadan geliştirilip güzelleştirilmesi, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için elimizden geleni Muhtarlık olarak yaptık” dedi.

Göreve başladığı ilk günlerden beri Sugözü Şenlikleri’nin büyümesi, tarihi ve turistik değerinin arttırılması için özel önem verdiğini belirten Muhtar Başoda, “Sugözü hepimizin ortak değeri. Bunun bilinci içerisinde yaklaşık iki yıldır yürüttüğümüz çalışmalar sonunda, Sugözü’nde artık daha temiz daha güzel bir ortam sağladık. Halkımızdan da isteğim,  köyümüzün gözbebeğini koruyalım, temiz tutalım, herhangi bir zarar vermeden kullanalım. Geleneklerimizi, şenliklerimizi gelecek nesillere aktarabilelim, bu konuda herkesin üzerine düşeni yapacağına inanıyorum” dedi.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.