• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

19 Mart 2018

Su Ürünleri Av Yasakları Başladı

Isparta Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamayla, ilimiz sınırlarında bulunan sulak alanlarda av yasağının başladığı duyuruldu.

15 Mart – 15 Haziran 2018 tarihleri arasında sürecek su ürünleri av yasaklarıyla ilgili olarak yapılan resmi açıklama şöyle:

“13.08.2016 tarih ve 29800 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 4/1 No’lu Ticari Amaçlı Su

Ürünleri Avcılığını Düzenleyen ve 4/2 No’lu Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğler gereği;

İlimiz sınırları içerisinde bulunan bütün sularda su ürünlerinin neslini korumak ve sürdürülebilir balıkçılığı sağlamak amacıyla her yılın aynı dönemi olan 15 Mart – 15 Haziran tarihleri arasında Ticari ve amatör amaçlı su ürünleri avcılığına uygulanan avlanma yasağı boyunca tüm balıkçı kayıklarının karaya çekilmesi zorunludur. Bu araçlar içinde veya kıyıda avcılık malzemelerinin bulundurulması yasaktır.

Ticari avcılığın yasak olduğu dönemde Eğirdir–Hoyran Gölü, Beyşehir Gölü ve bunların bağlantılı olduğu sularda (Gümüşi Havuz balığı haricinde) amatör (sportif) avcılık da yasaktır.

Avlanma yasağı döneminde stok tespiti yapılmış balıkların satışı, İl/İlçe Müdürlüklerimizin iznine tabidir. Satış yapanların satış izin belgelerini yanlarında bulundurmaları zorunludur.

Ayrıca, stok tespiti yapılmış balıkların 7 gün içinde satışının gerçekleştirilmesi veya işlenmesi gerekmektedir.

Su ürünleri avcılığıyla ilgili yasak ve sınırlandırmalara uymayanlar hakkında 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu doğrultusunda idari para cezası uygulanacaktır. Balıkçılarımızın ve bu işle iştigal eden vatandaşlarımızın yasaklara uymaları konusunda gerekli hassasiyeti göstermelerini dileriz.

Halkımızdan av yasaklarıyla ilgili ihlalleri en yakın İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Jandarma veya Belediye Zabıta Teşkilatına haber vermelerini önemle rica ederiz.”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.