• MODA YAPI

logo

24 Şubat 2022

Sosyal medyaya güvendi, başına neler geldi

Gün geçmiyor ki sosyal medyada yeni bir alternatif tedavi haberi türemesin.  Özellikle koronavirüs salgını sonrasında halk arasında gittikçe artan alternatif tedavi arayışları tıbbi müdahale gerektiren sorunlara yol açabilmekte.

İlçemiz Yalvaç Devlet Hastanesi’ne burun tıkanıklığı için başvuran erişkin hastanın anlattıkları hastane ekibini şaşkınlığa uğrattı. Üç gün önce burun tıkanıklığı başlayan hastanın, burnunun açılması için sosyal medyadan görerek her iki burun deliğine birer diş sarımsak yerleştirdiği ve sarımsaklardan birinin kendiliğinden çıktığı, ancak diğerinin hapşırdıktan sonra genize kaçtığı öğrenildi. Muayenede sağ burun boşluğunda bir diş sarımsak izlendi. Endoskopik olarak hastanın burnundaki yabancı cisim (sarımsak) ameliyathane şartlarında çıkarıldı.

Hastayı yaptığı müdahaleyle sarımsaktan kurtaran Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Meltem DEMİRDAĞ ÇEVİKKAN, vatandaşların bu tür tavsiyelere uymaktan kaçınması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Burun tıkanıklığına, üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjik nedenler, burunda eğrilik,  burun etlerinde büyüme, hormonal değişiklikler, burun içi kitle gibi durumlar neden olabilir.  Çoğu zaman geçiştirilen burun tıkanıklığı;  yorgunluk, uyku problemi hatta uzun vadede kalp ve akciğer problemlerine dahi neden olabilir.  Gün içinde ya da gece hissedilen burun tıkanıklığı, ağız açık uyuma, horlama gibi şikayetler varsa başka çözümler aramak yerine mutlaka kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalıdır.

Burun tıkanıklığının sebeplerinden biri olan yabancı cisim kaçması halinde ise ani nefes yolu tıkanıklıklarına yol açabileceğinden- çocuk ya da erişkin – yapılacak ilk adım kulak burun boğaz doktoruna başvurmak olmalıdır.”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.