• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

21 Kasım 2018

Sosyal medyada hakarete uğrarsanız ne yapacaksınız?

Sosyal medya kullanımı, günlük alışkanlıklarımız içerisinde en üst sıralarda yer almaya başladı. Küçük büyük herkesin elindeki akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar yoluyla gün içinde en az birkaç saatimiz sosyal medyada geçiyor.

Tabii, sosyal medyada her zaman eğlenceli durumlarla karşılaşmıyoruz. Sosyal hayatta olduğu gibi, orada da bir takım olumsuzluklarla karşılaşabiliyoruz. Örneğin, atışma, tartışma, hatta küfürleşme ve hakarete varan diyaloglar söz konusu olabiliyor.

Özellikle yerel seçimlerin yaklaştığı şu günlerde, sosyal medya ortamında siyasi tartışmaların dozu ve boyutunun yükseleceği tahmin ediliyor.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında ne yapacağını pek çok insan bilmiyor.

Peki, sosyal medya yoluyla hakarete uğramışsak ne yapacağız?

İşte bu sorunun yanıtını, Av. Oğuz Kara şöyle açıklamış:

“Sosyal medyayı çok sık kullanıyoruz. Hatta bir soru sorayım. Her gün uyanınca çoğumuzun ilk yaptığı şey nedir? Telefona bakmak değil mi? Hemen instagram beğenilerimize, whatsapp mesajlarımıza, facebook paylaşımlarımızın aldığı etkileşimlere bakıyoruz.

Sosyal medya hayatımızın bu kadar ön planındayken aslında tanımadığımız veya tanıdığımız halde çok samimi olmadığımız birçok insanın da hedefi haline gelmiyor muyuz? Peki sosyal medyada – özellikle hiç tanımadığınız kişilerden – hakaret içerikli bir mesaj aldınız mı? Çoğunuzun evet dediğini duyar gibiyim.

Hakaret, Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinde suç olarak tanımlanmış. Peki, hakaret nedir? Bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat etmek ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldırmak. Kanun bu şekilde tanımlıyor.

Sosyal medyada hakarete uğradınız diyelim. Bu durumda yapılacak en akıllıca şey sohbetin (tarih de görünecek şekilde) ve ayrıca hesap sahibinin kimlik bilgileri gösterir detayların ekran görüntülerini almak. Ekran görüntüleri aldıktan sonra bulunduğumuz yerdeki savcılığa hitaben dilekçe yazıyoruz ve ekine ekran görüntülerini koyuyoruz. Eğer hakaret whatsapptan gerçekleşiyor ise telefon numarası da görünür şekilde ekran görüntüsü alın ve aynı zamanda sohbeti kendini e-posta ile gönderin derim.

Peki, ekran görüntüsü aldık ama bu kişi takma isim kullanıyor, kendi fotoğrafı yok, gerçek ismini bulamıyoruz. O zaman ne yapacağız? İşte bu büyük bir sorun.

Normalde savcılığın bilişim sistemleri üzerinden araştırma yaparak suç işleyen kişinin IP üzerinden kimliğini tespit etmesi gerekir. Ancak, instagram, facebook gibi sosyal medya platformlarının merkezi ve server’ları Amerika Birleşik Devletleri’nde. Bu noktada ABD’yle uluslararası yazışmalar yapılması ve bilgi temin edilmesi gerekiyor. Ancak ABD hukuk sisteminde önemli suç ve hafif suç ayrımı (low priority prime) olduğundan ve hakaret suçu için hafif suç kabul edildiğinden uluslararası yazışmalar yapılsa dahi, ABD hakaret gibi suçlar için hesap sahibi kişilerin kimlik bilgileri paylaşmıyor.

Ama, size hakaret eden kişinin kimlik bilgileri açıksa veya bir şekilde tespit edebiliyorsanız şanslısınız ve bu şekilde size hakaret eden kişileri kolaylıkla şikayet edebilirsiniz. Bu noktada, size önerim (telefonunuzun başına her an her şey gelebilir) ekran görüntülerini alıp kendinize gönderin, mevzubahis whatsapp ise sohbetlerinizi düzenli yedekleyin ve hakaret içerikli sohbeti kendinize e-postalayın derim.

Ayrıca, hakaret suçu şikayete bağlı bir suç ve 6 aylık şikayet süresi var. Şikayet dilekçenizi, suç işlendikten itibaren 6 ay içinde savcılığa sunmalısınız ki şikayet hakkınız düşmesin.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.