• MODA YAPI

logo

Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Sınav Başvuruları Alınıyor

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası, TOBB kuruluşu olan MEYBEM Mesleki Yeterlilik Belgelendirme A.Ş. tarafından belgelendirme kapsamına alınan Sorumlu Emlak Danışmanı belgesi sınavı başvurularını almaya başladı.

Mesleki yeterlilik sınavları hakkında bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kurucu şunları söyledi: “Tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın, taşınmaz alım satımı ve kiralanması ile tapu işlemlerine aracılık eden, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti veren gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların mesleki faaliyetlerini düzenlemek amacıyla hazırlanan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği 05.06.2018 tarihli 30442 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Buna göre, 05.06.2018 tarihinden itibaren ilgili yönetmeliğin 6. Maddesinin (d) bendi uyarınca  Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması, ayrıca yine ilgili yönetmeliğin 10. maddesinn 1. fıkrası uyarınca İşletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinden birine sahip olmaları zorunlu hale getirilmiştir.” dedi.

Başkan Yalçın Kurucu ayrıca, “Sınava girecek olan adayın bizim üyemiz olup olmadığına bakmıyoruz. Biz burada bölgemiz için çalışan üreten emek veren herkese hitap ederek sınav taleplerini yerine getirmeye çalışıyoruz. 11 Kasım 2018 de tebliğ ile zorunluluk kapsamına alınan meslek sayısı 117 oldu. Mesleki yeterlilik sınavlarında Odamızı bölgemizin sınav merkezi haline getiriyoruz. Sınav açacak sayıda yeterli başvuru olduğu sürece Oda bünyesinde sürekli sınavlar düzenlenebileceğine değinerek, Mesleki Yeterlilik sınavlarının mesleğini layıkıyla yerine getiren kişilerin değerini öne çıkararak, o meslekle hiçbir ilgisi olmayan ve piyasa fiyatlarının çok altında iş yaparak haksız rekabet ortamı yaratan kişilerin bu vesile ile zaman içinde ayıklanmasına yardımcı olacaktır.” dedi.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.