• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

14 Nisan 2021

Şehir Plancısı Pala’dan Yalvaç ve Senirkent’e Büyük Ova Uyarısı

AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel’in tarım ve hayvancılık konulu sektör toplantısında Büyük Ova Kanunu’na ilişkin şikayetler gündeme getirildi. Isparta’da tarımsal yatırımları büyük ova kanununun engellediği toplantının ana gündem maddesiydi.

Son32.com’un haberine göre, toplantıda söz alan Şehir Plancısı Mehmet Pala, büyük ova uygulamasına ilişkin görüşlerini paylaşarak özellikle Yalvaç ve Senirkent’in büyük ova uygulamasından dolayı olumsuz etkileneceğini ifade etti.

Pala, şunları söyledi: “Bir plancı olarak tarımsal yatırımımızla ilgili izin alamıyoruz. Büyük ovanın kapsamı genişletilmek isteniyor. Bakanlık şu anda bir çalışma yürütüyor. O zaman Yalvaç, Senirkent ovasının bir bölümü büyük ova kapsamına girecek. Tarımsal amaçlı yatırımlar yapılamayacak ve Isparta dışına kayacak. Bu uygulama nedeniyle tarımsal amaçlı yatırımlar yapılamıyor.

Büyük ova uygulamasıyla ilgili birkaç madde eklemesi yapılmalıdır. İl Genel Meclisimiz, Isparta Belediye Meclisimiz ile ilgili ilçe belediyeleri ve kasaba belediyeleri meclisi karar almalı. Bu kararlar ile bakanlık kararlarına etki yapılmalıdır. Yöresel hassasiyetlere dikkat çekilmelidir. Aksi durumda yatırımlar boşa düşecektir.”

 

YALVAÇ TARIM PAYDAŞLARI BU KONUYA EĞİLMELİ

Büyük Ova düzenlemesinden olumsuz etkilenecek ilçeler arasında sayılan ilçemiz Yalvaç’ın geleceği açısından tarımsal yatırımlar büyük önem taşıyor.

Bu bakımdan, tarım alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve ilgili kurumların yöneticilerin söz konusu düzenleme ile ilgili çalışma yapmasının önem taşıdığı belirtiliyor.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.