• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Salon inşaatındaki yanlış hesap Yalvaç Belediyesi’nden döndü

Milli Eğitim tarafından Atatürk Anadolu Lisesi bahçesine yaptırılan salon inşaatı yanlış yere yapılmış…

 

İlçemize kazandırılacak önemli bir spor tesisinin inşaatı, yapılan hesap hatası nedeniyle Yalvaç Belediyesi tarafından durduruldu.

Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Haziran ayında yapılan ihaleyle Yalvaç Atatürk Anadolu Lisesi’ne yapılması planlanan Kapalı Spor Salonu inşaatının, daha önce yapılmış olan imar planı düzenlemesi dikkate alınmadan başlatıldığının tespit edilmesinin ardından Yalvaç Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerince tutanak tutuldu.

Tutulan tutanakla yapımı durdurulan salon inşaatının yeniden devam edebilmesi için ilgili kurum ve kuruluşlara Başkan Halil Hilmi Tütüncü imzasıyla resmi yazı yazıldı.

Yazılan yazıda, şu ifadelere yer verildi: “Yalvaç Atatürk Anadolu Lisesi’nin yer aldığı taşınmaz üzerinde yapımına inşaat ruhsatı alınmadan başlanılan kapalı spor alanı inşaatının yatay konumu yürürlükteki 1/1000 ölçekli uygulama imar planına aykırıdır. Kapalı Spor Salonu inşaatının yatay konumunun onaylı imar planına göre düzeltilmesi gerekmektedir. İnşaata durdurma zaptı tanzim edilmiştir. Taşınmaza belediyemizce verilen 31/05/2017 tarih ve 37 sayılı imar durumu belgesinde belirtilen yola terkinin 3194 Sayılı İmar Kanunu 11. maddesi gereğince yapılarak, yola terk işleminden sonra tescil edilecek tapuya imar durumu alınması gerekmektedir.”

2011 yılında yapılan imar düzenlemesi ile okul bahçesinde yol genişlemesi nedeniyle terk yapılması, bundan sonra da en az 5 metre mesafe geri çekilerek inşaatın yapılması gerekirken, plana aykırı ve ruhsatsız olarak inşaata başlandığı kaydedildi.

Konuyla ilgili olarak tutulan tutanakta, inşaatın yeniden başlayabilmesi için; tapu terkin işlemlerinin yapılarak oluşacak yeni parsel için imar durumunun alınması, alınan imar durumuna ve Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak yapı ruhsatı başvurusunun yapılarak yapı ruhsatının alınması, imar planına aykırı bulunan temel imalatlarının yeniden düzenlenerek imar durumuna uygun hale getirilmesi gerektiği belirtildi.

Bu gelişmenin ardından, mevcut inşaat için yapılan harcamalar boşa giderken, inşaatın yeniden başlaması için uzun sürecek bir prosedür işlemesi bekleniyor.

Yer tesliminden itibaren 200 gün içinde teslim edilmesi öngörülen ve yaklaşık 705 metrekarelik alana sahip salonun yapımının bir süre gecikeceği tahmin ediliyor.

 

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.