logo

“Sağlıkla Yaşayan Türkiye” İçin Yürüyelim!

3 – 4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü Yalvaç İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir programla kutlandı.

Yürüyüşle ilgili olarak Yalvaç İlçe Sağlık Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Isparta Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Biriminin koordinesi ile Ekim ayının ilk haftasında kutlanan “Dünya Yürüyüş Haftası” etkinlikleri ilçemizde de düzenlendi.

Yalvaç’ta Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri çerçevesinde İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan program Anlatan Meydanı önünde saat 11.00’de başlayan yürüyüşle gerçekleştirildi. Yürüyüşe Yalvaç Kaymakamı Haluk Şimşek, Belediye Başkanı H.Hilmi Tütüncü, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Levent Oruç, Emniyet Müdürü Ali Özher ve Yalvaç Gençlik Merkezi Müdürü Yusuf Ali Çelik, İlçe Tarım Müdür Vekili Yücel Durak, Isparta Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Sağlık Beslenme ve Hareketli Yaşam birimi çalışanları, İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları, bazı STK temsilcileri, öğrenciler, üniversiteli gönüllü gençler ve vatandaşlar katıldı.

 ____________ DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ____________

Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olarak nitelenirken, fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki en çok ölüm sebeplerinin başında yer alırken 1991 yılından bu yana, her yıl Ekim ayının ilk haftasında, “Dünya Yürüyüş Günü” kutlanmaktadır. Ülkeler farklı günler de belirleyebilmektedir. Dünya Yürüyüş Günü gündelik hayatımızın içine fiziksel aktiviteyi entegre etmeyi amaçlamaktadır.

Fiziksel aktiviteyi hayat biçimi haline getirmemizde yürüyüş kıymetlidir. Zira yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolay kolay yerleştirebilirsiniz. Yürüyüş yapmak için ayrıyeten bir alet yahut özel hazırlık gerekmez.

Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir–iki durak evvel inip yürüyebilir yahut otomobilinizi gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz.

Düzenli yürüyüş yapmanın bağışıklık sistemini güçlendirmesinde faydası olduğundan hareketle topluluk halinde olmadan, vatandaşların yürüyüş yapmaları konusunda farkındalık, bilgilendirme çalışmaları yapılması değerlidir.

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.