• MODA YAPI
 • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

24 Mart 2019

Saadet Partisi Adayı GÜLCAN’dan ACİL EYLEM PLANI

Yerel seçimlere sayılı günler kala, adaylar seçildikleri takdirde yapacaklarını halka anlatmaya devam ediyor.

Adaylığı kesinleştikten sonra gece-gündüz, aralıksız kendisini ve hizmetlerini anlatan Saadet Partisi Yalvaç Belediye Başkanı Adayı Mücahit Gülcan gazetemize yaptığı açıklamada Yalvaç’ın sorunlarını bildiklerini ve sorunların çözümünün sadece kendilerinde olduğunu ifade etti. Gülcan, “Biz birilerinin değil herkesin başkanı olmak için yola çıktık. Belediye icraat makamıdır, hizmet üretme yeridir. Yalvaç’ımızda kimseyi kaderine terk etmeyeceğiz, kimseyi işsiz bırakmayacağız. Esnafımızın sıkıntılarına çözüm bulacağız. Dar gelirli ailelerin konut sahibi olabilmesi için çalışmak başlıca görevlerimizden olacak. Biz Yalvaç’ı yeniden inşa etmek için geliyoruz” dedi.

Saadet Partisi Adayı Gülcan’ın acil eylem planı ve seçim beyannamesi olarak nitelediği açıklamaları:

“- Acil Eylem Planları ile YALVAÇ ayağa kalkacak.

-PROJELER İLE… “Yeni bir YALVAÇ inşaa etmek için geliyoruz!”

Belediye icraat makamıdır. İşçi ve işveren dostu bir belediyecilik

1- GÖÇ VE İŞSİZLİĞİN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ 

İŞSİZE İŞ PROJELERİ İLE… GİZLİ İŞSİZLİK ÇÖZÜMLERİ…

İŞSİZLİK İÇİN ÇÖZÜMLERLE İSTİHDAMA DÖNÜK BELEDİYECİLİK –

İşsizliğin ve göçün haritası çıkarılacak. Kimseyi işsiz bırakmıyacağız, kaderine terketmeyeceğiz. Derdimiz bu. Bireysel değil, her işsize iş imkanı ile. Bütünleyici bakacağız.

365 gün içinde tüm işsizlere bir şekilde iş ve çare sunacağız. Bu insanlar neden gidiyor! Neden kalması gerekir, kalması gerekecek faktörleri nasıl hazırlar sunarız. İşsiz kişilerin haritası çıkarılacak. Ne demek bu ? Mühendislik, sayısalcılar, öğretmenlik, fen-edebiyat, iktisat bilimleri, lise, ortaokul, ilkokul mezunları, okur yazar olmayanlar,  Elinde ustalık belgesi olan ve zanaatkar olan bizim açacağımız üretim hacimlerinin ve tesislerin hepsinde değer kazanacak.

 1. EVSİZE EV PROJELERİ İLE: TOKİ YA DA BENZERİ SOSYAL KONUT PROJESİ İLE:

Dar gelirli ailelere ulaşılması kolay.

Asgari ücretli, evi olmayan kişiler 80 m2 ile 120 m2 evlerine çok hızlı bir şekilde oturacaklar. Yaşam yuva veya köy-kent projesi yaparak sağlıklı ve kaynaştırılmış bir yaşam merkezleri ile…

Evler kaba halde bırakılarak sanayi esnafımız ve çarşı esnafımız bu dar boğazda çeşitli çalışmalar ile ekonomik rahatlama sağlanacak.  Yakın olan köylerin, Yalvaç’la arasında Özel statü ile ortak bir butik ev çalışmaları değerlendirilebilir.

Belediyemize ait olan gayrimenkuller ve kentsel dönüşüme elverişli mahallelerde ıslah çalışması ile, değerlendirilip üzerine herkesin maddi olarak ulaşabileceği dairelerde yapılabilir. Belediyemizce son olarak üretilmiş olan konut projeleri de hızla devam edecek.

 

 1. TİCARETE YÖN VEREN ODALARIMIZ :

YALVAÇ TİCARET ODASI için gereken destek verilecek.  Organize Sanayi Bölgesi için gereken çalışma ivedilikle yapılacak.

Yapılması gereken teşvik ve projeler, AB, IPART, TKDK, BAKA, KOSGEB gibi ajanslardan yapılacak hibe projeler değerlendirilecek.

TİCARET İÇİN ESNAFIMIZA, SANAYİCİMİZE ve YALVAÇ’IMIZIN İŞ HACMİNE  CANLILIK KATMAK VE YEREL KALKINMA UYGULAMASI:

Esnafımızın gizli olan işsizliğinin çözümlenmesi. İşi olan esnafın önünde ticari hareket yok, yani gizli bir işsizlik.

* Esnafın iş hacmi, vatandaşlarımız, memur, işçi, köylü, öğrenci, gurbetçi ile alışverişinin artırılması.

* Çevre ilçelerden Yalvaç’a ulaşım kolaylığı sağlayarak ilçemiz alışverişine dahil edilmesi. Ücretsiz otobüs kaldırarak  günlük 2 veya 3 seans farklı günler Gelendost, Şarkikaraağaç , Uluborlu, Senirkent, Akşehir  ve yola yakın köy duraklarından esnafımıza katkı sağlayacak  müşterilerin  ilçemize ücretsiz getirilerek esnafın ticaretini canlandırmak.

* Üniversite açmaktan ziyade açık olan bölümleri ve Yalvaç’ı tercih etme sebeplerini artırmak. Yani Üniversite dostu bir belediye;  Öğrenciler için Yalvaç’ı sevdirip öğrenci için bir yaşam ve cazibe merkezi haline getirip, ilçe merkezindeki esnafımıza alışverişe getirmek için ulaşımı ücretsiz yapacağız. Öğrenciye konaklamasında destekler sunacağız.

Ücretsiz internet hizmetleri: Öğrenci , Odalar, Belediye ortak saha çalışması ile birbirleri arasında desteklemeler ve protokoller.

* Yalvaç Festivali yerine “Ulusal ve Uluslararası düzeyde sempozyum ve fuar organizasyonu ” ile Yalvaç’ımızın nüfusunu ve ticaret kapasitesini arttıracak hizmetler sunmak. Ramazan boyunca, iftar ve sahur arası Rasul ve elçi şehrine yakışır etkinlikler.

* Otogar, hastane, üniversite ulaşımının belirli çerçevede  ücretsiz yapılması için çalışmalar yapılacak.

 1. SANAYİ ESNAFIMIZ İÇİN:

Sanayi dükkanlarının büyütülmesi, küçük sanayiye yeni  ek sanayi arsaları üretmek, 250-500-1000 ve 2000m2’ye kadar…

Arsa durumunun müsait olduğu yerleri inceledik. OSB‘de farklı bir çözüm yolu bulacağız.

Alt yapı

* Yağmur suyu baskınları

* Kanalizasyon tıkanmaları Tel örgü ile kapatılması

* Güvenlik kamera sistemleri

* Güvenlik görevlisi çalıştırılması

* Çevre temizliği sorunları hala devam etmekte.

 1. KÜÇÜK DERİ SANAYİ ESNAFI SORUNLARI:

Arıtma ve ruhsatlandırma istiyorlar. Acil eylem planımızdır. Biz Tabakhaneyi OSB’den ayırırsak Küçük Deri Sanayi sitesi yaparsak arıtmayı çözüyoruz, desteklemeler araştırılacak. Yeter ki üretim olsun.  O insanlar evine helal ekmek götürsün. Bu deri sanayimiz, gençlerimizi kötü alışkanlıklardan yıllarca korumuştu. Ama burası Yüzlerce kişiye helal ekmek verdi. Çırçır topu ve dericilik yeniden canlandırılacak. Minyatür dericilik gibi çalışmalarda devam ediyor daha fazlası işlenecek.

 1. BELEDİYE DÜKKAN KİRALARI VE SU FATURALARI, REKLAM VERGİSİ BEDELLERİ:

Belediye mülk kiralarında uygulanan faiz ve zamlar. Bu yanlış uygulamaya dur diyeceğiz .

Hiç kullanmadığı halde gelen su faturalarını vatandaşımız ödemekte zorluk çekmekte. Kullanılmıyorsa yeniden fiyat değerlendirmesine alacağız.  Belirli tonaja kadar ücretsiz çalışmalar yapılabilir.Gençlere kiralarda teşvik sağlanacak . Reklam vergisi giderleri değerlendirilecek.

 1. İMAR PLANLARI, KENTSEL DÖNÜŞÜM, RUHSATLANDIRMA, ARSA SAHİPLERİ VE 18. MADDE UYGULAMALARI:

Birilerinin çıkarına göre değil, hakkaniyete göre yapılacak. Rantın değil halkın belediyesi.

 1. EV HANIMLARINA YÖNELİK EVLERDEKİ İŞSİZLİĞİ ÇÖZECEĞİZ:

Ev hanımlarına yönelik evlerde çalışma ve projeler. Makarna kesme atölyeleri. Ev salçası, reçel, göce ve tarhana ,güllaç ,su böreği yapımı ile bunu gıda mühendislerimizin malzeme  standardı yaptırarak belediyemiz tarafından etiketlenecek . Deri ürünlerinin evlerde çeşitlendirilerek çanta, cüzdan ve hediyelik yaptırılması. El sanatları ürünlerinin kalite standardı ile değerlendirilip fuarlarda değerlendirilmesi. Ahşap oyuncak atölyeleri ve boyanması. Tüm ürünlerin alım ve satımı belediyemize aittir. Pazarımız hazır.

 1. EĞİTİMCİLERİMİZİN VE MEMURLARIMIZIN SORUNLARI:

Memur ve Eğitimcilerin, güzel Yalvaç’ımızın boş zamanlarını aileleri ile birlikte geçirebilecekleri sosyal tesisler. Belediye bütçemizden eğitime daha çok bütçe ayıracağım. Memur ve eğitimcilerimizin yalvacımızda kalması için çalışmalar ve inovasyonlar. İlçemizi onlar açısından cazip kılarak tatillerde de şehir merkezimizde kalmaları için çalışma ve etkinlikler düzenlemek gerek. En fazla bütçe ayrılacak kalemlerden. Öğretmenlerimiz, veliler, öğrencilerimiz için daha fazla fayda ve katkı sağlayacağız. Okulların çevresel düzeni, spor, robotik, kodlama ve Okul içi parklar, Oyun alanları, Yapay zeka ve teknoparklar. Uçak gövde ve Kokpit eğitimleri; eğitimlerinin Milli Eğitimle ve Halk Eğitim merkezi ile ortak paydada protokol ile çalışılması. Belediyemizin eğitim ve burs destekleri.

 1. MUHTARLARIMIZIN SORUNLARI:

Vatandaşımıza en yakın hizmet ara birimi olan muhtarlarımızın emrindeyiz. Mahalle muhtarlıklarının ortak kullanım alanı yapacağımız sosyal işler birimi ek binaları ve muhtar ofisi ile; her mahalle ve noktada hayvan kesim, halı yıkama üniteleri. Bulgur, buğday, salça kurutma yerleri. Ek bina içine yapacağımız iki geniş salon ile cenaze ailelerine kadın erkek ayrı başsağlığı noktaları ve ikram mutfağı.

 1. HUBUBAT VE HAYVAN PAZARI SORUNLARI:

En iyi ve modernizasyonlu üstü kapalı yeni hayvan Pazarı tesisi inşaa etmek.

Sebze pazarında yerli ürün satan bölümlerinde üstünün kapatılması.

 1. PAZARCI ESNAFI SORUNLARI:

Yer ücretleri ve pazarcı yakıt kart projesi, Pazar yerinin ısınması, doğalgaz verilmesi, Işıklandırma, tuvalet yapılması ve hijyenik olması. Yeni pazarlar oluşturmak. Pazarcımıza Belediye imkanlarından faydalandıkları noktalarda kolaylıklar sağlayacağız.

 1. KÜLTÜR MERKEZİ VE RAMPALI ÇARŞI ESNAFI SORUNLARI:

Isınma, yağmur suları, koku , gibi konularda ilgi ve alaka gösterilmesi.  Esnafın yalnız bırakılmaması, ticari hareketsizlik.

 1. SOKAK HAYVANLARININ DURUMU:

Başıboş sokak hayvanlarının  Sokak hayvanları ıslah evi projesi ile sahiplenilmesi. Böylece Sizlerin ve çocuklarında sağlık ve yaşam  güvenliği sağlanmış olacak. Köy ve kasabalarımızdan getirilen kedi ve köpekler  yavruları Yalvaç’a bırakılmayacak. Hayvan ihbar hattı ve zabıta ekibi birim oluşturacak.”

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.