• MODA YAPI

logo

19 Aralık 2021

Rüştü Döklü: Bizi bilen biliyor, hizmet etmeyi sürdüreceğiz

Yalvaç Terziler Kahveciler Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Rüştü Döklü, yeni dönem adaylık çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek, rakibi Yağcı’nın iddialarına da cevap verdi…

Yalvaç Terziler Kahveciler Pazarcılar Esnaf Odası’nın genel kuruluna sayılı günler kala başkanlık için yarışan adaylar çalışmalarını hızlandırdı.

Halen oda başkanlığı görevini yürüten Rüştü Döklü, tekrar başkanlık için aday olduğunu açıkladı. Başkan Döklü ayrıca geçtiğimiz günlerde oda başkanlığı için aday olduğunu açıklayan ve kendisine yönelik çeşitli eleştirilerde bulunan Yalvaç ESKKK Başkanı Sürmeli Yağcı’nın eleştirilerini cevapladı.

Rüştü Döklü, 4 Ocak 2022 tarihinde yapılacak genel kurulda yeniden başkanlık için yeniden aday olduğunu açıkladı ve genel kurulun tüm esnafa hayırlı uğurlu olmasını dileyerek şu açıklamayı yaptı: “Değerli üyelerimiz, bildiğiniz gibi, 4 Ocak 2022 Salı günü odamızın genel kurulu toplanacak, yönetim kurulu ve diğer kurullar için seçimler de yapılacaktır. Odamız başkanlığı için aday olan bir başka arkadaşımızın hakkımızda çarpıtıcı ve gerçeğe uymayan söz ve beyanatlarını cevaplamak gereğini duydum. İsterdik ki polemiğe girmeden ve seviyemizi bozmadan eşit şartlarda bir seçim olsun. Ama maalesef ki tarafımıza yöneltilen mesnetsiz açıklamalara sessiz kalamayız.

Kısaca bazı konulara değinip seviyemizi bozmadan, fazla uzatmadan cevap vereceğim. Seçimler gelip geçici, hepimiz aynı gemide yaşıyoruz daha fazla ayrıntılı, derin, uzun açıklamalarla birbirimizi yaralamaya gerek yok. Ancak tarafımıza hakkımızda gerçek dışı beyanlar açıklamalar tekrar ederse, cevap hakkımızı kullanıp daha ayrıntılı cevaplarımızı veririz.

 

YAŞINDAN FAZLA TECRÜBEMİZ VAR

Öncelikle aday olan arkadaşımız yıllardır esnaflık ve 5-6 yıldır da kooperatif başkanlığı tecrübesi ile “hizmet için” aday olduğunu belirtmiş. Bilinmeli ki aday olan kardeşimizin yaşından daha fazla bizlerin gerek esnaflıkta gerekse yöneticilikte bilgi, tecrübe ve birikimimiz vardır.

Aday olan arkadaş “her zaman esnafın yanında oldum” demiş. Şu an zaten mevcut bir esnaf kuruluşunun, kooperatifin başkanı, dolayısıyla tabi ki esnafın yanında olması gerekmez mi? Çünkü kooperatif de sadece bizim oda üyelerinin değil, Yalvaç’taki tüm esnafların ortak üye olduğu bir kuruluşudur. Yani bu bir lütuf değil aynı zamanda yerine getirmeyi taahhüt ettiği bir görevdir, esnaf kuruluşlarının başında olan herkesin asli görevidir esnafın yanında olmak.

 

KOOPERATİFİN KREDİ İMKANLARINI SEÇİM MALZEMESİ YAPMAK AHLAKİ MİDİR?

Kıymetli esnaflarımız bilmeli ki odamız başkanlığına aday olan arkadaş, “esnafa kolaylık sağlayacağını” söyleyip duruyormuş, şimdi sormak gerekmez mi, daha önce kredi için başvuran esnaflara kolaylık sağlamıyordu da şimdi aday olunca mı aklına geldi de kolaylık sağlayacağını belirterek ve daha önce kredi alamayan, reddedilen esnaflara bile “evraklarını hazırla yardımcı olacağız” diye vaatte bulunuyor… Yardımcı olacağım derken verdiği krediden komisyonu mu az alacak, ipotek ya da kefil mi istemeyecekmiş? Yahut da kredisi onaylanmayacak halde bile olsa onay mı verecekmiş? Her gittiği üyemize elinde bulundurduğu kooperatif kredi başvuru formunu verip “gel uygun kredi veririz, yardımcı oluruz” diyerek mi, kooperatif imkanlarını kullanarak mı oy toplayacağını sanıyor. Bütün oda üyelerimiz şuna emin olsun ki kredi başvurularında keyfi oyalama ya da reddedilmesi durumlarında üyelerimiz bilgi verdiğinde Kooperatifler Birliği Başkanımız sayın Ahmet Tural ile istişare edip takipçisi olacağız.

 

ÜYEMİZ KİMİN YANINDA OLUP OLMADIĞINI GAYET İYİ  BİLİR

Sayın aday arkadaşımız, bizlerin “esnafın yanında olmadığımız” ithamında bulunmuş. Hangi bir esnaf aradı ya da geldi yahut da bir sorunu oldu da çare aramadık, görüşmedik? Konuyu biz halledemedik isek bile daha üst mercilere bildirdik ve netice almaya çalıştık. Tüm üyelerimiz bilir ki her pazartesi günü sergilerini dolaşıp, işyerlerine sık sık uğrayıp ziyaret ediyor, sıkıntı ve isteklerini soruyoruz. Bilindiği gibi, pandemi yasakları döneminde pazarlar sağlık yönünden kapandı. Her hafta pazarlarla ilgili olarak sadece ilçemizin değil, pazarcılarımızın gittikleri ilgili ilçenin belediye başkanı, kaymakamı, oda başkanını bizzat kendim, defalarca aradım, yardımcı olmaları konusunda taleplerimizi ilettim, daha da fazlası kaymakamlık ve belediye başkanına da aratmak vasıtasıyla nasıl erken açtırabiliriz gayreti içinde olduk.  Haftanın 7 günü gece ya da gündüz hangi esnafımız hangi bir iş için arasa bize her daim ulaşmıştır, varsa istediği bir evrak bizzat götürüp teslim etmişizdir. Aynı zamanda işyerleri kapanan ve zarar gören tüm oda üyelerimizin devletimizin hibe ettiği desteklere bizzat başvurularını yaparak almalarını sağladık. Ayrıca pandemiden etkilenen ve ihtiyaç sahibi olan esnaflarımıza dağıtılan alışveriş fişlerinin tutarları da yine oda başkanlarımız ile açılan ortak hesapta toplanan para ile karşılanmıştır. Ayrıca yapılan yardımlar tabi ki söylenmez, lakin odamız olarak da imkanlar dahilinde ayrıca yapılmıştır. Aday olan arkadaşımızın alışveriş fişlerini dağıtırken “ben yaptırdım” gibi söylemlere girmesi de ne kadar doğrudur, üyelerimizin takdirine bırakıyorum. “Pandemiden etkilenen esnafın yanında olduk” diyerek bir başka gaf yapmış arkadaşımız. Pandemiden etkilenen esnaflar sadece odamız üyeleri değil ki, etkilenen esnafların büyük çoğunluğu kooperatif üyesi, ortağı, zaten esnafın yöneticilerinin esnafın yanında olması da gerekmez mi?

Bir başka husus ise, “Terziler Sitesi yangınında duyarsız kaldığımız” söylenmiş. Ben yangının başladığı gece yarısı ilk andan itibaren olay yerinde idim. Terziler Sitesinde bizim odamıza kayıtlı sadece 5-6 üye olmasına rağmen oradaki bütün esnaf kardeşlerimizin yanında olduk, üyemizdi değildi diye ayrım yapılabilir mi, bu insani bir mesele diyerek yangının ilk anından itibaren orada işyeri bulunan ve zarar gören tüm esnaf kardeşlerimizin yanında olduk.  Biz kendi üyemiz olsun olmasın zarar gören hepsi için gerek kaymakamlık gerek il afet gerekse tüm kurumlar için görüşme yaptık, dilekçelerini yazdık, imkanlar dahilinde maddi manevi destek almaları için mücadele ettik. Yaptıklarımız ortada, esnaf kardeşlerimiz zaten bunu biliyor, kimse de inkar etmez, ancak hiç kimse de “hiçbir mücadele yapmadı” diye iftira da edemez. Yine aynı şekilde sitenin durumu hakkında defalarca milletvekillerimizi aradık, temas kurduk, defalarca kaymakamlık ve belediye ile görüşüldü, kurumlar orada duruyor, sorulabilir… Kimse görüşülmedi diyemez. Ayrıca aday olan arkadaş da görüştü ise tabii ki görevidir görüşecek, çünkü kendisi de oradaki esnafların ortak ve üyesi olduğu kurumun başkanı. Yani sadece “ben uğraştım ben görüştüm, başka kimse uğraşmadı” diyemez. Sitede zarar gören esnaflarımıza maddi destek için tüm oda başkanları ile ortak banka hesabı açarak Isparta Birlik Başkanımız Ahmet Tural’ın öncülüğünde esnaf odaları ve kooperatiflerden para toplandı. Şimdi burada odamızın yatırdığı miktarı söylemek istemiyorum, çünkü düsturumuzda sağ elin verdiğini sol el bilmemeli… Kısaca diyebilirim ki Yalvaç’ta toplanan toplam meblağın yarısını sadece odamız tek başına karşılamıştır.

 

ESNAF SİCİL BÜROSU İŞİNİN GERÇEĞİ

Esnaf Sicil Bürosu’nu açtıklarını belirtmiş aday arkadaş… Öncelikle bir kez daha sayın Birlik Başkanımız Ahmet Tural’a teşekkür ederiz bu büronun Yalvaç’a kazandırılması talebimize verdiği destek için… Sayın Tural’ın destek ve gayreti ile bakanlıktan izin alınmış, açılmış olup büro için tüm meslek oda başkanları ile birlikte gayret gösterdik, kendisi de destek verdi, bunu başardık. Esnaf sicil bürosu için yapılan masraflar tüm odalarımızın ortak açtığı hesapta toplanan meblağ ile karşılanmıştır. Ayrıca bilinmeli ki Esnaf Sicil Bürosu için biz Yalvaç Terziler Kahveciler Pazarcılar Esnaf Odası olarak bundan 2-3 yıl önce tüm oda başkanları ve aday olan arkadaş kendisi de biliyor, sayın birlik başkanımıza aynen şunu dedik: “Odamızda yer açalım ve personeli de kendi odamız bünyesinden karşılayalım, tüm maddi-manevi masrafları da odamızdan yapalım” diye belirttik, lakin bakanlık ve yetki alımında sıkıntı yaşanacağı gerekçesiyle o gün için uygun görülmedi. Yine aynı şekilde bu 2-3 yıl geçen sürede biz zaten hiçbir üyemizi Isparta’ya kayıt için, sicil için göndermeyerek odamızda mail veya fax yolu ile işlemlerini kısa sürede aynı günde yapıyoruz. Hiçbir odanın yapmadığı, daha da ötesi bankaya ücret yatırmak için bankada sıra bile bekletmeden odamızda internet bankacılığı aracılığı ile ücretlerini yatırıp işlemlerini tamamlıyor olduğumuzu, tüm esnaf üyelerimiz zaten biliyor, ama aday olan arkadaş bilmiyor ise ne diyelim.

 

KOOPERATİF BAŞKANI İKEN YAPMADIĞINI,  ODA BAŞKANI OLARAK NASIL YAPACAK?

Makam-mevki peşinde olmadığını söylemiş aday olan arkadaşımız… Zaten bir makam mevkide tüm odaların üyelerinin ortak olduğu kooperatifte başkan, hizmet edecekse tabiî ki etmesi için o görev de. Çünkü aldığı maaş esnaflarımızın aldığı krediden kesilerek ve faizinden kazanılarak elde edilen gelirle karşılanıyor.  Ayrıca “şunu yapacağım bunu yapacağım” demesine gerek yok 5-6 yıldır kooperatif başkanı ve fazlasıyla paranın yetkinin olduğu yerde. Ayrıca ben de daha önce bu kooperatifin yönetimde görev yaptım, Selami Akgün başkanımızla beraber yıllarca o görevde bulunduk. Aday olan arkadaşa kooperatifi devir ettiğimizde Isparta genelinde başarılı bir kooperatif ve dolu bir kasa ile bıraktık.  Bir şey yapmak istedi de engel mi olan oldu, şimdi aday olduğu zaman mı yapacakları aklına geldi? Varsa yapacağı niye seçimleri beklemiş. Kooperatif olarak yapsın ki sadece bizim odamız üyeleri değil kooperatife ortak olan tüm esnaflarımız da faydalansın. Yalvaç’ın ufkunu açacağı iddiasında bulunmuş, ilçemizin ufku şayet kapalı ise hala neyi beklemiş 5-6 yıldır güçlü bir kooperatifin başkanlığını yapıyor iken niye o ufku açmamış? Kahveci, pazarcı esnafı ile ilgili projeleri varmış, varsa bu güne kadar niye yapmamış paranın ve yetkinin başında yıllardır neyi beklemiş? Pazarcı, kahveci ve benzeri çeşitli meslek gurubundan esnaflarımız sadece bizim odamızda kayıtlı değil ki, her odada pazarcı ve çeşitli esnafı kayıtlı. O zaman tüm esnafın birleştiği bir kuruluşun başında olan kişiye sorarlar: Ayrım yapmadan tüm esnafımızın ufkunu açmak için neden projeler geliştirmediniz, diye sorarlar.

Son bir husus da, aday olan arkadaş “bu makamlar gönül işi maddi bir beklentim yok” demiş… Ben dahil hiçbir oda başkanı arkadaşımın böyle maddi bir beklenti içerisinde olduğunu düşünmedim. Böyle bir şeyi dile getirmek her zaman bir arada görev yaptığı insanları, oda başkanlarımızı zan altında bırakmaktır diye düşünüyorum. Ancak şu kadarını söyleyeyim ki, o arkadaş kadar olmasa da Allah’a şükür bizim de kendimize göre halimiz vaktimiz yerindedir. Eksi kasası, boş bakiyesi ile yıllar önce alıp başarılı çalışmalarımızla bugünkü durumuna getirdiğimiz odamıza şu anki binayı alıp kazandırıp ve faal bir duruma getirdiğimizi tüm üyelerimiz zaten biliyor. Biz üye arkadaşlarımızla sürekli iletişim içinde olduk, yan yana olduk, zaten bu husus her şeyden önce bizim için bir görev olmanın ötesinde bir borçtur, gönül işidir.

Kıymetli üyelerimiz ve saygıdeğer Yalvaç’ımızın güzide insanları, bizleri bilen biliyor, üslubumuzu ve seviyemizi düşürmek bize yakışmaz. İnşallah hayırlı bir sonuçla tekrar göreve geldiğimizde aynı şeffaflık, sıcak, samimi ilişkilerimizle sizlerle beraber yürüyerek güveninize layık olmaya ve gece gündüz 7/24 saat yanınızda olmaya devam edeceğiz. Yalvaç Terziler Kahveciler Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı ve tekrar başkan adayı Rüştü DÖKLÜ olarak şimdiden destek ve yakın ilgi alakanıza teşekkür eder, hepinizi Allah’a emanet eder, sağlıklı günler, bereketli bol kazançlar dilerim.”

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.