• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Özyalvaç Gazetesi Arşivinden (29 Aralık 1969)

BAŞKANLAR ANKARA’ya GİTTİ

İlçemiz Merkez, Bağkonak, Hüyüklü, Kumdanlı ve Sücüllü Belediye Başkanları bölgeleri ile ilgili isteklerini Başbakan’a iletmek ve tebriklerini sunmak üzere Ankara’ya gitmişlerdir.

Yalvaç Merkez Belediye Başkanı O.Mesut Berkün, Kumdanlı Belediye Başkanı İzzet Türk, Bağkonak Belediye Başkanı Şahin Yelaldı, Hüyüklü Belediye Başkanı Nuri Kazlı ve Ankara’da ikamet eden Sücüllü Belediye Başkanından oluşan heyet geçtiğimiz hafta yaptıkları ziyaretle Başbakan Demirel’i tebrik etmişler, isteklerini belirtmişlerdir. Kendilerine isteklerinin yerine getirileceği sözü verilen belediye başkanları ilçemize dönmüşlerdir.

Alınan bilgiye göre 1970 yılında yapılmak ve tamamlanmak üzere Yalvaç-Akşehir, Yalvaç-Çay yollarının yapılacağı bizzat Başbakan tarafından verilmiştir. Öte yandan ilçe merkezi şehir giriş – çıkış yollarının asfaltlanması işi ile Belediyenin ihtiyacı olan iki adet pikap ile bir doldurucunun önümüzdeki Şubat ayı içerisinde verileceği öğrenilmiştir. (29 Aralık 1969, Sayı: 47)

 

Alemdar Dahil 6 İlkokul Yeniden Yapılıyor

İlçemizde bu yıl merkez Alemdar İlkokulu başta olmak üzere 6 ilkokul binası daha yapılacaktır. Akçaşar, Çetince, Bahtiyar, Kuyucak ve Bağlarbaşı köy okulları ile Alemdar İlkokulu’nun yapımına yılbaşından sonra başlanacaktır.

İlgililerden aldığımız bilgiye göre merkezde yapılacak Alemdar İlkokulu en az 5 derslikli olacak ve modern bir hale getirilecektir. Bilindiği üzere merkez Alemdar İlkokulumuz gerçekten yenileşmeye muhtaç, virane bir okuldur. Halen mevcut bina hem kifayetsiz, hem de perişan bir haldedir. Beş yüze yakın öğrencinin eğitim gördüğü okul binası kullanılabilir olmaktan çıkmış olup her an göçme ve yıkılma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Alemdar İlkokulu ile birlikte Akçaşar, Çetince, Bahtiyar, Kuyucak ve Bağlarbaşı’nda yeni yapılacak okul binaların bir an önce bitirilerek hizmete girmesini diliyoruz. (29 Aralık 1969, Sayı: 47)

 

BOYKOTÇU ÖĞRETMENLER İFADE VERDİ

15-18 Aralık tarihlerinde bütün yurt genelinde yapılan ihtar boykotuna paralel olarak ilçemizde de yapılan boykota katılan öğretmenler hakkında idari tahkikat açılmıştır. Valilikten gelen müfettişler tarafından boykota katılan öğretmenlerin ifadeleri alınmıştır.

Ortaöğretimden boykota katılan öğretmenlerin ifadeleri Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Rıza Bulut başkanlığındaki heyetçe, İlköğretimden boykota katılan öğretmenlerin ifadeleri ise Bölge Müfettişlerinden Dursun Dadan tarafından alınmıştır. Öte yandan boykot haberimizde, boykot süresince kapandığını bildirdiğimiz Sücüllü Ortaokulu’nun açık olduğu bildirilmiştir. Tahkikatın sonucu merakla beklenmektedir. (29 Aralık 1969, Sayı: 47)

 

Atatürk Lisesi Kültür Yarışmalarına Katılıyor

Bütün yurt genelinde liseler arasında yapılacak olan kültür-bilgi yarışmaları için Göller Bölgesindeki okulların kendi arasında eleme usulüyle yapacağı yarışmalar için hazırlıklara başlanmıştır.

Antalya, Isparta, Burdur illerinde ve bunlara bağlı ilçelerdeki liselerin katılacağı yarışmaların ilkinde Yalvaç Atatürk Lisesi, Alanya Lisesi ile yarışacaktır. Liseler arasında yapılan bu yarışmaları Antalya Radyosu verecektir. (29 Aralık 1969, Sayı: 47)

 

Hırsızlık Yaparken Yakalandı

Geçtiğimiz hafta Cuma günü gece yarısı saat 1.30 sıralarında Yağcılar Köyü’nden A. T. adlı şahıs bir kahvenin kapısını kırarak içeride bulunan 79 lira para ile bir miktar sigara ve oyun kağıtlarını çalarken emniyet mensupları tarafından yakalanıp adalete sevk edilmiştir. (29 Aralık 1969, Sayı: 47)

 

Kardeşine Tabanca Çekti

Leblebiciler Mahallesi’nden H.M. adlı şahıs, evlerinde yaptıkları münakaşa sonucu kardeşi A.M.’ye hakaret ederek tabanca ile ateş etmiştir.

Yapılan şikayet üzerine H.M. yakalanıp suçüstü mahkemesine çıkarılmış, hakkında tevkif kararı verilmiş ve mahkeme ileri bir tarihe bırakılmıştır. (29 Aralık 1969, Sayı: 47)

 

Tabanca İle Ağır Yaraladılar

İlçemize bağlı Bağlarbaşı Köyünde öteden beri aralarında bulunan husumeti bahane ederek köy içinde kavga eden şahıslardan birisi ağır yaralanmıştır.

K.U. ile B.Y. adlı şahıslar aynı köyden C.U.’yu köy içinde sıkıştırarak kurşun yağmuruna tutmuşlar ve tabancalardan çıkan mermiler C.U.’ya isabet ederek ağır yaralanmasına sebep olmuşlardır. Yaralı tedavi altına alınırken olayın tahkikatına geçilmiştir. (29 Aralık 1969, Sayı: 47)

 

Memurlar Tasarruf Sandığı Toplantısı Yapıldı

İlçemiz Memurları Yardımlaşma ve Tasarruf Sandığı genel kurulu 18.12.1969 günü yıllık toplantısını yapmıştır. Toplantıda yeni Yönetim Kurulu’na Mehmet Mustanoğlu, Hasan Akgün, Muzaffer Tütüncü, Raif Ulaş ve Mustafa Tülü seçilmiştir. (29 Aralık 1969, Sayı: 47)

 

SEVGİLİ YALVAÇLILAR,

Geçmiş yılların sevap ve günahlarını idrak etmenin huzuru içinde yeni bir yıla girmiş bulunuyoruz.

Bu vesile ile 1970 yılının vatandaşlarımız için hayırlı ve uğurlu olmasını niyaz eder, mutluluklar dilerim.

Selahattin ALANYA / Yalvaç Kaymakamı

(29 Aralık 1969, Sayı: 47)

 

Bütün hemşehri ve okuyucularının yeni yılını candan kutlar, 1970 yılının ülkemize ve milletimize hayırlı-uğurlu olmasını diler. (29 Aralık 1969, Sayı: 47)

ÖZYALVAÇ GAZETESİ

 

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.