logo

Özyalvaç Gazetesi Arşivinden (1974)

VERGİLER AÇIKLANDI

Geçtiğimiz sayılarımızda bir kısmını yayınladığımız 1972 mali yılında ilçemiz vergi mükelleflerinin ödedikleri vergileri vermeye devam ediyoruz:

Halil Özyurt: 60 TL.,

Mahir Özek: 965 TL.,

Adem Kamış: 715 TL.,

Ali Ayaz: 880 TL.,

Bekir Kendirli: 75 TL.,

İsmail Kendirli: 45 TL.,

Hasan Aksoy: 535 TL.,

M.E. Büyüktuzcu: 940 TL.,

Tuna Berkün: 75 TL.,

Kenan Akgün: 120 TL.,

Ayşe Çizmeci: 252 TL.,

Ali Ünsal: 210 TL.,

Memiş Gür: 174 TL.,

Abdurrahman Kara: 680 TL.,

Yaşar Kıymetli: 365 TL.,

Ali İhsan Bakır: 380 TL.,

Şevket Toker: 405 TL.,

Cemil Kahraman: 255 TL.,

Kadir İnanıcı: 760 TL.,

Abdullah Aköz: 600 TL.,

Ayhan Ulaş: 120 TL.,

M.Ali Biçici: 420 TL.,

Cemal Özkan: 15 TL.,

Ali Dakduklu: 460 TL.,

Hayrani Akgün: 950 TL.,

Ömer Kodal: 680 TL.,

Abdurrahman Yıldız: 430 TL.,

Şefik Yalvaç: 160 TL.,

Nuri Büyükünsal: 490 TL.,

Halil Tütüncü: 630 TL.,

Nuh Vural: 975 TL.,

Nurettin Kurucu: 525 TL.,

Kerim Cömert: 90 TL.,

Abdullah Sağlık: 445 TL.,

Erkin Tütüncü: 545 TL.,

Fehmi Tütüncü: 40 TL.,

Abdullah Özgen: 195 TL.,

Durmuş Haseki: 360    TL.,

Hikmet Bulgurcu: 265 TL.,

Sadık İnanıcı: 750 TL.,

Abdullah Akkaş: 60 TL.,

Emin Hızlı: 420 TL.,

Ali Rıza Kargı: 192 TL.,

Zeki Uysal: 40 TL.,

Kenan Temir: 250 TL.,

Ergün Tanış: 520 TL.,

Metin Sağlam: 460 TL.,

Yusuf Şen: 90 TL.,

Ömer Köse: 300 TL.,

Naci Benli: 380 TL.,

Cevdet Tuzcu: 150 TL.,

Nedim Yürekli: 98 TL.,

İsmail Akyürek: 607 TL.,

Muammer Nazlı: 485 TL.

İsmail Şenerkek: 40 TL.,

Muammer Sönmez: 610 TL.

H.Hüseyin Sönmez: 610 TL.,

Yusuf Dülgerbaki: 400 TL.,

Yılmaz Bektaş: 500 TL.,

Mehmet Tatlıcı: 240 TL.,

Mustafa Dülgerbaki: 890 TL.,

Ufuk Büyük: 947 TL.,

Tayip Yıldırım: 210 TL. -10-17 Haziran 1974-

 

İçinizden Biri

O ZAMAN, BU ZAMAN

Zamanın birinde bir ülke… Kıral zalim mi zalim, vergiler ağır mı ağır. Yukarısı keyfinde zevkinde. Halk günden güne perişan… Yanıp yıkılmaktan başka yaptıkları yok.

Kıral sorar,

– Ne yapıyorlar?

– Ağlıyorlar efendimiz.

-Artırın vergileri!

Vergiler artar. Yoklukla başa çıkamıyan zavallı halk nihayet önce akıllarını oynatırlar, sonra kendileri de çalıp oynamaya başlarlar.

Kıral yine sorar,

– Ne yapıyorlar?

– Gülüyorlar efendimiz,

……………………….

Nereden mi geldi bu fıkra aklıma? Bilmem. Ama bizim de güleceğimiz günler uzak olmasa gerek.

Muammer SERT           -4 Kasım 1974-

 

FISILTIDAN

UFUKTAKİ SEÇİMDE

Değerli okuyucularımız, hazır olun artık. Hem öyle bir hazır olunuz ki, bu defa elimizdeki silahımızı çok güzel ve isabetli kullanabilelim. Neden mi, ne silahı mı?

Ufukta seçim gemisi görünmek üzere, bazı söylentilere bakılırsa… Bir yılı aşkın zamandır postu bazen kapışamayan, bazen de ondan vebalı imiş gibi kaçan partilerimiz artık bir erken seçimin kaçınılmaz olduğunu kabullenmişlerdir. Geçtiğimiz hafta, yaklaşık bir yıl olduğu gibi hareketli bir hafta geçirdik. Kısacası son yıllarda bozulan ‘dört yılda bir halka gitme’lerin kısalması bir defa daha gerçekleşmekte, temsilcilerimiz bir kez daha kendilerini çeşitli vaatlerle seçtirmeye çalışacaklardır.

Yalvaç olarak ufuktaki seçimi öyle güzel bi şavullayıp geleceğimize artık yeni yeni bir düzen sağlayabilmeliyiz.

Ülkemizde demokratik hayata geçildikten bu yana hatırlayabildiğim kadarıyle ara seçimleri hariç 9 genel seçim geçirmişiz. Bu dokuz seçimden 1946’dakinde yok, 1950 ve 1954 seçimlerinde DP7den milletvekilimiz, 1957 seçiminde boş geçmişiz, 1961 seçiminde CHP’den bir, YTP’den bir milletvekilimiz seçilmiş, 1965’i de boş geçmişiz, 1969 ve 1973 seçimlerinde AP’den bir milletvekilimiz seçilmiş. Hepsi de birer muhterem olan milletvekillerimiz, üzülerek söylemek gerekirse Yalvaç’ın büyüklük ve asaleti karşısında yeterli çalışmalar yaptıklarını söyleyemeyiz.  Şimdiye değin seçilmiş ve bizi TBMM’de temsil etmiş Dr. Aksu, Dr. Başaran ve Av. Uysal gerçek memleket çocukları olduklarını göstermişler ama kendilerini geçememişlerdir. Halbuki devrelerindeki diğer il ve ilçelerin milletvekillerinin çalışmalarına bakınca ilçemiz hak ettiği çalışmaları alamadığını üzülerek ifade etmeliyim.

Örneğin ilçemizde bir süre görev yapan ve bilahere Afyon ili Milletvekili olarak TBMM’de görev alan sayın Süleyman Mutlu’nun kendi bölgesi dışında en az bizim milletvekillerimiz kadar ilçemiz için çalışmalar verdiğini görmekteyiz.

 

Yalvaç, Türkiye’de gelişigüzel bir ilçe değildir. Bağımsızlık savaşımızda Ata’sının yanında bulunmuş ve ordumuzun her türlü ihtiyacını, kendisinin aç kalması pahasına karşılamış, devrimlere ve demokrasiye herkesten önce gönül vermiş, daima yenilikçi ve tabiidir ki hakkı olan hizmetleri de bekleyen bir ilçedir.

Halkımız bilinçli ve uyanıktır. Ufacık bir ihtiras uğruna ağır kayıplar da verdiğimiz olmuş, zaman zaman seçimlerde milletvekilsiz kalmışızdır. 1969 seçimlerinde iki vekillik beklerken sadece bir vekillikle yetinmişiz, bu kayıp bize büyük bir darbe olmuştur.

Değerli halkımızdan isteğimiz şudur: Ufukta görünen seçimlere sıkı hazırlanalım. 1969 seçimlerinde ikili oynadık, bu defa üç milletvekilliğine imzamızı atmalıyız. Zira Isparta ilinin en çok seçmene sahip ilçesiyiz (Yirmisekiz bin civarında seçmen ile)…

Bu kadar seçmen ile en az iki milletvekilliği garanti altına alınabilir. Burada partilerimizin ilçe teşkilatlarına büyük görev düşmektedir.

Sayın AP teşkilatının adayımızın ikinci veya üçüncü sıraları, sayın CHP teşkilatının adayımızın birinci sırayı alması için, DP ve MHP teşkilatlarının da ilçemizin adaylarını birinci sırada yer almalarını sağlamak için çalışmaları önemlidir.

Ufuktaki seçim Isparta ilinin milletvekili aritmetiğini ve daha da önemlisi Yalvaç’ın kaderini mutlaka değiştirmelidir.

Bugüne dek kaderiyle başbaşa bırakılmış ey büyük Yalvaç, hazırlan.

Gelecek senin için işlemektedir. Bu fırsatı değerlendirmek yaşam savaşında hepimiz için çok önemlidir.

Ruşen ÖZGÜL -2 Aralık 1974 –

 

MEVLÜT-Ü ŞERİF

Sevgili babamız, ailemizin büyüğü, Eski Yalvaç Belediye Başkanı A.Cevdet TÜRKOĞLU’nun Ruhuna, ölümünün 8. Senei devriyesine rastlayan Pazar günü Eski Camide yatsı namazından sonra Mevlüd-ü Şerif kıraat ettirilecektir.

Sevabına nail olmak isteyen aziz Müslüman Kardeşlerimize duyurulur.

AİLESİ ve Oğulları

 

MERKO Ucuz Tereyağı Temin Edecek

Isparta (Özel) – Isparta ili merkezinde faaliyette bulunan MERKO, halkın tereyağ ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu ve Et – Balık Kurumu ile temasa geçmiştir.

MERKO Müdürü hemşehrimiz Sadettin Eryılmaz, ucuz tereyağını bu iki kuruluştan temin edip Isparta halkına ulaştırmaya çalışacaklarını açıklamıştır. Söz konusu tereyağının bir haftaya kadar Isparta’ya getirilerek halka intikal ettirilmesine çalışıldığı da açıklamada belirtilmiştir. – 4 Kasım 1974 –

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.