• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

14 Temmuz 2019

Özkan Danışmanlık uyardı: Yurtdışı borçlanma zorlaşıyor

Özkan Danışmanlık Sahibi Sigorta Uzmanı Serpil Özkan, TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye’den emeklilik olmalarının zorlaştırıldığını belirterek, “Söz konusu kanun teklifi ile borçlanma tutarının hesaplanmasına esas olan prim oranı % 32’ den % 45’e çıkarılması öngörülüyor. Bu da 2019 yılı borçlanma günlük priminin 27,29 TL7den 38,39 TL’ye yükseltilmesi anlamına geliyor” dedi.

 

ÖZKAN DANIŞMANLIK’TAN YURTDIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZA UYARI

Özkan Danışmanlık Sahibi Sigorta Uzmanı Serpil Özkan, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’den emeklilik haklarında yapılması istenilen değişikliklerle ilgili yeni yasa teklifi T.B.M.Meclisi’ne 8 Temmuz 2019 tarihinde sunulmuştur.

 

BORÇLANMAYA ESAS PRİM ORANI YÜKSELTİLİYOR

Torba kanun içinde bazı kanunlarda değişiklik yapılması istenilen teklife göre 3201 Sayılı Kanun kapsamında, yurtdışında bulunan Türk vatandaşlarının yurtdışında geçen sürelerinin Sosyal Güvenlik bakımından değerlendirilmesi hakkında kanunda:

a-) Borçlanma tutarının hesaplanmasına esas olan prim oranının %32 den % 45’e çıkarılması, Yani, 2019 yılı borçlanma günlük priminin 27,29 TL’den 38,39 TL’ye yükseltilmesi anlamına gelir.

b-) Borçlanılan sürelerin 5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olarak kabul edilmesi, yani borçlanmalar Türkiye’de bu tarihten önce kişi, hangi sigortalılık koluna tabi olursa olsun yurtdışı borçlanması 4.1.b. (Bağ-Kur) dan yapılacak ve Bağ-Kur kanunlarına göre emeklilik şartına tabi olacaktır.

c-) Türkiye’de sigortalılık başlangıç tarihinden önceki sürelerin borçlanılan sürelerinin Türkiye’deki sigortalılık başlangıç tarihinden geriye götürülen sürelere, Türkiye’de sigortalı olmayanların ise borçlarını tamamen ödedikleri tarihten geriye götürülen sürelerden tespit edilmesidir” dedi.

Konuyla ilgili olarak detaylı bilgi almak isteyenler için hemşehrimizin iletişim bilgileri şu şekilde:

ÖZKAN DANIŞMANLIK İLETİŞİM:

Serpil ÖZKAN

İrtibat: 0554 152 22 32 – 0246 220 22 22

Email: ozkandanismanlik32@hotmail.com

Adres: Pirimehmet Mahallesi 1744 Sokak No:24/1 ISPARTA

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.